زرویی نصرآباد پیشتاز عصر خود بود

کد مطلب: 6189  |  تاريخ: چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷  |  ساعت: ۱۰:۰۱


گرمارودی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

زرویی نصرآباد پیشتاز عصر خود بود

موسوی گرمارودی، شاعر، درباره ویژگی شخصیت و قلم مرحوم زرویی نصرآبادگفت: شخصیت زرویی نصرآباد بسیار ممتاز و منحصربه‌فرد بود؛ ایشان با تفکری که داشت از مظاهر و مشاهیر عصر خود بسیار پیشتاز بود.

سیدعلی موسوی گرمارودی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، درباره شخصیت مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد گفت: زرویی نصرآباد یک ادیب،‌ طنزپرداز و انسان مسلط بر موضوع بود. او در زمینه نقیضه‌گویی و نقیضه‌سازی بسیار آگاه بود و می‌توانست با موضوعات و سوژه‌ها به‌خوبی بازی کند. او قادر بود به نحوی به انتقاد و بررسی مشکلات بپردازد که کسی دلخور و دلگیر نشود و در عین حال قادر باشد حرفش را نیز به گوش مخاطبین خاص خود بزند.

وی ادامه داد: او انسانی پیشرو بود و به همین دلیل پایه‌گذار بسیاری از برنامه‌های طنز در کشور است. او خود را در یک قالب مشخص تعریف نمی‌کرد. سعی داشت همیشه رو به جلو حرکت کند،. تذکره‌المقامات او نشان دهنده آگاهی و تسلط او هم در حوزه شعر، هم در طنز و هم در حوزه سیاست است. به‌خوبی فضا را می‌شناخت و توانست از عهده نوشتن آن برآید،. زرویی انسانی بود که هرجا می‌رفت می‌توانست از عهده کارهای محوله‌اش برآید.

این شاعر درباره انتخاب وزن‌های شعر زرویی نصرآباد نیز گفت: زرویی نصرآباد به‌خوبی بر اوزان و اصول شعر مسلط بود. او وزن‌ها را بسیار هوشمندانه انتخاب می‌کرد. به قول ما شاعرها او طبع روانی داشت و این طبع روان یکی از ویژگی‌های بارز زرویی نصرآباد است. او به‌خوبی از پس طنز برآمد و این موفقیت به دلیل انرژی و توان بالایی بود که با قلمش هنرمندانه می‌سرود. واقعا دریغ و افسوس که چنین انسان بزرگی را از دست دادیم و ادبیات کشور داغ بزرگی را دید؛ زیرا به مانند زرویی بسیار سخت و بعید می‌توان انسانی یافت که تا این حد همه‌جانبه‌گرا و جامع باشد. 

گفتنی‌ست؛ مراسم یادبود چهلمین روز درگذشت زنده‌یاد زرویی نصرآباد چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه در حوزه هنری برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/6189/زرویی نصرآباد پیشتاز عصر خود بود

چاپ خبر