سرپرست جدید حوزه هنری خوزستان معرفی شد

کد مطلب: 11336  |  تاريخ: سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۳:۲۷


سرپرست جدید حوزه هنری خوزستان معرفی شد

با حضور مدیر کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری کشور، آیین تودیع و معارفه سرپرست جدید حوزه هنری خوزستان در اهواز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مجید مصلحی در آیین تکریم و معارفه سرپرست جدید حوزه هنری خوزستان که در سالن اجتماعات این اداره برگزار شد، اظهار کرد: هدف انقلاب اسلامی، ساختن ایرانی مستقل، آزاد، برخوردار از ثروت و امنیت، متدین و بهره‌مند از اخلاق و معنویت است و این‌ها همه از پسوند اسلامی انقلاب ایجاد می‌شود.

مدیرکل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری ادامه داد: همه آن چیزی که مربوط به مسائل دنیایی جامعه است مانند عدالت، امنیت، رفاه، ثروت، برخورداری از آزادی و همه آن‌‌چه که مربوط به مسائل اخروی است مانند رستگاری، تقوا، پرهیزگاری، اخلاق و تکامل معنوی در کلمه اسلامی مندرج است.

وی هدف از تشکیل حوزه هنری را  شناخت، تولید و ابلاغ پیام‌های انقلاب اسلامی از زبان هنر برگرفته از انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: برای رسیدن به این اهداف موانعی وجود دارد که اساسا وجود همین موانع به تلاش انسان معنا و حقیقت معنوی می‌بخشد و نامش جهاد می‌شود جهاد به معنای جد و جهد همراه با زحمت و چالش با موانع است.

مدیرکل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری کشور، موانع را ۲ عامل درونی و بیرونی برشمرد و تشریح کرد: موانع درونی یعنی آن چیزهایی که در خود انسان‌ها چه تصمیم‌گیرندگان، مجریان و چه درون سازمان است؛ ضعف‌های فکری و عقلانی، راحت‌طلبی، آسان‌گرایی و آسان‌پنداری گاهی یکی از موانع تحقق اهداف است.

وی عوامل بیرونی را همه کسانی که از هنر انقلاب و هدف‌های آن متضرر می‌شوند یا نمی‌دانند تاثیر تصیمات آن‌ها روی کار ما چیست، دانست و ابراز کرد: باید روی موانع بیرونی کار کرد و با تلاش و مجاهدت مجدانه و پیگیر به فکر نظرسازی برای اصلاح امور در حوزه فرهنگ و هنر باشیم که علم یکی از این محورهای اصلی است.

وی بیان کرد: یک بخش مهم کار فرهنگی کار دینی و مسئله تدین است و باید در حد وسع و امکان رعایت دینی را داشته باشیم که خودش مایه توجهات الهی است.

مصلحی با تاکید بر اینکه باید مدیریت خود را مدیریت و فعالیت کار و عمل تعریف کرد که معنای کارآمدی است، یادآور شد: یکی از عوامل موثر کارآمدی، مشخص کردن اصول است و نباید از اصول خود به نام فکرپردازی و اندیشه‌پردازی از اصول انحراف نشود؛ عامل دیگر کارآمدی این است که عناصر نزدیک به خودتان که بازوهای اصلی شما هستند از افرادی انتخاب شود که به اهداف شما اعتقاد باشند و کار را بشناسند.

مدیر کل امور استان‌ها و امور مجلس حوزه هنری عامل مؤثر دیگر کارآمدی را زیرنظر داشتن دائمی مدیران، کارشناسان و زیرمجموعه عنوان کرد و افزود: باید برای هر بخش بر اساس چارت تشکیلاتی نیروی کارآمد آن بخش و یک جانشین تربیت کرد؛ توسعه پرداخت‌ها، رفاه و امنیت شغلی و همچنین نوسازی و تامین تجهیزات ابزار عوامل دیگر کارآمدی هستند.

وی در ادامه به مسئله عدالت‌پروری پرداخت و اظهار کرد: یکی از مصادیق عدالت‌پروری، قانون‌گرایی است و در برابر باطل خوب است یک نظر واحد داشته باشیم، چراکه نظر متفاوت دادن خلاف عدالت است.

وی با اشاره به اینکه مدیر باید پدرانه و برادرانه رفتار کند و نیروی خودش را رها نکند، عنوان کرد: استخدام، جذب، رسمی کردن بدون مجوز، اولویت دادن به آشنا و فامیل و پرداخت‌های نادرست از مصادیق بی‌عدالتی می‌تواند باشد.

