عاشیق‌های آذربایجان غربی ویژه برنامه «بیرلیک نغمه لری» را برگزار کردند

کد مطلب: 9811  |  تاريخ: شنبه ۲۵ آیان ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۵:۰۹


همزمان با هفته وحدت؛

عاشیق‌های آذربایجان غربی ویژه برنامه «بیرلیک نغمه لری» را برگزار کردند

هنرمندان شیعه و سنی موسیقی عاشیقی آذربایجان غربی به مناسبت گرامیداشت «هفته وحدت» در شهرستان ارومیه گرد هم آمدند و ویژه برنامه «بیرلیک نغمه لری» را برگزار کردند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، هنرمندان شیعه و سنی موسیقی عاشیقی آذربایجان غربی به مناسبت گرامیداشت «هفته وحدت» ۲۰ آبان ماه  به دعوت واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی در سالن صفی الدین ارموی شهرستان ارومیه گرد هم آمدند و ویژه برنامه «بیرلیک نغمه لری» را برگزار کردند.

در این برنامه که با حضور هنرمندان عاشیق از شهرستان‌های ارومیه، خوی، سلماس، میاندوآب و نقده برگزار شد، قطعاتی از موسیقی عاشیقی «مکتب ارومیه» در وصف حضرت محمد (ص)و وحدت و اتحاد مسلمانان و اقوام ایرانی اجرا شد که نقطه قابل توجه آن حضور فرزند مرحوم عاشیق یوسف اوحانس، آخرین هنرمند عاشیق مسیحی در استان به نیابت از پدر مرحومش در این مراسم بود.

همچنین شعرخوانی تعدادی از شاعران حاضر در این مراسم از جمله باباعلی جوانمرد، اتابک تیموری و اکبر حبیبی با موضوع هفته وحدت و ستایش پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) از دیگر بخش‌های ویژه برنامه «بیرلیک نغمه لری» به مناسبت گرامیداشت هفته وحدت بود.

کارشناس واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی نیز در بخشی از این مراسم طی سخنانی با اشاره به ماهیت اصلی موسیقی عاشیقی و وظیفه و مرام هنرمندان عاشیق گفت: موسیقی عاشیقی در راستای تبلیغ حقیقت هستی و اصول و ارکان دین مبین اسلام و رسالت‌های پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) بنیان نهاده شده است و هنرمندان عاشیق نیز از ادوار گذشته تا به امروز در این راستا فعالیت کرده و با استفاده از ابزار هنر موسیقی، شعر و داستان در راستای نشر و تبلیغ حقایق جهان هنرآفرینی کرده اند.

داریوش علیزاده افزود: وحدت و یگانگی یکی از موضوع‌های اصلی در قرآن و احادیث پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) است که این موضوع همواره تکیه کلام عاشیق‌ها در راستای همبستگی و رشد و توسعه جامعه بوده و بر آن تاکید داشته اند.

پیش از این واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی، در قالب ویژه برنامه‌های «کانون عاشیق‌های حوزه هنری استان» طی سال جاری برنامه‌های موسیقی را به مناسبت هفته دفاع مقدس و در وصف حضرت امام حسین (ع) برگزار کرده بود.

انتهای پیام/

 


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/9811/عاشیق‌های آذربایجان غربی ویژه برنامه «بیرلیک نغمه لری» را برگزار کردند

چاپ خبر