کمک‌های انسان‌دوستانه به میانمار ادامه خواهد داشت/ آماده همکاری فرهنگی با حوزه هنری هستیم

کد مطلب: 2493  |  تاريخ: سه شنبه ۲ آیان ۱۳۹۶  |  ساعت: ۱۲:۵۲


رحیم‌پور در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

کمک‌های انسان‌دوستانه به میانمار ادامه خواهد داشت/ آماده همکاری فرهنگی با حوزه هنری هستیم

ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، با حضور در افتتاحیه نمایشگاه عکس«مرز تنهایی» در حوزه هنری گفت: ما همچنان کمک‌های انسان‌دوستانه خود به مردم میانمار ادامه خواهیم داد.

ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، روز گذشته با حضور در افتتاحیه نمایشگاه عکس«مرز تنهایی» با موضوع «آوارگان میانمار در مرز بنگلادش» در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: مقصر اصلی اتفاقات میانمار برخی از دولت‌های اسلامی هستند که با ارائه تصویر نازیبایی از اسلام با کمک و همکاری آمریکا و اسرائیل، مسلمان‌کشی در دنیا را باب کردند. با این شرایط چگونه کشورهای غیر مسلمان را متهم کنیم. در حالی که برخی از حکام کشورهای اسلامی خودشان بانی اصلی چنین فجایعی هستند. اما در عین حال مسئولیت دولت میانمار در قبال مردم کشورش را نمی‌توان کتمان کرد.

وی افزود: ما در تلاشیم تا قسمتی از مشکل را حداقل حل کنیم. از جمله آن فریادی است که در ایران برای این فاجعه بلند شد و بیانات مقام معظم رهبری و حمایت‌های دولت، به تغییر فضا در سازمان کنفرانس اسلامی، سازمان ملل و بنگلادش به عنوان کشور همسایه میانمار انجامید. ما همچنان کمک‌های انسان‌دوستانه خود به این مردم را ادامه خواهیم داد و سعی داریم تا در پی رایزنی با دولت میانمار کمک‌های خود را به منطقه روهینگیا ببریم.

رحیم‌پور ادامه داد: تصاویری که در نمایشگاه «مرز تنهایی» به همت خانه عکاسان ایران حوزه هنری راه‌اندازی شده است به بخشی از رنج‌های این مردم مسلمان مظلوم می‌پردازد و نشان می‌دهد که مشکل اصلی این مردم فقر و گرسنگی نیست. بلکه موضوع اصلی، در کنار مسئله فقر، بی عدالتی، ظلم و تجاوز است. تجاوز به لحاظ عام در این منطقه را در همه ارکان ممکن شاهد هستیم.

وی با اشاره به سفری که اخیرا به منطقه روهینگیا داشته است، گفت: آنچه میان مردم مسلمان روهینگیا در کشور میانمار دیدم و بسیار متاسف و متاثر شدم، بی‌پناهی و مظلومیت شدید آن‌هاست؛ چراکه نه می‌توانند در کشور خود بمانند و نه می‌توانند به‌راحتی وارد کشور بنگلادش شوند. این مردم در مرز یک کشور با رنج‌های بسیاری تجمع کرده‌اند. خوشبختانه دولت بنگلادش کم‌کم مجاب به همکاری بیشتر با این مردم شد و در حال برنامه‌ریزی برای سامان‌دهی مناسب‌تر آن‌هاست. اما به هر حال رنج و مصیبت در عمق چهره تک تک افراد حاضر در مرز بنگلادش که در این نمایشگاه نیز به خوبی نمایان است نهادینه شده است.

رحیم‌پور در ادامه گفت: رنج امروز مردم مسلمان روهینگیا شباهت بسیاری به هلوکاستی دارد که غربی‌ها از آن سخن می‌گویند. متاسفانه در مقابل این‌گونه هلوکاست‌‌ها که برای غربی‌ها منفعتی ندارد واکنشی نشان داده نمی‌شود. دنیا باید سعی کند تا تنها یک هلوکاست را نبیند. در تمامی دنیا به ویژه دنیای مردم مسلمان هلوکاست‌هایی هر روزه رخ می‌دهد که باید مورد توجه قرار گیرد تا همه مردم جهان در صلح و آرامش زندگی کنند.

وی درخصوص این رویداد فرهنگی هنری از سوی حوزه هنری گفت: برگزاری نمایشگاه عکس با موضوع «رنج و درد مردم مظلوم و مسلمان میانمار» در مرز میانمار و بنگلادش ابتکار خوبی از سوی مدیران حوزه هنری است. این‌گونه فعالیت‌های فرهنگی، هنر متعهد را به ما نشان می‌دهد؛ چرا که هنر در این نمایشگاه در اختیار موضوعات واقعی جامعه جهانی است.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه افزود: برخی هنرها را تنها برخی از متخصصین آن درک می‌کنند. اما برخی از هنرها با موضوعیت مردمی است و افکار عمومی نسبت به آن (همانند هشت سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم) ملتهب است. چنین هنری مختص به قشر محدودی از جامعه نیست. مسئله میانمار نیز مورد توجه مردم بیدار ما قرار دارد و سوال‌هایی در ذهن آن‌ها در مورد مردم مسلمان میانمار و فجایع انسانی مربوط به آن ها نقش بسته است. پس بهترین ابزار برای پاسخ به سوال‌ها و دغدغه‌هایشان ابزار هنر است که یکی از این ابزارها عکس است. عکس توانایی انتقال سریع پیام و مفهوم  به بیننده را دارد.

رحیم‌پور در پایان گفت: وزارت خارجه در نظر دارد تا بسته‌های فرهنگی هنری مثل عکس‌های این نمایشگاه را به کشورهای دیگر ارسال کند. وزارت امور خارجه آماده همکاری با سازمان‌های فرهنگی هنری از جمله حوزه هنری برای فعالیت‌های فرهنگی خود در این وزارت‌خانه دارد.

 

یادآور می‌شود، علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه عکس «مرز تنهایی» می‌توانند تا تاریخ ۱۷ آبان ماه از ساعت ۹ الی ۱۸ به گالری شماره یک خانه عکاسان ایران به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ، حوزه هنری مراجعه کنند.


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/2493/کمک‌های انسان‌دوستانه به میانمار ادامه خواهد داشت/ آماده همکاری فرهنگی با حوزه هنری هستیم

چاپ خبر