شنبه 25 مرداد 1399
رئیس حوزه هنری خوزستان مطرح کرد:

جایگاه والای زنان در دین اسلام/ شهیده پورانوری می‌تواند الگویی برای جامعه اسلامی باشد

رئیس حوزه هنری خوزستان
    -     کد خبر: 9986
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/16|14:04
سرویس : استانها
حجت‌الاسلام طباطبایی به جایگاه والای بانوان در دین مبین اسلام اشاره کرد و گفت: شهیده عصمت پورانوری یکی از بانوانی است که می‌تواند یک الگو و شاخص برای همه زنان و مردان جامعه اسلامی باشد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حجت الاسلام والمسلمین سید شهاب الدین طباطبایی شب گذشته در مراسم شب خاطره «شهیده عصمت پورانوری» که به همت حوزه هنری استان خوزستان دفتر دزفول در مرکز فرهنگی دفاع مقدس این شهرستان برگزار شد، با اشاره به جایگاه رفیع زن در جامعه اسلامی اظهار کرد: متاسفانه یکی از مسائلی که در طول تاریخ مورد اجحاف قرار گرفته این است که حقیقت روشن و نگاه والای دین مبین اسلام به جایگاه زن در گذر زمان توسط افرادی با کتمان شده یا به گونه ای بیان کردند که حقیقت معنوی آن از نظرها پنهان بماند.

رئیس حوزه هنری خوزستان با بیان اینکه نمی‌توان در آغاز اسلام از عظمت شان یک بانوی کامل به نام خدیجه کبری(س) چشم پوشی کرد، گفت: ۲ بال رشد و توسعه و عالم گیر اسلام حضرت امام علی(ع) و حضرت خدیجه(س) هستند.

وی یکی از جلوه های با عظمت امام راحل (ره) در پیروزی انقلاب را احیای جایگاه زن در جامعه اسلامی دانست و تصریح کرد: نگاه امام (ره) در روزگاری که بسیاری باورشان بر این بود که زن باید در خانه بماند، با مسئولیت دادن به خانم ها این نگاه را تغییر داد.

طباطبایی اضافه کرد: عنصر تاثیرگذار زنان و بانوان ما در دفاع مقدس چه در جبهه ها و چه در پشتیبانی از رزمندگان عنصری فراموش نشدنی است که نشان دهنده نقش بانوان و زنان ما در این دوران است؛ اگر مادران، همسران، خواهران و فرزندان شهدا نمی‌گذاشتند که فرزندان، همسران و پدران و برادران آنها در جبهه ها حضور داشته باشند این حماسه عظیم رقم نمی‌خورد.

وی با اشاره به اینکه حوزه هنری خوزستان خود را موظف و مسئول می‌داند که مقام زنان و مردان شهید در دوران دفاع مقدس را پاس بدارد و یکی از برنامه‌ها نیز گرامیداشت یاد و خاطره شهیده عصمت پورانوری است اظهار داشت: هدف ما این است که این بیرق باعظمت جهاد، شهادت و مقاومت برافراشته بماند.

رئیس حوزه هنری خوزستان با بیان اینکه ما خود را مدیون شهدا و خانواده های شهدا می‌دانیم تاکید کرد: در نگاه اسلامی زنان و مردان می‌توانند به یک اندازه عروج و سلوک پیدا کنند و مراتب معرفتی جنسیت بردار نیست و هر کس به اندازه ای که تلاش می‌کند به این مراتب و جایگاه دست می‌یابد و جنسیت مانع آن نمی‌شود.

وی به جایگاه حضرت معصومه (س) در اسلام اشاره کرد و ادامه داد: این بانوی بزرگوار دارای شان و جایگاه خاص و ویژه ای در نزد خداوند متعال است و در این راستا روایات فراوانی وجود دارد و پیامبر (ص) در زمان حیاتشان فرمودند یکی از فرزندان من در قم دفن می شود و محل دفن ایشان مرجع مراجعات مؤمنان خواهد شد.

وی با بیان اینکه شهیده عصمت پورانوری نیز یکی از بانوانی است که می‌تواند یک الگو و شاخص برای همه زنان و مردان جامعه اسلامی باشد بیان کرد: معرفت دست هر کسی باشد می‌تواند طالب، رهرو و پیرو داشته باشد.

نویسنده کتاب «عصمت» نیز در این محفل گفت: اگر مادر شهیدان علیرضا و عصمت پورانوری من را نمی‌پذیرفت این کتاب نوشته و منتشر نمی‌شد.

سیده رقیه آذرنگ افزود: کتاب «عصمت» را به سفارش خود شهیده نوشتم در ارتباطاتی که شهید با من گرفتند و هفت سال است که شبانه‌روز با شهیده زندگی می‌کنم.

وی ادامه داد: برخی ازجملات کتاب از خود شهیده است و بعد از نوشته شدن کتاب تصمیم گرفتم عصمت را به ایران معرفی کنم.

نویسنده کتاب «عصمت» گفت: برخی از فعالیت‌های شهیده در کتاب منتشر شده است که خانواده وی از این فعالیت‌ها بی‌اطلاع بودند.

بنابراین گزارش، خاطره گویی مادر، همسر شهیده عصمت پورانوری و خانم دانش آرا از هم دوره‌های این شهیده به بیان خاطراتی از این شهید بزرگوار پرداختند و ابراهیم نصراللهی در این محفل به شعرخوانی پرداخت.

در پایان این آیین از خانواده و نویسنده کتاب عصمت با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.

شهیده عصمت پورانوری شهیده شاخص کشوری سی ام اردیبهشت ۱۳۴۱ در دزفول متولد شد و در نوزدهم آذر ۱۳۶۰ بر اثر اصابت ترکش راکت هواپیمای عراقی در دزفول به درجه شهادت نائل آمد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال