ناگفته‌هایی از اولین پیروزی ایران در جنگ

کد مطلب: 6529  |  تاريخ: چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷  |  ساعت: ۱۱:۵۰


نگاهی به کتاب «به سوی میمک» به مناسبت سالروز عملیات فتح میمک

ناگفته‌هایی از اولین پیروزی ایران در جنگ

نبرد میمک یک نبرد نبود، یک حماسه بود. نه تنها حماسه عشایر خِزِل و تیپ یک زرهی، بلکه نمادی از حماسه عشایر و بسیج و نیروهای نظامی ایران بود.

پایگاه خبری حوزه هنری، اشکان قاسمی‌نژاد

«نبرد میمک یک نبرد نبود، یک حماسه بود. نه تنها حماسه عشایر خِزِل و تیپ یک زرهی، بلکه نمادی از حماسه عشایر و بسیج و نیروهای نظامی ایران بود. در آغاز این حماسه سرنوشت‌ساز این شجاع‌مردان رشید ایل بودند که به همراه برادران ارتشی خود به قلب دشمن نفوذ کرده و با پایمردی و مقاومت بی‌بدیل دشمن را به زانو درآوردند.» این جملات گزیده‌ای از آنچه است که در کتاب «به سوی میمک» می‌توان به طور مفصلی خواند. کتابی به قلم علی‌کرم محمدیان که در آن ضمن بیان خاطراتی از زندگی زندگی نویسنده، به عملیات فتح میمک به عنوان اولین پیروزی ایران در جنگ هشت ساله با عراق پرداخته شده است.

عملیات فتح میمک که در شب 19 دی سال 1359 انجام شد از جهات زیادی یکی از مهم‌ترین عملیات‌های ایران در جریان جنگ تحمیلی است. آن‌گونه که در کتاب آمده است: «در اوایل جنگ شایعه شده بود که ارتش عراق شکست‌ناپذیر است و رزمندگان اسلام در هر محوری که عملیات انجام می‌دادند و منطقه‌ای را از اشغال نیروهای عراقی آزاد می‌کردند، بعد از مدت کوتاهی، با پاتک شدید عراقی‌ها مواجه می‌شدند و مواضع آزاد شده را مجددا از دست می‌دادند. این موضوع به شایعه شکست‌ناپذیری ارتش عراق دامن می‌زد و بین نیروهای خودی همیشه صحبت از پاتک‌های سریع و قدرتمندانه ارتش عراق بود. طوری که ... یک حالت یاس بر جبهه‌ها حاکم شده بود.» اما شاید دلیل دیگری که ابعاد این عملیات را اکنون تبدیل به یک حماسه کرده و می‌توان در سالگرد آن دوباره دوباره درباره آن نوشت، حضور عشایر ایل خزل در آن بود. محمدیان درباره چرایی حضور ایل خزل در این عملیات می‌نویسد: «مرز مشترک ایران و عراق در حوزه جغرافیای استان ایلام حدود 430 کیلومتر است که قسمت‌های مختلف این منطقه مرزی به اقوام و قبیله‌های خاص ایلامی تعلق دارد. با توجه به این تقسیمات محلی، ارتفاعات میمک محل قشلاق عشایر ایل خزل و قسمتی از آن متعلق به طایفه ده‌بالایی بود.»

