کوروش زارعی: تئاتر باید دغدغه‌های مردم را مطرح کند/ «بچه‌های مسجد» به دنبال آینده‌سازی است

کد مطلب: 9912  |  تاريخ: شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۳:۴۲


در نشست خبری چهاردهمین جشنواره تئاتر «بچه‌های مسجد» عنوان شد؛

کوروش زارعی: تئاتر باید دغدغه‌های مردم را مطرح کند/ «بچه‌های مسجد» به دنبال آینده‌سازی است

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در نشست خبری چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» با اعلام خبر تقدیر از حسین پارسایی و ناصر ایزدفر در این رویداد بیان کرد: در شرایط اقتصادی امروز خانواده‌ها نمی‌توانند هزینه بالایی برای تهیه بلیط تئاتر بپردازند. تئاتر باید برای مردم و در کنار آن‌ها باشد و دغدغه‌هایشان را مطرح کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به اهمیت جشنواره سراسری تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» برای این نهاد بیان کرد: این جشنواره برای حوزه هنری یک رویداد استراتژیک و مهم است. بعد از حضور من در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری این سومین دوره برگزاری آن است. نزدیک به دو دهه این جشنواره برگزار نشد و با آمدن ما دوباره جریان برگزاری آن آغاز شد.

وی افزود: سال گذشته اتفاق خوبی بین حوزه هنری و ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اتفاق افتاد و تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر همکاری این دو نهاد امضا شد. قرار بر این است که انرژی دو مجموعه تجمیع شود و علاوه بر همکاری در جشنواره «بچه‌های مسجد» در تولید نمایشنامه، آموزش و سایر رویدادهای مرتبط مشارکت و تعامل بینشان صورت بگیرد. از جمله اینکه سال قبل همزمان با چهل سالگی انقلاب 40 گروه نمایشی در 40 مسجد به اجرا پرداختند.

زارعی: بچه‌های مسجد جشنواره‌ای پویا است

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بیان کرد: همچنین تولید 100 نمایشنامه بچه‌های مسجد در دو فاز نیز مدنظر است که مدیریت این پروژه را امیر مشهدی عباس بر عهده دارد. این اتفاق در همکاری با 30 نمایشنامه‌نویس مطرح تئاتر صورت می‌گیرد. در حال حاضر طرح‌ها در اختیارمان است و تا پایان سال آماده می‌شود و در اختیار گروه‌های نمایشی سراسر کشور قرار می‌گیرد.

زارعی ادامه داد: بچه‌های مسجد جشنواره‌ای آماتوری و مردمی است. نیروهای جوان و نوجوان با استعداد و خلاق تئاتر در جریان آن کشف می‌شوند و فرصت آزمون و خطا دارند تا آینده‌سازان حرفه‌ای تئاتر باشند. همچنین از داوران جوان بهره‌ گرفته‌ایم تا جشنواره‌ای چابک و پویا برگزار کنیم.

وی با اشاره به اهمیت گروه‌محوری در این رویداد عنوان کرد: برای اینکه جوانان به فضای جایزه‌محوری در تئاتر آلوده نشوند و کار گروهی را در اولویت قرار دهند، جایزه جشنواره به گروه‌ها تعلق می‌گیرد. همچنین شکل داوری نیز از سال آینده تغییر می‌کند، زیرا این جشنواره جریان مردمی دارد و برگزیدگان نیز توسط مردم با قرار دادن صندوق‌های رای در فضاهای اجرا انتخاب می‌شوند.

هوشمند: راهیابی 116 اثر به دبیرخانه جشنواره

علی هوشمند مدیر حوزه هنری قزوین و دبیر هنری این رویداد نیز بیان کرد: فراخوان جشنواره مردادماه امسال منتشر شد و 116 اثر برای بازبینی به دبیرخانه رسید. 6 اثر از استان تهران و 110 اثر از سایر استان‌ها بودند .همچنین 15 اثر که شامل 7 گروه خانم‌ها و 8 گروه آقایان بود، به این رویداد راه یافت. همچنین قزوین، مازندران، گلستان، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، قم، آذربایجان غربی، لرستان، البرز، هرمزگان، خراسان رضوی همدان و بوشهر استان‌هایی هستند که به این جشنواره راه یافته‌اند.

وی با اعلام گروه داوران این رویداد ادامه داد: امیر مشهدی عباس، توحید معصومی و مرتضی نجفی مسئولیت داوری این جشنواره را بر عهده دارند.

هوشمند درباره هنرمندانی که در این جشنواره مورد تقدیر قرار می‌گیرند، توضیح داد: حسین پارسایی به عنوان هنرمندی که سنگ بنای این را جشنواره گذاشته است و همچنین ناصر ایزدفر در این دوره مورد تجلیل قرار می‌گیرند. این جشنواره سه گروه برگزیده دارد و یک جایزه مردمی و جایزه مرحوم فرج‌الله سلحشور به گروهی که از نظر داوران، منشور جشنواره و کیفیت اثر مورد تایید باشد اهدا می‌شود.