مدیرکل امور استان‌ها و امور مجلس حوزه هنری کشور با تاکید بر اینکه مدیر و کارکنان در حوزه هنری باید شعار خودشان را امانت‌داری و درست‌کاری قرار بدهد، خاطرنشان کرد: از جمله مصادیق امانت، رعایت اولویت‌ها و هزینه کردن براین اساس است اما گاهی هزینه درست ولی اولویت نمی‌باشد.

وی اضافه کرد: مدیران ابتدا باید به خداوند و وجدان خود و سپس در مقابل قانون، دیوان محاسبات و مدیران بالادستی پاسخگو باشند.

در ادامه این مراسم سینا دلشادی سرپرست جدید حوزه هنری خوزستان، با بیان اینکه خوزستان پایتخت هنر و ادبیات دفاع مقدس کشور است، تاکید کرد: حوزه هنری خورستان باید از سویی مرکز جامع آمار و اطلاعات آثار و تولیدات فاخر هنری با مضمون دفاع مقدس‌ باشد و از سویی دیگر تبدیل به یک پایگاهِ فکری و عملیاتی، در حوزه دفاع مقدس شود.

وی ضمن قدردانی از زحمات حجت‌الاسلام طباطبایی و با اشاره به فراز ابتدایی آیه ۱۰۳ سوره آل عمران اظهار کرد: در تفاسیری که ذیل این بخش از آیه وجود دارد و به ویژه در کلام امام خامنه ای که چندین بار تفسیری از این آیه فرموده‌اند، تاکید شده است که باید بین مسلمین وحدت ایجاد شود و حتی در اعتصام و چنگ زدن به ریسمان الهی هم همه با هم چنگ بزنیم چراکه حتّی اعتصام به حبل‌الّله هم اگر به صورت انفرادی باشد اثر چندانی نخواهد داشت.

وی ادامه داد : آنچه که امروز جامعه ما بیش از هر زمان به آن نیاز دارد وحدت و پرهیز از تفرقه و در واقع تقویت فرهنگِ کار جمعی و گروهی و به بیانی دیگر جبهه‌ای و شبکه‌ای کار کردن برای اعتلای ارزش‌های انقلاب اسلامی است و حوزه هنری می‌تواند عهده‌دار چنین نقشی در جبهه فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی شود.

دلشادی با عنوان اینکه در جای دیگری به استناد فرمایش حضرت آقا قرآن ما را در صورت تفرقه، تهدید کرده است، تشریح کرد: اگر اتّحاد و هم‌بستگی خودمان را از دست بدهیم آبرو، هویت و قدرت ما نابود خواهد شد اگر این سه مورد را می خواهیم در سایه همدلی، هم‌بستگی و پرهیز از تفرقه به دست می آید و این همان پیام والایی‌ست که رسول گرامی اسلام چهارده قرن پیش برای ما به ارمغان آورد و خط بطلان بر قبیله‌گرایی و عشیره‌گرایی کشید و به جای برتری نژاد و طایفه ملاک برتری و کرامت بر اساس تقوای الهی را مطرح فرمودند.

وی در ادامه با اشاره به سخنان ریاست حوزه هنری آقای مؤمنی شریف در سخنرانی ابتدای سال جدید(۱۳۹۹) خود در خصوص زندگی‌ِ مجاهدانه ابراز کرد: یکی از عرصه‌های تحقّق و تجلّی زندگی مجاهدانه، عرصه فرهنگ و هنر است و خط مقدم جبهه جهاد در عرصه‌ی فرهنگ و هنر، حوزه هنری انقلاب اسلامی است و در عین حال حوزه هنری در سنگرهای خط مقدم این جبهه آرایش نبرد گرفته است.

وی ادامه داد: ما می‌توانیم با این مقوله یک برخورد شعاری کنیم و یا اینکه آن را به عنوان یک اعتقاد و باور بپذیریم که ما برای احیا ارزش‌های و احیای هنر ولایی و انقلابی در خط مقدم هستیم و در یکی از مهم‌ترین عرصه‌های جهاد(فرهنگ و هنر) مستقر شده‌ایم.

سرپرست حوزه هنری خوزستان با تاکید بر اینکه عرصه امروز مجاهدت‌ها عرصه فرهنگ و هنر است بیان کرد: برای بنده بسیار خوشایند است که در سرزمینی خدمت کنم که منتسب به شهدای عزیز ما است؛ با افتخار این مسئولیت را تا هر زمانی که صلاح است در پایتخت دفاع مقدس خدمت کنم، پذیرفتم.

