ششمین نشست شعر «آهنگ دیگر» در بوشهر برگزار شد

کد مطلب: 8815  |  تاريخ: سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۱:۴۰


ششمین نشست شعر «آهنگ دیگر» در بوشهر برگزار شد

در ششمین نشست تخصصی شعر «آهنگ دیگر» با حضور شاعران استان بوشهر، «ساختارگرایی در ادبیات معاصر» مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در ششمین کارگاه شعر آهنگ دیگر «ساختارگرایی در ادبیات معاصر» مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

دبیر کارگاه، ابتدا با اشاره به تعریفی از «ساختار» گفت: ساختار در لغت به معنای «اسکلت و استخوان‌بندی» است و در اصطلاح نقد ادبی، شیوه اتصال میان عناصر و اجزاء سازنده اثر ادبی است که نقشی کلیدی را در زیبایی‌شناسی ایفا می‌کند.

غلامرضا ابراهیمی با اشاره به «پیشینه ساخت‌گرایی در ادبیات جهان» افزود: ساختارگرایی در قرن بیستم و در فاصله سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ در کشور فرانسه شکل گرفت و سپس در دیگر کشورهای اروپایی و آمریکا رواج یافت.

وی افزود: این مکتب با مجموعه‌ای از درس‌گفتارهای زبان‌شناس سوئیسی فردینان دو سوسور در دانشگاه ژنو با محوریت زبان‌شناسی آغاز شد.

ابراهیمی ادامه داد: تا قبل از سوسور، مطالعات زبان‌شناسی تنها در حوزه بررسی آواها، ریشه کلمات، دستور زبان و تحولات تاریخی آن ها بود؛ ولی سوسور شالوده مطالعات را معطوف به بررسی ساختار زبان، روابط میان عناصر و کشف قوانین ثابت و دائمی زبان معرفی کرد.

وی با اشاره به نظریات سوسور در حوزه ساختارشناسی افزود: در حوزه ساختارشناسی، با دو نوع نظامی زبانی (لانگ) و گفتار فردی (پارُل) مواجه‌ایم. نظام زبانی، قراردادی و از دستاوردهای زندگی اجتماعی است؛ اما گفتار فردی نوعی سرپیچی و مداخله زبانی است که از عوامل مهم تحول زبان، محسوب می‌شود.

شاعر و منتقد نشست، در ادامه با اشاره به کارکرد ساخت‌گرایی در ادبیات بیان کرد: ساختارگرایی به بررسی «نظام‌مند» زبان تاکید دارد. هر اثر ادبی برای ساختارگرایان، جهانی مستقل است و منتقد باید در پی کشف قوانین حاکم بر اجزاء باشد.

ابراهیمی افزود: طبقه‌بندی واقعیت‌های نامحدود، نشانه‌شناسی متون ادبی و جادوی مجاورت کلمات، از جمله دستاوردهای ساخت‌گرایی است که در مبانی نقد نوین، از جایگاه بسزایی برخوردار است.

دبیر کارگاه با معرفی جریان شعر ساده‌نویس دهه هشتاد، شعری از علی‌اصغر میگلی‌نژاد خالق مجموعه «سه‌شنبه روزی از تقویم نبود» را مورد نقد و بررسی قرار داد و گفت: این شعر از متنِ نویسا، متکثر و خواننده‌محور برخوردار است. بدین معنا که توانایی خواننده را برمی‌انگیزد و به او اجازه می‌دهد که در آفرینشِ اثر همگام باشد.

وی افزود: در چنین متونی مخاطب با نوشته و نویسا که میراث زبان و فرهنگ را بر صفحه کاغذ می‌آورد تبادل آگاهی می‌کند و ظرفیت‌ها و دستاوردهای تازه‌ای را به دست می‌آورد.

ابراهیمی ادامه داد: بازگشت هستی‌شناسانه به پدیده‌ها و اشیاء، ساختارشکنی به عدم قطعیت معنا، واقع‌گرایی، نزدیک شدن به موسیقی و هارمونی کلمات، توجه به حسی و تجربی کردن متن، هنجارگریزی و پرهیز از هیجانات زبانی از خصیصه‌های عمده و بارز شعر میگلی‌نژاد است که در چشم‌انداز نسل سوم شعر بوشهر، قابل تامل و ستودنی است.

در بخش پایانی کارگاه، شاعران هم استانی از جمله علی اصغر میگلی‌نژاد، افشین محمودوند، بهراد باغبانی‌نیک، اسدالله حمیدی، علی حسین جمالی، خداداد علامی، کیانفر بحرانی، فتح الله خلیل‌نژاد، الناز رشیدی و فخرالسادات تقی‌زاده آخرین سروده‌های خود را ارائه کردند.

انتهای پیام/

 

 


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/8815/ششمین نشست شعر «آهنگ دیگر» در بوشهر برگزار شد

چاپ خبر