«کهنه سرباز» خاطرات همرزمِ شهید صیاد شیرازی را روایت می‌کند

کد مطلب: 8594  |  تاريخ: دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۰:۰۹


معرفی کتاب

«کهنه سرباز» خاطرات همرزمِ شهید صیاد شیرازی را روایت می‌کند

کتاب «کهنه سرباز» روایت‌گر خاطرات امیر اسکندر بیرانوند از همرزمان شهید سپهبد علی صیاد شیرازی است که همراه با تیپ ۸۴ خرم آباد در بسیاری از عملیات‌های مهم و تاثیرگذار دفاع مقدس شرکت کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، امیر «بیرانوند» متولد ۱۳۱۷ بخش «چغلوندی» (بیرانشهر) از توابع خرم‌آباد است. وی پس از طی دوره آموزشگاه افسری مدتی را در یگان‌های رزمی و آموزشی مقیم خرم‌آباد انجام وظیفه کرد و سپس با انحلال و جابه‌جایی این یگان‌ها به تیپ دوم لشکر ۹۲ زرهی مستقر در دزفول منتقل شد و در سمت فرمانده گروهان رزمی و فرمانده گردان آموزشی انجام وظیفه کرد.

رشادت‌ها، قد بلند، هیکل آراسته، حضور وی در جبهه «مهران» و دفع تهاجم عراق به ارتفاع ۳۴۳ دزفول در سال ۱۳۵۲، بر شهرت و محبوبیت امیر «بیرانوند» افزود؛ به‌طوری که در سال ۱۳۵۹ به عنوان فرمانده گردان از طریق تیپ دزفول مأ موریت مراقبت از مرز «مهران» را عهده‌دار شد.

امین کیانی، نویسنده کتاب «کهنه سرباز» با اشاره به اینکه در سال ۱۳۸۴، امیر «بیرانوند» که آن زمان درجه‌اش «سرگرد» بود به تیپ ۸۴ خرم آباد منتقل شد و در سمت رئیس رکن سوم و معاون عملیات تیپ، همکاری خود را با این تیپ آغاز کرد، افزود: امیر «بیرانوند» در دوران دفاع مقدس در عملیات‌های فراوانی مانند «محرم»، «فتح‌المبین»، «والفجر مقدماتی» و «والفجر ۱» نقش‌آفرینی کرد؛ به‌ویژه وصف شجاعت‌های ایشان در عملیات‌های «محرم» و «فتح‌المبین» زبان‌زد خاص و عام است.

وی گفت: از جمله عواملی که باعث شد تصمیم به نگارش این کتاب بگیرم، شنیدن وصف شجاعت‌ها و قدرت مدیریت وی در دوران دفاع مقدس و همرزم بودنش با بزرگانی مانند شهید «صیاد شیرازی»، سردار «محسن رضایی»، سردار «جعفری»، امیر «احمدرضا دادبین»، سردار «سلیمانی» و شهید «خرازی» بود.

کیانی تصریح کرد: مطالب کتاب «کهنه سرباز» را از طریق مصاحبه با امیر «بیرانوند» از مردادماه ۱۳۹۵ تا اردیبهشت ۱۳۹۶ جمع‌آوری کرده‌ام، ولی متأسفانه به دلیل کهولت سن، وی زمان دقیق و مکان بسیاری از عملیات‌ها و حوادث را فراموش کرده بود که ما با استفاده از منابع مکتوب و معتبر، این‌گونه اطلاعات را برای تکمیل خاطرات جمع‌آوری کردیم.

نویسنده کتاب «کهنه سرباز» خاطرنشان کرد: با اینکه مطالب کتاب از خاطرات دوران کودکی امیر «بیرانوند» شروع شده است، ولی تأکید روی خاطرات ایشان از حوادث سال‌های ۱۳۵۲، ۱۳۵۳ در «مهران» و ارتفاع ۳۴۳ «دزفول» و عملیات‌های «محرم» و «فتح‌المبین» است.

وی درباره علت نام‌گذاری این کتاب به «کهنه سرباز» گفت: نام کتاب برگرفته از حضور طولانی امیر «بیرانوند» در ارتش است؛ چراکه با توجه به مطالب ذکر شده، وی هم در دوران حکومت رژیم پهلوی در ارتش حضور داشته است و هم در دوران انقلاب و دفاع مقدس، به نحوی که به دلیل شجاعت، وی هم از طرف مسئولین رژیم پهلوی مورد تشویق قرار می‌گیرد و هم در دوران دفاع مقدس از رشادت‌های وی تجلیل به عمل می‌آید.

در بخشی از این کتاب آمده است:

صیادشیرازی بی‌سیم زد و گفت: «بیرانوند، چه کار کردی؟ چه می‌گویند؟»

ـ یازده چاه نفتشان را تصرف کردم.

صیادشیرازی عادتش بود وقتی از کارم خوشش می‌آمد بهم می‌گفت اسکندر، و وقتی از دستم ناراحت بود می‌گفت آقای بیرانوند یا جناب سرهنگ. صیاد با ناراحتی گفت: «بی‌اجازه رفتی؟! آقای بیرانوند، اقلاً طرحی می‌ریختید، هماهنگی‌ای! همین‌طوری؟ آخر فکر عواقبش را نمی‌کنید؟!»

ـ جناب، لربازی درآوردم! فرصت مناسب بود و تنور داغ، نان را چسباندم. فتح‌المبین جلومان را گرفتید وگرنه تا بغداد می‌رفتم!

برای دریافت نسخه چاپی این کتاب اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/8594/«کهنه سرباز» خاطرات همرزمِ شهید صیاد شیرازی را روایت می‌کند

چاپ خبر