وی با تاکید بر اینکه حق خوزستان جایگاهی والاتر از شرایط فعلی است، تصریح کرد: من معتقدم حوزه هنری خوزستان این ظرفیت و استعدادها را دارد که به جز ماموریت‌هایی که به آن محوّل شده، نقش ستادی را در حوزه هنر و ادبیات دفاع مقدس کشور ایفا کند.

وی در ادامه تاکید کرد: حوزه هنری خوزستان باید پایگاه و  مرکز جامع آمار و اطلاعات دفاع مقدس باشد و همچنین باید پایگاهِ فکری و عملیاتی هنر دفاع مقدس شود؛ امیدوارم روزی برسد که وقتی هر هنرمندی در هر جای این سرزمین بنا دارد تولیدی با موضوع دفاع مقدس داشته باشد بخشی از ذهنش معطوف به حوزه هنری خوزستان شود و ما برای او خوراک فکری لازم را داشته باشیم.

سینا دلشادی معاون اجرایی امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری کشور و سرپرست حوزه هنری خورستان در ادامه به تولیدات پراکنده و پرشمار در حوزه دفاع مقدس در همه استان‌ها و در تمام رشته‌های هنری اشاره کرد و گفت: ما می‌توانیم این تولیدات و اطلاعات پراکنده را با همکاری استان‌ها جمع آوری کنیم و بانک اطلاعات غنی از تولیدات فاخر دفاع مقدس در خوزستان داشته باشیم.

وی افزود : این کار به این منظور انجام می‌شود که هم استان‌ها را تقویت کنیم و هم اینکه همواره خودمان دستمان پر از تولیدات فاخر هنریِ واجد ارزش‌های دفاعی و انقلابی باشد.

دلشادی با اشاره به در پیش بودن هفته دفاع مقدس تاکید کرد: باید از همین امروز متمرکز شویم تا تولیدات فاخر را شناسایی و معرفی کنیم و این اندیشه درخشان را بیش از پیش نشر بدهیم هرچند که زمان زیادی هم نداریم.

وی در پایان با بیان اینکه کلام محوری سخنان حضرت آقا در سالروز رحلت امام (ره) در خصوص تحول خواهی تحول آفرینی و تحول انگیزی بود، یاد آور شد: الگویی در حوزه هنری کشور توسط اداره کل استان‌ها به‌نام الگوی ارزش آفرینی و تحول خواهی مراکز استانی طراحی شده است که اگر ما به همان منوال عمل کنیم تثبیت، توسعه و تعالی مراکز استانی را به دنبال خواهد داشت و به آن جایگاه شایسته و بایسته خواهد رسید ان‌شاءالله.

همچنین در این مراسم حجت الاسلام سید شهاب الدین طباطبایی رئیس سابق حوزه هنری خوزستان با تاکید بر اینکه بزرگ‌ترین توفیق خود را در همه عمر خدمت به مکتب عاشورایی امام حسین (ع) می‌دانم، گفت: توجه به چهره‌های شاخص دوران انقلاب و دفاع مقدس و معرفی آنها محور بیشترین تولیدات حوزه هنری بود.

وی با اشاره به برخی از فعالیت‌های خویش در دوران مدیریت در بخش‌های فرهنگی، اجرائی و عمرانی و تقدیر از همراهی و تعامل برخی مدیران استانی اظهار کرد: خوزستان مهد فرهنگ مقاومت و پایداری است و خدمت به مردم شریف و نجیب آن افتخاری بزرگ و به همان اندازه مسئولیتی سنگین است.

وی تلاش برای ارتقاء شاخص‌های مختلف فرهنگ و هنر انقلاب و قرار دادن حوزه هنری خوزستان در شمار حوزه‌های موفق و ممتاز کشور را یکی از درخشان‌ترین بخش‌های خدمت خود در دوران ریاست حوزه هنری خوزستان دانست و تصریح کرد: این امر با حمایت و همدلی همکاران و هنرمندان و اهالی رسانه استان رقم خورد.

طباطبایی به تولید چندین فیلم و نمایش و چاپ بیش از ۱۰  کتاب و برگزاری بیش از ۱۰۰ برنامه در نقاط مختلف استان با موضوع ادبیات پایداری و فرهنگ مقاومت اشاره کرد و افزود: اولین همایش استان‌های مرزی درگیر جنگ کشور با موضوع ادبیات پایداری و فرهنگ مقاومت در این دوران به میزبانی حوزه هنری انقلاب اسلامی خوزستان برگزار شد.

