آثاری در شأن مدافعان حرم تولید شود/ حضور پُررنگ موضوع مقاومت در نمایش‌های جشنواره تئاتر سوره

کد مطلب: 1768  |  تاريخ: یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶  |  ساعت: ۱۲:۲۰


نصیربیگی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

آثاری در شأن مدافعان حرم تولید شود/ حضور پُررنگ موضوع مقاومت در نمایش‌های جشنواره تئاتر سوره

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس گفت: فرهنگ مقاومت یکی از دستاوردهای اصلی و کاربردی انقلاب اسلامی است و باید تلاش شود این فرهنگ در همه عرصه‌ها به‌خصوص در حوزه فرهنگ و هنر و به‌ویژه هنر تاثیرگذارِ تئاتر توسط هنرمندان نهادینه شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، امیر نصیربیگی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بهبود جایگاه تئاترمقاومت را در جامعه منوط به مشارکت نخبگان و هنرمندان ارزشی عرصه تئاتر و همکاری موثر و گسترده سازمان‌ها و ارگان‌های فرهنگی و هنری کشور دانست و به خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: فرهنگ مقاومت یکی از دستاوردهای اصلی و کاربردی انقلاب اسلامی است و باید تلاش شود فرهنگ مقاومت و ایستادگی در همه عرصه‌ها به خصوص در حوزه فرهنگ و هنر و به‌ویژه هنر تاثیرگذار تئاتر توسط هنرمندان حوزه تئاتر نهادینه شود و لازم است در کنار مشارکت هنرمندان و رسالت فرهنگی و هنری انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس تمامی سازمان‌ها و ارگان‌های فرهنگی و هنری در اولویت به عنوان وظیفه ذاتی در نهادینه کردن و توسعه و تعمیم فرهنگ مقاومت اقدامات جدی‌تر و کارآمد در این عرصه داشته باشند. یقین با نقش‌آفرینی و حضور موثر سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و هنری کشور و برگزاری جشنواره‌های مختلف هنری و ادبی به‌ویژه جشنواره تئاتر دفاع مقدس و مقاومت ضمن کمک به رشد تولیدات تئاتری تنوع آثار نمایشی را نیز شاهد خواهیم بود.

مقاومت ریشه در دین اسلام دارد

وی در مورد جایگاه تئاتر مقاومت در میان فعالیت‌های فرهنگی و هنری کشور گفت: هنرمندان ایران اسلامی به‌ویژه هنرمندان تئاتری با علم و یقین به مقاومت و ایستادگی به عنوان استراتژی راهبردی در برابر هرگونه هجمه‌های فرهنگی و هنری بیگانگان و دُوَل مستکبر غربی همچنان بر سر آرمان‌های خود ایستاده‌اند و انتظار می‌رود با حمایت هنرمندان و دستگاه‌های هنری ضمن نشر و اعتلای فرهنگ مقاومت اهمیت و جایگاه تئاتر مقاومت در جامعه اسلامی بیش از پیش به خوبی ترسیم، تقویت و توسعه یابد.  

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در تعریف لغوی مقاومت گفت: مقاومت از ریشه قوام یا قیام است، ریشه‌ای که در دین اسلام از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و به معنی ایستادگی و پایداری است؛ اما فارغ از معنای لغوی می‌توان فرهنگ مقاومت را فرهنگ هویت طلبی، استقلال، حریت و حق طلبی و ستیز پایان‌ناپذیر حق در برابر باطل تعبیر کرد که در تمامی عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نظامی کارکرد‌های خاص خود را داراست.      

نصیربیگی در ادامه با انتقاد از حجم کم تولیدات تئاتری در پرداخت به شهدای مدافع حرم گفت: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدای مدافع حرم که فرمودند: «حقیقتاً هـم شـهدای شـما، هـم خانواده‌هـا، پـدران، مـادران و فرزنـدان آنـان، حـق بزرگی بر گـردن همـه‌ ملت ایـران دارند» لذا با توجه به جنایات گروهک‌های تکفیری و تروریستی و در راس آن ها داعش که با چهره‌ای منفور و ضد انسانی درصدد تخریب ریشه‌های اسلام راستین هستند لازم است هنرمندان تئاتری مومن و انقلابی به عنوان فرماندهان جوان جنگ نرم و مرزبانان قلمرو اندیشه از مرزهای اعتقادی و فکری صیانت کرده و در قالب تولید آثار نمایشی خلاق ضمن افشای جنایت‌های گروهک‌های تکفیری و سلفی در خصوص معرفی شهدا و رزمندگان مدافع حرم سیره قهرمانان راستین کشور را توسعه بدهند و ضمن ادای دین به مقام شامخ خانواده‌های شهدای مدافع حرم و زنده نگه داشتن یاد و خاطره مدافعان حرم گام موثر‌تری برای تقویت اراده‌ی ملی و صیانت از تمامیت ایران اسلامی بردارند.     