مدیر حوزه هنری قزوین درباره کارگاه‌های آموزشی جشنواره «بچه‌های مسجد» گفت: محمدرضا آزاد و سیدحسین فدایی‌حسین به برگزاری کارگاه‌های تخصصی و آموزش مبتنی بر آثار شرکت‌کنندگان می‌پردازند. مکان ورک‌شاپ‌ها نیز مسجد امام حسن عسکری(ع) در قزوین خواهد بود.

میرزایی‌نسب: چهار مسجد میزبان بچه‌های مسجد هستند

مجتبی میرزایی‌نسب دبیر اجرایی چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» نیز عنوان کرد: یکی از کارکردهای ستادهای هماهنگی مساجد در پررنگ کردن جریان مردمی تئاتر است تا بتوان فضا را برای فعالیت گروه‌های نمایش بیشتر و بهتر مهیا کرد. در حوزه فعالیت‌های اجرایی این جشنواره بخش مردمی و حضور گروه‌های تئاتر در مساجد بسیار مهم است. بنابراین چهار مسجد در شهر قزوین برای مقطع قبل و بعد از نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا میزبان نمایش‌ها هستند. مساجد چهارده معصوم، جوادالائمه، توحید و امام حسن عسکری(ع) برای این اجراهای عمومی انتخاب شده‌اند.

وی ادامه داد: داوری نمایش‌ها هم در شبستان امام علی(ع) صورت می‌گیرد. همچنین در جریان جشنواره، یک روز به برگزاری کارگاه‌ها اختصاص دارد و افتتاحیه و اختتامیه نیز به ترتیب روز دوشنبه 11 و پنجشنبه 14 آذر در شبستان امام علی(ع) برگزار می‌شود. همچنین بخش داوری از نگاه مردم نیز به واسطه آرای مردمی صورت می‌گیرد.

هدف تئاتر بچه‌های مسجد استعدادیابی است

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی در پاسخ به سوالی درباره نوع نگاه این جشنواره به تئاتر حرفه‌ای بیان کرد: شرکت‌کنندگان این جشنواره جوان و نوجوان هستند و نگاه به کار آن‌ها، تئاتر حرفه‌ای نیست. زیرا هدف ما استعدادیابی است. ما گروه‌هایی داریم که در مساجد روستاها، تئاتر را به طور جدی دنبال می‌کنند و با کشف و شناسایی آن‌ها جریان آموزشی بلندمدتی برایشان آغاز می‌شود تا به تئاتر حرفه‌ای کشور معرفی شوند.

وی ادامه داد: این نگاه آینده‌نگرانه در حوزه هنری و وزارت ارشاد برای تربیت نسلی جدید برای آینده تئاتر ضروری است. همچنین قرار است شعار «تئاتر برای همه «که هنوز فقط یک شعار است! محقق شود. کدام خانواده این روزها می‌تواند 120 هزار تومن پول بلیط تئاتر تهیه کند؟! تئاتر باید در کنار مردم باشد و دغدغه‌های آن‌ها را مطرح کند. بنابراین سعی کرده‌ایم مسائل مبتلا به خانواده‌ها، جوانان و اجتماع را در نمایشنامه‌هایی که در دستور کار سفارش داریم، مطرح کنیم. همچنین درباره داعش، حقوق‌های نجومی و... در این جشنواره نمایشنامه‌هایی به اجرا در می‌آیند. زبان نمایش‌ها نیز ساده و امروزی است و سعی می‌شود در قالبی جذاب برای عموم اجرا شود. این جشنواره می‌خواهد مردم را تئاتربین کند.

زارعی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر تئاتر در مساجد و برای مردم اجرا شود، هنرمندان این عرصه چطور از طریق این هنر ارتزاق خواهند کرد، گفت: ما برای آینده تئاتر ایران سرمایه‌گذاری می‌کنیم. من خودم کارم را از مسجد شروع کردم و بعدها در این رشته تحصیل کردم. قرار نیست بچه‌های تئاتری مسجد همواره در همین سطح باقی بمانند، اما قرار است کار گروهی را بیاموزند و صرفا هم تئاتر مذهبی کار نمی‌کنند.

وی درباره تبلیغات این جشنواره توضیح داد: تبلیغات محیطی این جشنواره از امروز آغاز می‌شود، ضمن اینکه اطلاع‌رسانی به دلیل شرایط اخیر اینترنت تا حدودی دچار مشکل بود که در این روزها برطرف شده و اطلاع‌رسانی رسمی از طریق رسانه‌های مختلف انجام می‌شود.

چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» 12 تا 14 آذرماه در شهر قزوین برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/9912/کوروش زارعی: تئاتر باید دغدغه‌های مردم را مطرح کند/ «بچه‌های مسجد» به دنبال آینده‌سازی است

چاپ خبر