شنبه 25 مرداد 1399

مومنی‌شریف: خاستگاه هنر در مسجد است/ عابدینی: جای خالی هنر در مساجد احساس می‌شود

اختتامیه بچه های مسجد
    -     کد خبر: 9987
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/16|15:27
چهاردهمین جشنواره سراسری «تئاتر مردمی بچه‌های مسجد» با حضور مسئولان کشوری و استانی، هنرمندان و گروه‌های تئاتر شرکت‌کننده با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری؛ چهاردهمین جشنواره سراسری «تئاتر مردمی بچه‌های مسجد» با حضور محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، ‌نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین، زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری استان قزوین، مسئولان کشوری و استانی، هنرمندان و گروه‌های تئاتر شرکت‌کننده با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

در این برنامه محسن مومنی‌شریف، با اشاره به اینکه نخستین هنرها به‌صورت مناسک دینی و اعتقادی اجرا می‌شدند، خطاب به هنرمندان این جشنواره یادآور شد: اینکه می‌گوییم خاستگاه هنر شما در مسجد است چیز بعیدی نیست، خاستگاه هنر، دین است و هنرمندانی که از مسجد برخاسته باشند، دغدغه صیانت از ارزش‌های دینی را دارند و باید برای تبلیغ دینی با استفاده از ابزار هنر تلاش کنند.

وی خاطرنشان کرد: ستاره شدن با مشهور شدن در دنیای هنر متفاوت است؛ ستاره شدن در فرهنگ شیعی، معنای متفاوتی با شهرت یافتن دارد، زیرا ستاره‌ها افرادی هستند که پس از مرگ بیشتر از دوران حیات خود می‌درخشند.

وی با بیان اینکه ستارگان واقعی و هنرمند پیامبران، امامان و شهدا هستند تصریح کرد: امروز در شهر ستارگان فروزانی چون: شهید بابایی و شهید رجایی هستیم. قزوین مهد تمدن و تدین است و معماری مساجدی که در این شهر می‌بینید نشانه‌هایی از تمدن شیعی آن است.

این مسئول تصریح کرد: در این شهر بزرگانی چون: ابوترابی و شهید لشگری زیسته‌اند. هنرمندی که از مسجد برمی خیزد، باید الگویش این شخصیت‌ها باشد.

وی گفت: قزوین از مناطق شاخص هنری کشور است و شخصیت‌های بزرگی را در دامن خود پرورانده و در عرصه تئاتر مسجد هم می‌تواند جایگاه خوبی برای خود کسب کند.

رئیس حوزه هنری کشور در پایان ضمن تقدیر از روند روبه رشد جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد خاطرنشان کرد: این رویداد هنری و دینی در ۱۴ دوره فعالیت خود به پختگی رسیده و امیدواریم آثار این جشنواره بتواند در عرصه‌های بین‌المللی نیز بدرخشد.

 

جای خالی هنر در مساجد احساس می‌شود

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، ‌نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین، در این مراسم بیان کرد: خوشحال هستیم استان قزوین میزبان سرداران عرصه هنر و هنرمندان عرصه مسجد است و امیدواریم هنرمندی شما در خدمت ارزش‌های دینی و مردم مومن باشد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: حضرت علی (ع) به فرزندشان می‌فرمایند: عمران و آبادانی دل با یاد و نام خدا و همراهی با خدا میسر است، وقتی دل آباد شد، فرد می‌تواند معمار حقیقی مساجد باشد و فقط کسانی که ایمان به خدا دارند و دلشان با یاد خدا آباد شده می‌توانند آباد کننده مساجد باشند.

وی خطاب به هنرمندان جشنواره خاطرنشان کرد: جغرافیای فعالیت شما هنرمندان مسجد است، لذا باید از آداب مسجد آگاه باشید و بدانید که صاحبخانه خدای متعال است، از این رو آداب بندگی را رعایت کنید؛ ضمن اینکه هنرمندان مسجد همه باید اقامه‌کننده نماز باشند، زیرا جلوه هنر در کلام خدا هم هست و این هنرمندان می‌توانند از آن الهام بگیرند.

آیت‌الله عابدینی در ادامه با اشاره به اینکه حماسه عاشورایی امام حسین (ع) تجلی‌گاه هنر الهی است تصریح کرد: سیره و کلام امام حسین (ع) هنر است و شهدای انقلاب اسلامی مجموعه‌ای از بچه‌های مسجدی بودند که هنر عاشورایی را ترسیم کردند.

وی در ادامه با اشاره به وقایع انقلاب گفت: آرمان‌های بلند خدای متعال در عرصه عاشورا تجلی کرده است و امام خمینی (ره) کاری کردند تا حماسه عاشورا ماندگار و جاودانه شود.

