ردپایی بر آسمان؛ جستاری بر خاطرات عبدالوهاب ناظمیان

کد مطلب: 8875  |  تاريخ: یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۲:۲۰


معرفی کتاب؛

ردپایی بر آسمان؛ جستاری بر خاطرات عبدالوهاب ناظمیان

کتاب «ردپایی بر آسمان» به قلم مرتضی حاجیان‌نژاد تدوین و بازنویسی و توسط سوره مهر منتشر شده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کتاب «رد پایی بر آسمان» که به قلم مرتضی حاجیان‌نژاد تدوین و بازنویسی شده است، به خاطرات «عبدالوهاب ناظمیان» از رزمندگان سمنانی دوران دفاع مقدس می‌پردازد.

در این کتاب خاطراتی از دوران کودکی، سال‌های تحصیل، فعالیت‌های پیش از انقلاب اسلامی و حضورش در عملیات‌هایی چون آزادسازی خرمشهر، عملیات محرم، عملیات والفجر ۸، کربلای یک و ماجرای حج سال ۱۳۶۶ و شهادت یگانه خواهر ناظمیان به شیوه روایی «من‌روایی» پرداخته شده است.

حاجیان‌نژاد در این کتاب، زیرنویس‌های بجا و دقیقی را برای مطالب عنوان شده در نظر گرفته و مواردی چون تاریخ شروع و پایان هر عملیات، نام و دلیل شهادت هر رزمنده شهید شده، نام رجال اثرگذار سیاسی، نظامی و اقتصادی دوران جنگ تحمیلی را هم شرح داده است.

این کتاب به ۱۱ بخش مختلف تقسیم شده است که بخش آخر آن ماجرای حج روز جمعه ۹ مردادماه سال ۱۳۶۶ برابر با ششم ذی‌حجه ۱۴۰۷ و شهادت حاجیان ایرانی در آیین برائت از مشرکان در سرزمین وحی است.

در صفحه ۱۹۷ این کتاب درباره این ماجرا می‌خوانیم: «بیشتر نظامیانی که در خیابان‌های اطراف مستقر بودند، یونیفرم ارتشی داشتند. در بین پلیس‌ها، عده‌ای هم با لباس معمولی حاضر بودند و با چماق‌های میخ‌دار و میله‌های آهنی مردم را می‌زدند. بالای پشت بام ساختمان‌های اطراف، عده‌ای با لباس عربی هر چه به دستشان می‌رسید بر سر حاجیان می‌انداختند: بلوک، شیشه، سطل شن، کپسول، کولر گازی. از این رو، عده زیادی بر اثر برخورد اجسام سنگین و متلاشی شدن سرشان، شهید شدند.

اکثر هتل‌ها درهای ورودی را بسته بودند و فقط ساختمانی که فلسطینی‌ها در آن بودند، درها را گشودند که عده‌ای توانستند جان خود را نجات دهند.

آنقدر ازدحام جمعیت زیاد بود که هر کس روی زمین می افتاد، زیر دست و پا می‌ماند.»

«رد پایی بر آسمان» در دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان سمنان و توسط انتشارات سوره مهر در ۱۷۸ صفحه و قطع رقعی در سال ۱۳۹۳ روانه بازار نشر شد و در سال ۱۳۹۷ به چاپ دوم نیز رسیده است.

این کتاب با تصاویری از عبدالوهاب ناظمیان در صحنه نبرد و به همراه هم‌رزمانش پایان یافته است.

مرتضی حاجیان‌نژاد ‌نویسنده و پژوهشگر است و دو مجموعه کتاب درباره تاریخ انقلاب اسلامی در استان سمنان نیز نگاشته است.

مجموعه سه جلدی «روزشمار انقلاب اسلامی در استان سمنان» و مجموعه چهار جلدی «انقلاب اسلامی در سمنان به روایت اسناد» نام این مجموعه‌ها است که جریان انقلاب اسلامی طی سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۷ را روایت می‌کند.

انتهای پیام/

 


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/8875/ردپایی بر آسمان؛ جستاری بر خاطرات عبدالوهاب ناظمیان

چاپ خبر