وی افزود: با توجه به کیفیت آثار تولید شده در حوزه تئاتر با موضوع مدافعان حرم لازم است با بهره گیری از تجربه‌های هنرمندان پیش‌کسوت و مشارکت هنرمندان جوان و مومن با حمایت ویژه و اولویت‌دار سازمان‌های فرهنگی و  هنری تلاش شود تا آثار بسیاری در خور شأن شهدای مدافع حرم با قابلیت‌های فنی و تخصصی و غنای محتوایی بهتری تولید شود.  

نویسنده نمایشنامه‌های «ابلیس در خواب‌هایم پرسه می‌زند، رهزن دهر، تازیانه عشق و ممقوت و ...» ادامه داد: البته ضمن تقدیر و تشکر از هنرمندان دغدغه‌مند و دلسوز و انقلابی عرصه تئاتر باید اذعان کرد هنرمندان تئاتری با رویکرد آتش به اختیار گونه بدون سفارش از هیچ گونه سازمان و نهادی کاملا به صورت خودجوش و داوطلبانه با هدف تجلیل و تکریم از خانواده‌های شهدای مدافع حرم نسبت به تولید آثار نمایشی مبادرت کرده و با تقدیم بهترین جوایز و افتخارات هنری خودشان به رزمندگان و خانواده‌های شهدای مدافع حرم گفتمان مقاومت و پایداری را در جامعه اسلامی زنده نگه داشته و به عنوان سفیران فرهنگی تلاش کرده‌اند پیام شهدا و مدافعین حریم حرم در جامعه اسلامی نهادینه شود.   

سفارش تئاتر گامی رو به جلو در رشد تئاتر

نصیربیگی افزود: قطعا نمی‌توانیم با بسنده کردن به جشنواره‌ها انتظار تولید آثار فاخر در مورد شهدای مدافع حرم را داشته‌ باشیم. بلکه باید با سفارش و بهره گیری از تجارب ارزشمند هنرمندان فعال و خلاق عرصه تئاتر تلاش کرد تا آثار ماندگار و اثرگذاری را شاهد باشیم؛ لذا در همین راستا انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس به عنوان وظیفه ذاتی و رسالت هنری خود گام‌های موثری را برای تولید آثار نمایشی خلاق در حوزه شهدای مدافع حرم برداشته که امید با فضل و استعانت خوداوند منان و اجرای نمایش های تولیدی در راستای ادای دین به مقام رفیع و شامخ شهدای مدافع حرم گام‌های موثری را برداشته باشیم.

وی با تاکید بر اهمیت تئاتر سفارشی برای رشد تئاتر کشور گفت: تئاتر سفارشی مذموم و بد نیست که گاهی مورد هجمه‌های منفی از سوی برخی هنرمندان روشنفکرنما قرار می‌گیرد. در تمامی دنیا به گرو‌های حرفه‌ای تئاتر سفارش کار داده می‌شود که نمایش های تولیدی در ابعاد و موضوعات مختلف اجرا می‌شود. پس این کار  به هیچ وجه خلاف روش و مشی حرفه‌ای در تئاتر دنیا نیست. آثار سفارشی در حوزه تئاتر با ارتقای محتوایی و کیفی سازی اثر به ماندگاری اثر منجر می‌شود. متاسفانه برخی‌ها  به غلط در مقابل چنین آثاری گارد غیرمنطقی می‌گیرند و آثار سفارشی را با دید منفی و کم ارج و ارزش موردخطاب قرار می‌دهند که به نظر اصلا درست نیست. وی با انتقاد از این منظر که هنرمندان سفارشی تولیدات خوبی ندارند اعلام کرد در تمام آثار سفارشی عرصه برای بروز و ظهور خلاقیت های فردی تمامی عوامل گروه نمایشی مهیا بوده و با بهره گیری از امکان و  فرصت ایجاد شده می‌توان از منظر علمی و عملی سطح کیفی تولیدات نمایشی را ارتقا داد. سفارش آثار نمایشی رهایی از وضع موجود و رسیدن به وضعیت مطلوب بوده که حقیقتا به عنوان یکی از اهداف تولیدات سفارشی بوده و تلاش می‌شود با مشارکت گروهی و اخذ نظر جمعی هنرمندان آن را تحقق داد.  

وصف تصویر عزتمند شهید حججی غیر ممکن است

نصیربیگی در مورد «شهید حججی» و تصویر معروف ایشان که روزهای گذشته مردم ایران را متاثر ساخت گفت: زبان از وصف لحظه و شرایطی که شهید حججی در آن قرار گرفته عاجز است. اما صلابت و ایستادگی و اقتدار شهید در آن لحظات که اسیر ددمنشان وحشی داعشی است، خود حکایت سرافرازی و عزتمندی است که به بیانی درس تاریخی اباعبدالله الحسین(ع) را به همه ما یادآوری می‌کند که چگونه در حضیض ذلت به اوج عزت رسید. شهادت محسن حججی نشان داد که یاران و رهروان سیدالشهدا (ع) هیچ‌گاه به جز آستان معبود در مقابل هیچ کس و در هیچ‌ شرایطی سر خم نخواهند کرد و مصداق عینی فراز پر فروغ زیارت عاشورا یعنی «انی سلم لمن سالمكم و حرب لمن حاربكم و ولی لمن والاكم و عدولمن عاداكم فاسئل الله الذی اكرمنی بمعرفتكم و معرفه اولیائكم» است.

