حجت السلام قمی: ذکر مصیبت امام حسین(ع) روح هنرمند را صیقل می‌دهد/ مومنی‌شریف: ذکر مصیبت سیدالشهدا(ع) روح انسان را خدایی می‌کند

کد مطلب: 9153  |  تاريخ: یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۸:۰۰


مراسم عزای حضرت سیدالشهدا(ع) درجوار شهدای گمنام حوزه هنری برگزار شد

حجت السلام قمی: ذکر مصیبت امام حسین(ع) روح هنرمند را صیقل می‌دهد/ مومنی‌شریف: ذکر مصیبت سیدالشهدا(ع) روح انسان را خدایی می‌کند

هیئت عزاداری سازمان تبلیغات اسلامی با حضور در رواق شهدای حوزه هنری به ذکر مصیبت حضرت سیدالشهدا(ع) پرداختند، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در حاشیه این مراسم گفت: خاصیت ذکر یادآوری است، ذکر مصیبت امام حسین(ع) انسان را از منیت دور می‌کند و این دوری از خودخواهی برای هنرمند بسیار خوب است زیرا روح او را صیقل می دهد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، هیئت عزاداری سازمان تبلیغات اسلامی با حضور در محوطه و رواق شهدای حوزه هنری انقلاب اسلامی به ذکر مصیبت حضرت سیدالشهدا(ع) پرداختند.

در حاشیه این مراسم که با حضور هنرمندان و کارمندان حوزه هنری و سازمان تبلیغات اسلامی همراه بود، حجت السلام محمدقمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی درباره ویژگی‌های ذکر مصیبت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و برکات آن گفت: ذکر عبارت است از یادآوری ذکر یعنی یادآور شدن نسبت به بعضی ویژگی‌ها و هشدارها، برتری و خوبی ذکر مصیبت امام حسین(ع) این است که انسان را از منیت و خودخواهی دور می کند، در دل انسان خودخواهی رنگ می‌بازد و رخت برمی‌بندد، از طرفی هنرمند به واسطه کارش که خلق اثر هنری است و روحش با آسمان گره خورده نباید منیت داشته باشد، زمانی که صحبت از امام حسین(ع) می‌شود خودخواهی کنار می‌رود و این اتفاق برای روح هنرمند یک فرصت است.

وی ادامه داد:هنرمند به عالم بالا متصل می‌شود تا از آنجا الهام بگیرد، او پدیده‌ای آسمانی را به زمین می‌آورد هنرمند به عالم خیال متصل است از همین رو وقتی روضه سیدالشهدا(ع) خوانده می شود روح او صیقل می‌خورد و برکت کارش دوچندان می شود، حضور در مراسم عزاداری برای امام حسین(ع) فرصتی ناب است که هنرمند از منیت دور شود و خودخواهی را کنار بگذارد زیرا در این جا فقط پای خدا وسط است همه این‌ها برکتی عظیم برای خلق اثر هنری در فکر و دل هنرمند است.

محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی نیز درباره برکات عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) گفت: امام حسین(ع) مقام و منزلتی والا و آسمانی دارد و همه آفرینش مدیون ایشان است، همه جهان به نام حسین(ع) سوگواری می‌کند و زمین و زمان در گستره عزای حسین است، حال هنرمندان نیز باید از این فرصت طلایی استفاده کنند و دلشان را با ذکر حسین(ع) خدایی کنند. پیامبراکرم(ص) می‌فرمایند که گاه در زندگی شما نسیمی الهی می‌وزد خودتان را در معرض آن قرار دهید. ذکر مصیبت حضرت سیدالشهدا(ع) همان نسیمی است که روح انسان را تازه و خدایی می‌کند.

مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری نیز در این رابطه گفت: هنرمند برای خلق اثر خود از وقایع اجتماعی، دینی، مذهبی و تاریخی الهام می‌گیرد. زمانی که هنرمند در معرض ذکر مصیبت حضرت امام حسین(ع) قرار می‌گیرد همه وجودش پر می‌شود از فضای عاشورایی، فضای حماسه و شور و شعور حسینی و این بهانه‌ای می شود برای خلقی متناسب با این فضا.

کورش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی و از هنرمندان حوزه هنری نیز درباره برکت ذکر مصیبت حضرت سیدالشهدا(ع) گفت: ذکر عزای حسین(ع) همه برکت است، مخصوصا برای ما شیعیان که محب و پیرو اهل بیت(ع) هستیم، ما هرچه داریم از این خاندان است، هنرمندانی که در حوزه هنری فعالیت می‌کنند و هدف و کارشان متناسب با ارزش‌های انقلابی، دینی و مذهبی است بیش از سایرین از این سفره پربرکت بهره می‌برند. من خودم توفیق دارم بیش از دو دهه فعالیت هنری خودم چه در تلویزیون چه در تئاتر سر سفره اهل بیت از برکات بسیار این خاندان بزرگوار بهره مند شوم و بتوانم در عرصه هنر خدمتگذارشان باشم.

 

گفتنی‌ست؛ حوزه هنری درراستای ترویج فرهنگ عاشورایی دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی در 4 بخش نقاشی، تصویرسازی، پوستر و عکس برگزار می‌کند.

انتخاب فرازهای عاشورایی از دو کتاب «سقای آب و ادب» و «پدر، عشق و پسر» به قلم سید مهدی شجاعی به عنوان موضوع بخش های نقاشی و تصویرسازی، فرازهایی از زیارت عاشورا به عنوان موضوع بخش پوستر، راهپیمایی اربعین حسینی، راهپیمایی 28 صفر، روضه های خانگی، ایستگاه های صلواتی و نذورات مردمی نیز به عنوان موضوع بخش عکس این سوگواره انتخاب و در فراخوان اعلام شده‌اند.

آخرین مهلت ارسال و تحویل آثار به دبیرخانه این رویداد عاشورایی 6 مهر ماه امسال است.

 

انتهای پیام/

 

 


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/9153/حجت السلام قمی: ذکر مصیبت امام حسین(ع) روح هنرمند را صیقل می‌دهد/ مومنی‌شریف: ذکر مصیبت سیدالشهدا(ع) روح انسان را خدایی می‌کند

چاپ خبر