من سرباز هخامنشی بودم

کد مطلب: 8798  |  تاريخ: یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۲:۲۰


معرفی کتاب؛

من سرباز هخامنشی بودم

کتاب «من سرباز هخامنشی بودم» در ۱۲۸ صفحه از سوی حوزه هنری استان سمنان و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده و به چاپ پنجم رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حسینعلی جعفری در کتاب «من سرباز هخامنشی بودم» ۷۹ داستانک را روایت می‌کند که بیشتر آن‌ها در حال و هوای جنگ ایران و عراق است.

خیانت، مقبول، آفتاب، شنیدنی نیست، دعای مادر، دوکوهه، کربلایی‌ها، آخرین دیدار شهدا با خانواده‌هایشان، مین و مدال و زندان و زندانی و زندانبان و پناهنده، خاطرات جنگ، عشق و وظیفه، شادی و غم در جبهه، گودال آتش، تحویل سال و جزیره مجنون، از جمله عناوین داستان‌های این کتاب است.

«من سرباز هخامنشی بودم» نیز نام یکی از داستان‌های کتاب است که به روایت رزمنده‌ای در جبهه می‌پردازد که به خاطر لفظ قلم صحبت کردن، مورد توجه همرزمانش قرار می‌گیرد.

این رزمنده گویی معلم تاریخ بوده‌ است و در جبهه نیز هنوز در حال و هوای تاریخ و کلاس درس قرار دارد، به این ترتیب، هر داستان یک موضوع و شخصیت مستقل دارد که در برخی از آن‌ها پیامدهای این اتفاقات بعد از جنگ نیز روایت می‌شود.

بخشی از کتاب: «سن و سالش هم بدجوری خوره ذهن ما شده بود. سن و سالش به راه و رفتارش نمی‌خورد. ما جوان‌ها کم می‌آوردیم و او، نه. آخرش طاقت نیاوردم و گفتم: «چند سالتونه، عمو؟»
خندید و دندان‌های یکدست سفیدش پیدا شد که بچه‌ها می‌گفتند مصنوعی است و نمی‌خورد بهش که باشد. گفت: «خیلی سال.» گفتم: «مثلا؟» گفت: «سر در افسانه‌ها دارد البته افسانه که نه. حقایقی که افسانه می‌نماید.»

بچه‌ها خیلی مردانگی کردند و جلوی خودشان را گرفتند که نخندند. دیگر توی جمع چیزی از او نمی‌پرسیدم. بچه‌ها کم کم باورشان شد که این پیرمردی که اصلا دوست ندارد پیش جوان‌ها کم بیاورد و کم هم نمی‌آورد، روزی معلم تاریخ بوده و از دست دانش آموزه‌ای شیطانی مثل خود ماها قاطی کرده و سر از دنیای باستان درآورده و همان جا هم اردو زده و…
یک روز که تنها بود و غرق تماشای آسمان آبی جزیره مجنون، رفتم سراغش. بعد کلی آسمان ریسمان بافتن و از در و دیوار و آب و هوا و این‌ور و آن‌ور گفتن و سکوت او جوری که اصلا نمی‌توانستم بفهمم که گوش می‌کند یا نه. گفتم: «آخرش به من نگفتی اهل کجایی؟» خندید: «تخت جمشید.» گفتم: «کجا؟»

لبخند زد: «من سرباز هخامنشی بودم. نگهبان تخت جمشید. به اندازه تاریخ این مرز و بوم…» و من درست نمی‌فهمیدم چه می‌گوید و از چه. شوخی یا جدی، من سال‌هاست که مات و مبهوت جنبیدن لب‌هایش هستم که در میان ریش مجعد و سبیلش ترکیب زیبایی دارد.»


گفتنی است، حسینعلی جعفری متولد ۱۳۴۷ در ساری و مقیم سمنان است و کارشناسی‬ ارشد رشته علوم سیاسی دارد و مدرس دانشگاه است.

«الو…لیلی!»، «دقیقاً نیمه شب»، «افرا» و «ساعت‌ها همه خوابند» از دیگر آثار این نویسنده به شمار می روند.

کتاب «من سرباز هخامنشی بودم» توانست در سومین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری در بخش داستان کوتاه به مقام اول دست پیدا کند.

انتهای پیام/

 


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/8798/من سرباز هخامنشی بودم

چاپ خبر