امام جمعه قزوین ضمن تأکید بر همه جانبه بودن فعالیت‌های مسجدی خاطرنشان کرد: پیوند هنر و مسجد اهمیت بسیار دارد؛ جای هنر در همه ابعاد و شاخه‌ها در مسجد و برای مسجدی‌ها خالی است و این هنر هنرمندان مسجدی است که میان هنر و مسجد ارتباط برقرار کنند.

همچنین در حاشیه اختتامیه جشنواره بچه‌های مسجد جلسه دیدار و گفت‌وگو رئیس حوزه هنری با نماینده ولی فقیه در استان قزوین برگزار شد.

 

هنر انقلابی جامعه را متحول کرد

محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، در دیدار با «آیت الله عبدالکریم عابدینی» نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین گفت: خوشبختانه با پیروزی انقلاب اسلامی هنر برآمده از انقلاب توسط جوانان با ایمان، تحولی در سطح جامعه ایجاد کرد و امروز در آثار هنرمندان متعهد؛ سینما، نمایش، ادبیات و... شاهد تولیدات فاخر و ارزشمندی هستیم.

وی افزود: با فرهنگ‌سازی و تغییر ذائقه مخاطبان خوشبختانه آثار هنری به ویژه سینمایی ساخته شده با نگاه به ارزش‌های انقلاب اسلامی با استقبال خوب مردم مواجه شده و حتی در مساجد نیز زمینه پخش آن فراهم گشته است.

وی با تاکید بر استفاده از ابزار هنر در نشان دادن جایگاه دین و انقلاب اسلامی بیان کرد: بررسی جلوه‌های مختلف آیات قرآن و استفاده از زبان هنر برای نشان دادن عظمت آن می‌تواند بسیار زیبا بوده و در بین نسل کنونی تاثیرگذار باشد.

 

استفاده روحانیون پیش از انقلاب از زبان هنر در مساجد

آیت الله عبدالکریم عابدینی در دیدار محسن مومنی‌شریف با اشاره به فرارسیدن ایام ولادت امام حسن عسکری (ع) اظهار داشت: در روایتی از امام حسن عسکری (ع) آمده است که «هیچ عزتمندی حق را رها نکرد، مگر اینکه ذلیل شد و هیچ آدم ضعیف و ناتوانی با حق همراه نشد به جز اینکه خداوند آن را عزتمند کرد» که مصداق های فراوانی برای این روایت در عصر حاضر وجود دارد.

وی یکی از نیازهای اصلی مساجد را پیوند با هنر برشمرده گفت: مداحی که در مسجد مرثیه سرایی می کند، شاعری که در مسجد حماسه سرایی می‌کند و سایر اتفاق‌های مختلفی که در مسجد رخ می‌دهد در زیر مجموعه هنر قرار می‌گیرد و هنری که آلوده به غرب زدگی و مسائل غیر شرعی نباشد و شأنیت مسجد را هم رعایت کند، نیاز مسجد است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با بیان خاطره ای از ورود روحانیون با زبان تئاتر و هنر به مساجد و استقبال ویژه مردم از این هنرها پیش از انقلاب اسلامی، بیان کرد: ورود به مسجد نباید سبب حساسیت برخی از افراد باشد و در زمینه ورود هنر به مساجد باید ظرافت لازم را داشت تا بدین وسیله حرمت مسجد و خط قرمزهای شرعی مسجد هم رعایت شود.

 

صدور آموزه‌های دینی با هنر نمایشی به جهان

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در این دیدار با اشاره به برگزاری جشنواره بچه‌های مسجد به میزبانی استان قزوین اظهار کرد: از حمایت‌های مسئولان این استان در برگزاری هرچه بهتر این جشنواره مردمی سپاسگزارم.

وی افزود: در حال حاضر زبان هنر در قالب‌های مختلف به ویژه قالب‌های نمایشی تاثیرگذاری بسیاری در بین نسل نوجوان و جوان دارد.

زارعی تصریح کرد: تولیدات ما در حوزه فیلم و سریال مانند سریال یوسف پیامبر در بسیاری از کشورهای اسلامی اثرگذار بوده که این نشان می‌دهد فیلم و هنر نمایشی سلاح بسیار قوی است و می‌توان با آن آموزه‌های دینی را به جهان صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری قزوین، در چهادرهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد که در قزوین برگزار شد، ۱۵ گروه نمایشی طی روزهای ۱۲ تا ۱۴ آذرماه در مساجد چهارده معصوم (ع)، جوادالائمه(ع)، امام حسن عسگری(ع) و مسجد توحید در شهر قزوین به اجرای نمایش پرداختند.

لیست نفرات برگزیده

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال