کتاب «دهم فروردین» در یزد رونمایی شد

کد مطلب: 6881  |  تاريخ: سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷  |  ساعت: ۱۶:۲۹


کتاب «دهم فروردین» در یزد رونمایی شد

هم‌زمان با دهه فجر جلد ۱ و ۲ کتاب «دهم فروردین» با موضوع تاریخ انقلاب یزد در دوازدهمین محفل خاطره پایداری رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، هم‌زمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، در شامگاه چهارمین روز از دهه مبارک فجر، آیین رونمایی از مجموعه دو جلدی کتاب «دهم فروردین» (تحلیلی بر تاریخ انقلاب اسلامی یزد) در دوازدهمین محفل خاطره پایداری در حوزه هنری یزد برگزار ‌شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام حسینی کوهستانی مدیر کل تبلیغات اسلامی استان، حسینی‌پور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، کوچک‌زاده رئیس حوزه هنری یزد، جمعی از پیشگامان انقلاب، یادگاران دفاع مقدس، هنرمندان و مردم حضور داشتند.

کتاب «دهم فروردین» در دو جلد توسط جواد بهبودزاده نویسنده و پژوهشگر حوزه انقلاب اسلامی با همکاری محمدرضا کلانتری سرچشمه تدوین و به همت دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان یزد توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

جلد اول این کتاب در ۷۵۱ صفحه و جلد دوم آن در ۸۷۰ صفحه به انضمام اسناد و مدراک به صورت تحلیلی به رویدادها و تحولات تاریخی دارالعباده از آغاز نهضت اسلامی تا پیروزی انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.

در این محفل رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برگزاری این گونه محافل و تبیین خاطرات انقلاب را زمینه‌ای برای شناخت هرچه بهتر انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: این محافل بهانه‌ای است برای این که بدانیم پیروزی انقلاب مرهون تلاش و ایثار و مجاهدت شهیدانی است که با خون خود نهال انقلاب را آبیاری کردند تا امروز به درختی تناور تبدیل شود.

سید مجتبی حسینی‌پور با تأکید بر اینکه باید قدردان این امانت باشیم بیان کرد: باید از این میراث ارزشمند که امروز در دست ماست محافظت کنیم تا خدشه‌ای به آن وارد نشود و همچنان به رشد و بالندگی خود ادامه دهد و هر روز شاهد پیشرفت و معرفی دستاوردهای این انقلاب الهی در جهان باشیم.

وی با بیان اینکه باید از پیش‌کسوتان انقلاب درس بگیریم و تجربه کسب کنیم، عنوان کرد: امیدوارم این‌گونه محافل و مجالس بهانه‌ای برای بهتر پیمودن مسیر انقلاب و انجام مسئولیتی که بر عهده داریم، باشد.

نویسنده کتاب «دهم فروردین» هم با اشاره به اینکه جرقه تدوین این اثر در سال ۱۳۷۰ در دوران دانشجویی با راهنمایی یکی از اساتید به عنوان یک تحقیق زده شد، گفت: پس از بازنشستگی نسبت به تدوین این اثر اقدام و تلاش کردم اثری در رابطه با تاریخ انقلاب اسلامی در یزد نوشته شود.

جواد بهبودزاده با بیان اینکه برای پژوهش، گردآوری اسناد و تدوین این اثر تحلیلی، حدود ۸ سال وقت صرف شده افزود: در این مدت بیش از هشت هزار سند بررسی، افزون بر ۱۷ سال روزنامه مطالعه و نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ مصاحبه انجام شده است.

وی با اشاره به تحقیق و مطالعه کتاب‌های مختلف مرتبط با موضوع افزود: برای مصاحبه‌ با افراد مطلع و مرتبط نیز سفرهای داخلی، خارجی و استانی صورت گرفت.

این پژوهشگر تأکید بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت نگارش و مطالعه تاریخ انقلاب اسلامی را از مهم‌ترین عوامل تدوین این کتاب برشمرد و افزود: پیش از این نیز کتاب «روز شمار انقلاب اسلامی در یزد» منتشر شد.

بهبودزاده با اشاره به اینکه مبنای کتاب «دهم فروردین» بر اساس تاریخ تحلیلی است ادامه داد: در ابتدای کتاب حرکت یزد در طول تاریخ آورده و سعی شده وضعیت یزد از ابتدای پیروزی انقلاب تا سال ۱۳۹۰ مقایسه‌ شود. سپس سیر مبارزاتی مردم این دیار از سال ۱۳۳۹ تا ۱۳۵۷ در ۱۷ بخش و فصل مطرح می‌کند و به ۱۲ فروردین؛ سالروز استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران ختم می‌شود.

وی افزود: این اثر پژوهشی می‌تواند منبع بسیار خوبی برای پژوهشگران، محققان، نویسندگان و دانشجویان باشد.

این نویسنده در پایان از تلاش‌ها و همراهی محمدرضا کلانتری سرچشمه از محققان و پژوهشگران انقلاب و دفاع مقدس استان، رئیس و معاون فرهنگی حوزه هنری یزد و سایر نهادها و افرادی که او را در انتشار این اثر یاری کردند قدردانی کرد و گفت: امیدوارم بتوانیم بقیه تاریخ انقلاب اسلامی در یزد را تدوین کنیم.

در این محفل معنوی همچنین تعدادی از پیشگامان انقلاب که به نوعی در متن مبارزات انقلاب نقش آفرین بوده‌اند، خاطراتی از آن دوران را بیان کردند.

در پایان مراسم از کتاب «دهم فروردین» با حضور روسای سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و حوزه هنری یزد، نویسنده کتاب و برخی از اصحاب انقلاب رونمایی شد.

انتهای پیام/

 


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/6881/ کتاب «دهم فروردین» در یزد رونمایی شد

چاپ خبر