محمدیان در کتاب خود نه تنها مختصات مفصلی از منطقه میمک ارائه می‌دهد بلکه به خوبی دلایل اصرار عراق برای اشغال این منطقه و ابعاد عملیات فتح میمک را نیز توضیح می‌دهد: «در شب 19 دی 1359 بعد از تکمیل اطلاعات لازم از استعداد و موقعیت مکانی دشمن و شناسایی راه‌های نفوذ به قلب دشمن، به خصوص کشف یال وتنینه توسط شهیدان فیضی، کمرزاده، نادری، و هم‌رزمان دیگرشان که به نظر من و به اعتراف فرماندهان عملیات، کلید فتح میمک بود، نیروهای رزمنده عشایر و نیروهای پیاده‌نظام ارتش با طراحی و فرماندهی فرمانده وقت تیپ در قالب گروه مختلط با هماهتنگی کامل و با اجرای تک شبانه و رعایت اصل غافلگیری به داخل نیروهای دشمن نفوذ کرده و ضمن محاصره سنگرهای دیدبانی و خط مقدم دشمن در شمال‌شرقی میمک عملیات «ضربت ذوالفقار» با رمز کلمه مقدس «یا الله» را آغاز کردند و ... سرانجام موفق به آزادسازی میمک شدند.»

در این کتاب علاوه بر ناگفته‌هایی از اولین پیروزی ایران در جنگ، خاطرات سیاسی و اجتماعی علی‌کرم محمدیان نیز بیان شده است. کتاب در شش فصل با عناوین «دوران کودکی تا دبیرستان»، «دوران دانشجویی و کلید خوردن انقلاب اسلامی»، «پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی»، «افسر عقیدتی-سیاسی»، «به سوی میمک» و «فتح میمک» تدوین شده است. نویسنده براین باور است که یک کتاب داستان و یا رمان باید دارای جذابیت و نوآورانه باشد تا بتواند مخاطب را علاقه‌مند به خواندن کند. محمدیان در مقدمه کتاب می‌نویسد: «... تصمیم گرفتم که در جهت پاسداشت خون‌های پاک شهدای فتح میمک و استقامت و پایمردی فاتحان آن دیار شمه‌ای هر چند کوتاه از خاطرات و مشاهدات عینی خودم را از جنگ تحمیلی و فتح قدرتمندانه میمک به رشته تحریر درآورم. در ابتدا لازم دانستم خاطراتی کوتاه و مختصر از دوران تحصیل (با توجه به شیوه زندگی آن زمان) و مبارزات سیاسی علیه نظام شاهنشاهی تحت عنوان «روایت حضور» تقدیم خوانندگان شود».

آن‌گونه که نویسنده توضیح می‌دهد «با تصرف ارتفاعات میمک توسط ارتش اسلام، اولا طلسم شکست ناپذیری ارتش عراق شکسته شد، ثانیا نیروهای نظامی به قدرت و توانمندی نیروهای مردمی پی برده و آن‌ها را باور کردند، ثالثا فتح میمک که اولین پیروزی ایران در جنگ تحمیلی بود فتح بابی برای پیروزی‌های بزرگ‌تر شد.»

نویسنده در کتاب به اتفاق مهم‌ دیگری نیز اشاره می‌کند که فتح میمک را به یک رویداد بزرگ و ماندگار تبدیل کرده است: «با عنایت به اینکه فتح ارتفاعات بسیار مهم و سوق‌الجیشی میمک در 19 دی‌ماه 1359 با از خودگذشتگی، رشادت، پایمردی، و سلحشوری دلیرمردانی از تبار عشایر و ارتش جمهوری اسلامی ایران به دست آمده و در این راه تعدادی از بهترین فرزندان این مرز و بوم به شهادت رسیدند، جا دارد هر سال که یاد و خاطره شهدای گران‌سنگ قیام مردم شهر قم گرامی داشته می‌شود و به مناسبت قیام خونین قم در 19 دی‌ماه 1356 مراسم برگزار می‌شود، شهدای فتح میمک را هم فراموش نکنیم. زیرا 19 دی‌ماه یادگاری ماندگار از قیام قم تا فتح میمک است.»

«به سوی میمک» در ۳۳۴صفحه با قیمت ۱۳هزار تومان به همراه عکس‌ها و تصاویر از دوران جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس توسط انتشارات «سوره مهر» منتشر شد.

انتهای پیام/


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/6529/ناگفته‌هایی از اولین پیروزی ایران در جنگ

چاپ خبر