حضور قوی مقاومت در نمایش‌های جشنواره تئاتر سوره

نصیربیگی که عضو هیئت داوری مرحله انتخابی آثار بخش خیابانی بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره بود در خصوص ارزیابی نمایش‌های منتخب با موضوع مقاومت در این جشنواره گفت: نمایش‌های حوزه مقاومت و پایداری در بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره از نظر تعداد قابل توجه بودند. به لحاظ کیفی هم برخی آثار از شاخص‌های کیفی ویژه‌ای برخوردار بودند . اما بخشی از آثار نیز به لحاظ کیفی از سطح قابل قبولی برخوردار نبودند اما پرداخت نمایشی جدید  و توجه به وضعیت‌های مختلف دفاع مقدس به عنوان یک اصل مشترک گروه‌های نمایشی بود. باید اشاره کرد فرهنگ جبهه و فرهنگ دفاع مقدس  به عنوان گنجینه‌ای ارزشمند سرشار از لحظات ناب نمایشی است. لحظاتی که در کنار شرایط سخت و پیچیده نظامی و دفاع جانانه عجین به نشاط، شوق،  شور و شعور است. پس انتظار داریم با دستیابی به جنبه‌ها و نگاه‌های هنری نو و خلاق کمک به فرایند تولید تحقق یافته و آثاری شایسته منطبق بر فرهنگ جبهه و دفاع مقدس تولید شود.

نصیربیگی در ادامه با تاکید بر نقش سازندگی دوران دفاع مقدس در همه امور کشور گفت: زندگی در جبهه‌های جنگ درس‌های زیادی به نسل‌های آینده آموخت که چگونه در شرایط سخت ایستادگی کنند. چگونه در سخت‌ترین شرایط و باکمبود امکانات با مدیریت جهادی وضعیت موجود را به وضع مطلوب تغییر داد. فرهنگ دفاع مقدس همه مردم ایران را برای یک هدف مشترک و والا بسیج کرده بود که در راس آن ها ولایت‌مداری و عزتمندی مردمی و حفظ و پاسداری از تمامیت ارضی بود که لازم است ارزش‌های چنین والایی در قالب گونه های مختلف تئاتری به مردم ارائه شود. هشت سال دفاع مقدس بزرگ‌ترین آموزشگاه انسان‌سازی بود. انسان‌های پاک و وارسته‌ای که پله‌های تعالی و وصل به معشوق جاودانه را طی کردند و به کمال غایی دست یافتند.

وی در پایان با خطاب قرار دادن رسانه‌ها و تاکید بر نقش آن ها در رشد فرهنگ و هنر کشور گفت: از اصحاب رسانه به عنوان سفیران فرهنگی هنری در تمامی حوزه ها در تلاش‌اند تشکر می‌کنم. این جریان سازی خبری و فضاسازی هنری که برای فعالیت‌های هنری کشور صورت می‌گیرد به زحمات شما مربوط می‌شود. امیدوارم این فعالیت‌ها از سوی رسانه‌ها مستمر باشد تا در آینده برای فعالیت‌های تئاتری هم پوشش خوب خبری و جریان‌سازی مناسب انجام شود تا همه با هم به هنر تئاتر کشور خدمت و آن را رشد دهیم. هر چه رسانه‌ها در حوزه تئاتر حضور بیشتری داشته‌ باشند ارتباط میان مردم با تولیدات بیشتر خواهد شد. بی شک تمامی تلاش ما با همراهی رسانه‌ها ایجاد ارتباط بیشتر میان هنر تئاتر و مردم است. چرا که مردم سرمایه‌های اصلی ما در عرصه تئاتر کشور هستند و هیچ تئاتری بدون حضور مردم و مخاطب ارزشی خواهد داشت. ما باید سرمایه‌های خود را قدر بدانیم و به جای انتظار از حرکت مردم به سمت تئاتر، ما به میان آن ها برویم. باید تئاتر با کیفیت تولید و آن را به روش‌ها و ابعاد گوناگون و در مکان‌های مختلف به بطن جامعه ببریم تا پیوندی عمیقی میان مردم و تئاتر ایجاد کنیم.


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/1768/ آثاری در شأن مدافعان حرم تولید شود/ حضور پُررنگ موضوع مقاومت در نمایش‌های جشنواره تئاتر سوره

چاپ خبر