نمایشگاه «آسمان نگاره‌ها» سیر تطور نگارگری از انقلاب تا امروز است/ برگزاری نشست «سیمای قدسی بانوان آسمانی در نقاشی مسیحی و نگارگری اسلامی»

کد مطلب: 10655  |  تاريخ: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۴:۵۹


یاسینی از اساتید سخنران در نشست‌های تخصصی «آسمان نگاره‌ها»:

نمایشگاه «آسمان نگاره‌ها» سیر تطور نگارگری از انقلاب تا امروز است/ برگزاری نشست «سیمای قدسی بانوان آسمانی در نقاشی مسیحی و نگارگری اسلامی»

یاسینی یکی از اساتید سخنران در نشست‌های تخصصی نمایشگاه «آسمان نگاره‌ها» گفت: نمایشگاه «آسمان نگاره‌ها» مجموعه‌ای از آثاری است که پس از انقلاب تولید شده و نمایش‌دهنده فعالیت‌های هنرمندان گوناگون در این رشته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، دکتر سیده راضیه یاسینی از اساتید نگارگری، با آثار خود در نمایشگاه «آسمان نگاره‌ها» حضور دارد. یاسینی یکی از اساتید سخنران در نشست‌های تخصصی این نمایشگاه است که قرار است با موضوع «سیمای قدسی بانوان آسمانی در نقاشی مسیحی و نگارگری اسلامی» با محور «زن و نگارگری» میزبان علاقه‌مندان به هنر نگارگری باشد. وی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری در خصوص آثار خود در نمایشگاه «آسمان نگاره‌ها» گفت: چند اثر بنده که در دهه‌های 70 و 80 خلق شده است در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است. مضامین این آثار بیشتر موضوعات قرآنی است. این آثار را به شیوه‌ای که بتوانیم هنر نگارگری را با بیان نوینی آمیخته کنیم تا آن را به سویی ببریم که بتواند با مخاطب امروزی خودش ارتباط برقرار کند تولید کرده‌ایم.

یاسینی افزود: ما هنرمندان نگارگر این نمایشگاه با ایجاد تشکل و مجموعه‌ای در مکتب نگارگری کمال‌الدین بهزاد با هدایت و مدیریت دکتر محمدعلی رجبی ضمن مشق از آثار قدما، مضامین امروزی و مبتلا به جامعه امروز خود را مبتنی بر هویت ملی و هویت دینی خلق کرده‌ایم.

یاسینی ادامه داد: برپایی این نمایشگاه و نشست‌های تخصصی آن تلاشی به‌موقع و به‌هنگام است که بتوانیم مروری روی چهار دهه گذشته هنر نگارگری ایران و تاثیر و تاثرات انقلاب اسلامی روی آن داشته باشیم. با توجه به اتفاقاتی که در دوره پهلوی موجب فاصله گرفتن نگارگری اصیل ایرانی از خود شد، انقلاب اسلامی رویدادی بود که باعث ایجاد حلقه ارتباطی بین میراث هنری، فرهنگی، ملی و دینی ایرانی با وضعیت روز کشور شد.

وی افزود: پس از انقلاب اقبال عموم هنرمندان به هنرهای سنتی از جمله نگارگری با ایجاد زمینه لازم برای فعالیت هنرمندان فراهم شد. به این ترتیب آثار نگارگری در بستر انقلاب اسلامی ایران خلق شدند و با مضامینی که پس از پیروزی انقلاب با آن درگیر بودیم عجین شده است. این آثار رجعتی به مضامین دینی، رخدادها و موضوعات انقلاب اسلامی دارد.

یاسینی در پایان گفت: نمایشگاه «آسمان نگاره‌ها» مجموعه‌ای از آثاری است که پس از انقلاب تولید شده و نمایش‌دهنده فعالیت‌های هنرمندان گوناگون در این رشته است. این نمایشگاه امکان آگاهی هنرمندان جوان و علاقه‌مندان از سیر تحول و تطور نگارگری از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز را فراهم می‌کند.

گفتنی است، نشست «سیمای قدسی بانوان آسمانی در نقاشی مسیحی و نگارگری اسلامی» با محور «زن و نگارگری» توسط دکتر سیده راضیه یاسینی ساعت 16:20 تا 16:40 در فرهنگستان هنر برپا می‌شود.

نشست‌های تخصصی نمایشگاه نگارگری «آسمان نگاره‌ها» با محوریت «مبانی حکمی و معنوی نگارگری»، «زن و نگارگری»، «نگارگری در بوته نقد و نظر» و «نگارگری و سایر هنرها» در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۲۷ و ۲۸ بهمن‌ماه در ۴ پنل با ۱۵ سخنران در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است؛ نمایشگاه نگارگری «آسمان نگاره‌ها» تا ۴ اسفندماه در گالری ابوالفضل عالی و گالری شماره ۲ خانه عکاسان حوزه هنری میزبان علاقه‌مندان به هنر نگارگری است.

انتهای پیام/


http://www.ebarat.enews.ir/content/news/10655/نمایشگاه «آسمان نگاره‌ها» سیر تطور نگارگری از انقلاب تا امروز است/ برگزاری نشست «سیمای قدسی بانوان آسمانی در نقاشی مسیحی و نگارگری اسلامی»

چاپ خبر