آستانه: حوزه هنری حامی همیشگی تئاتر استانی است/ آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد

کد مطلب: 8373  |  تاريخ: دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۷:۲۷


«زنان بیشه‌گل» تا ۲۶ تیر اجرا می‌شود

آستانه: حوزه هنری حامی همیشگی تئاتر استانی است/ آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد

حسین مسافرآستانه، کارگردان پیش‌کسوت تئاتر، پس از تماشای نمایش «زنان بیشه‌گل» گفت: مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به منظور ایجاد فرصتی به گروه‌های تئاتر شهرستان برای حضور در سالن‌های نمایشی پایتخت و تجربه اجرای عمومی، نشان داده است حامی همیشگی تئاتر شهرستان‌ها است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نمایش «زنان بیشه‌گل» به نویسندگی و کارگردانی مهیار هزارجریبی یکی از آثار شایسته استانی است که موفق شده است رتبه‌هایی را در جریان شانزدهمین جشنواره «تئاتر مقاومت» از آن خود کند. این نمایش هم‌اکنون در تماشاخانه مهر حوزه هنری به روی صحنه است.

حسین مسافرآستانه، کارگردان پیش‌کسوت تئاتر، پس از تماشای نمایش «زنان بیشه‌گل» گفت: باید به گروه اجرایی این نمایش تبریک گفت. امشب کار خوبی را از یکی از گروه‌های فعال تئاتری استان مازندران شاهد بودم و اینکه چقدر توانسته است با تکیه بر ظرفیت‌های بومی، مناسبات اجتماعی و فرهنگی خطه مازندران، روایتی روان و جذابی را بر روی صحنه تئاتر در پیشگاه مخاطب بگذارد.

وی ادامه داد: واقعیت تلخ این است که در سال‌های اخیر خواسته و ناخواسته بیش از حد واله و شیدای متون نمایشی خارجی و غربی نمایشی شده‌ایم و این امر موجب شده است که از فرهنگ و هنر غنی و متعالی که خود در اختیار داریم غافل شویم و آنچه را که خود حتی بیش از بیگانه داریم از او طلب کنیم.

مدیر شورای سیاست‌گذاری تماشاخانه ایرانشهر تصریح کرد: البته اینکه باید نسبت به متون نمایشی خارجی نیز توجه داشته باشیم امری ضروری است، به‌ویژه شاهکارهایی در این قالب که جهان‌شمول هستند و به هر حال موجب تبادلات فرهنگی و هنری میان ما و ایشان می‌شوند. اما نکته نگران‌کننده اینکه در روزگار کنونی چنین توجهی موجب شده است که آنچه را خود در چنته داریم به شکل کلی وانهاده و تماماً معطوف به آن چیزی شویم که در خارج تولید می‌شود.

مسافر آستانه با تشکر از مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به منظور ایجاد فرصتی به گروه‌های تئاتر شهرستان برای حضور در سالن‌های نمایشی پایتخت و تجربه اجرای عمومی، افزود: معمولاً مجالی غیر از جشنواره‌های تئاتری برای عرض اندام گروه‌های نمایشی استانی فراهم نمی‌شود و آن‌ها نهایت با یکی دو اجرا در جشنواره و کسب احتمالی جوایزی به موطن خود باز گشته تا مگر اجراهای محدودی در شهرستان خود داشته باشند که در مواردی بسیاری این امر نیز محقق نمی‌شود.

این بازیگر و کارگردان تئاتر تأکید کرد: راهکار به منظور توجه به فعالیت تئاتر استانی آن چیزی است که اکنون مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به آن همت گماشته است و بخشی از روند تولید و اجرای آثار حرفه‌ای خود را متوجه چنین تولیداتی کرده که خود را در کنار آثار مطرح تئاتری احساس کرده و محک جدی بزنند.

وی در پایان گفت: مضافاً بر این اتفاق، تولید و اجرای عمومی آثار شهرستانی در تهران موجب تبادلات فرهنگی می‌شود و از آنجا که اغلب این تولیدات برگرفته از فرهنگ و سنن اقوام گوناگون ایرانی است، لذا سایر فعالان تئاتری را نیز ترغیب می‌کند که بخشی از فعالیت‌های نمایشی خود را معطوف به کار بر روی متون نمایشی بومی برگرفته از چنین فرهنگ و سنت‌هایی کنند.

یادآور می‌شود، نمایش«زنان بیشه‌گل» تا 26 تیر در تماشاخانه مهر حوزه هنری به روی صحنه است.

انتهای پیام/ 


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/8373/ آستانه: حوزه هنری حامی همیشگی تئاتر استانی است/ آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد

چاپ خبر