وی ادامه داد : توجه به چهره‌های شاخص دوران انقلاب و دفاع مقدس و معرفی آنها در قالب کتاب، تولید نمایش، فیلم، آثار ادبی، تجسمی و برگزاری شب‌های خاطره دفاع مقدس بیشترین سهم را در تولیدات حوزه هنری به خود اختصاص داده است.

رئیس سابق حوزه هنری خوزستان اضافه کرد: پس از آن تولید یک آلبوم اختصاصی موسیقی با عنوان (ایران) که همه اشعار آن با موضوع مقاومت، پایداری، شهادت، وطن‌پرستی و ولایت‌مداری است برای اولین بار در کشور قابل توجه است.

وی با بیان اینکه در حوزه موسیقی در کمتر از سه سال با اعتبارات اندک ۶ آلبوم موسیقی فولکلور بختیاری، شوشتری و فارسی تولید شد، تشریح کرد: تولید سرودهای فارسی، عربی بختیاری و برگزاری همایش‌های موسیقی عربی و بختیاری و فارسی و دیگر اقوام با موضوع وحدت و همدلی و تقویت اشتراكات فرهنگی و اعتقادی همه اقوام که از شبکه‌های استانی و کشوری پخش شدند در دستور کار قرار گرفت نیز بخش دیگری از فعالیت‌های این عرصه بشمار می‌رود.

وی با تاکید براینکه بزرگ‌ترین توفیق خود را در همه عمر نوکری و خدمت به مکتب عاشورایی حضرت امام حسین علیه السلام می‌دانم، بیان کرد: در همین رابطه برگزاری شکوهمند و کم نظیر سه دوره همایش بین المللی روایت راهیان(تعزیه و نقالی و پرده‌خوانی در پیاده‌روی اربعین) که تحسین همگان را برانگیخت و دبیرخانه این همایش به حوزه هنری استان خوزستان واگذار شد به عنوان سند دیگری از ابراز ارادت و سرسپردگی خود و همه هنرمندان و مردم ولايت‌مدار و عاشورایی خوزستان در این استان به آستان مقدس سیدالشهداء می‌توان یاد کرد.

طباطبائی به شهادت غرورآفرین اما غريبانه و مظلومانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهان شهيدشان در فرودگاه بغداد و شهدای مظلوم حادثه تروریستی شهریور اهواز به برگزاری برنامه‌های متعدد فرهنگی و هنری و تولیدات ادبی و تجسمی و فیلم در اهواز و دیگر شهرهای استان توسط حوزه هنری اشاره کرد و گفت: اولین شب شعر با موضوع شهادت سردار سلیمانی را حوزه هنری خوزستان در شهرستان رامهرمز با عنوان شب شعر سردار مهربانی با حضور با شکوه اقشار مختلف مردم و مسئولان برگزار کرد.

وی افزود: برگزاری این مراسم، بیانگر عمق ارادت و توجه به مبانی فکری و اعتقادی انقلاب و جبهه مقاومت است.

رئیس سابق حوزه هنری خوزستان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن سپاس از اعتماد ریاست عالی حوزه هنری کشور دکتر مؤمنی‌شریف و مدیرکل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری کشور در واگذاری مسئولیت و حمایت‌های بی‌دریغ آن‌ها، ابراز کرد: خدمت در این نهاد مقدس و انقلابی که مدیران ارشد آن بی‌تردید از اعتقادی‌ترین و مخلص‌ترین نیروهای فرهنگی جبهه انقلاب هستند توفیقی بزرگ است که در هر مسئولیتی به عنوان یک سرباز کوچک همه تلاشم را برای انجام وظیفه به بهترين نحو به کار گرفته و خواهم گرفت و غیر از رضای الهی و جامه عمل پوشیدن به منویات امام راحل عظیم‌الشأن و رهبری معظم انقلاب امام خامنه ای (مدظله العالی) و تحقق مطالبات مدیران بالادستی و استفاده از ظرفیت عظیم هنرمندان متعهد در همین چارچوب هدفی نخواهم داشت.

گفتنی است، در پایان این مراسم با اهدای هدایا و لوح سپاس با امضای کارکنان حوزه هنری خوزستان به نشانه سپاس‌گزاری از فعالیت‌های حجت الاسلام والمسلمین سید شهاب الدين طباطبائی تقدیر به عمل آمد و سینا دلشادی به عنوان سرپرست جدید حوزه هنری استان معرفی شد.

انتهای پیام/


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/11336/سرپرست جدید حوزه هنری خوزستان معرفی شد

چاپ خبر