یکشنبه 19 مرداد 1399

مصلحی: انقلاب اسلامی ایران، حامل صدها پیام جهت خلق اثر است

مجید مصلحی
    -     کد خبر: 9983
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/16|13:53
سرویس : استانها
مجید مصلحی مدیر کل امور استانها و مجلس حوزه هنری با حضور در محل حوزه هنری استان مرکزی با کارکنان این مجموعه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این جلسه که در صبح روز پنج‌شنبه ۱۴ آذرماه برگزار شد، دکتر مصلحی ضمن تبریک میلاد با سعادت امام حسن عسکری و ابراز خرسندی نسبت به حضور در این جلسه و گفتمان مشترک و ریل‌گذاری برای مسیر آینده حوزه هنری اظهار داشت: مسئله کارکرد حوزه هنری و هدف از تشکیل این نهاد انقلابی مسئله ای است که باید تعریف آن برای عموم تبیین شود، حوزه هنری هیچ هدفی غیر از شناخت، تولید و ابلاغ پیام انقلاب اسلامی از زبان هنر برای آن تعریف نشده و این مهم از طریق تولید پیام هنری امکان پذیر خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تولید در حیطه فرهنگ مقوله ای است که با تولیدات در عرصه‌های مختلفی همچون صنعت و ....تفاوت چشمگیری دارد افزود: در بحث تولیدات صنعتی شاهد آن هستیم که پس از طی پروسه‌های مختلفی به عنوان مثال یک نوع خودرو با مشخصات کاملا تعریف شده تحویل مخاطب می‌دهیم، اما این روند را با موضوع فرهنگ نمی‌توان مقایسه نمود و سیر و پروسه تولید در آثار فرهنگی و هنری مقوله ای است کاملا متفاوت و غیر قابل مقایسه از نفاق و دورویی خودداری کنیم تا آثارمان برای عموم پذیرا باشد.

مدیرکل امور استانها و مجلس حوزه هنری در ادامه اظهار داشت: در حوزه فرهنگ نباید با صرف حرف زدن انتظار خروجی داشته باشیم، زیرا اگر حرف زدن را ملاک قرار دهیم ضمانتی نیست که مخاطب همان حرف نیکو را در وجود شخص بازگو کننده نیز ببیند، لذا این موضوع خودبه‌خود یک نفرت درونی ایجاد می‌کند و همان حرف نیکو نیز موثر واقع نخواهد شد. باید بپذیریم که اگر می‌خواهیم اتفاقی را در جامعه ساری و جاری کنیم باید عمل داشته باشیم و به حرف و تئوری بسنده نکنیم و تبیین این امر مهم به واسطه زبان هنر فقط تخصص ما و مجموعه حوزه هنری است و از هنر به عنوان ابزار استفاده می‌کنیم.

انقلاب اسلامی ایران، حامل صدها پیام جهت خلق اثر

مصلحی در ادامه افزود: انقلاب اسلامی مفهومی متفاوت نسبت به سایر انقلاب‌های جهان دارد و این انقلاب که با رهبری پیامبر گونه ی امام راحل شکل گرفت، یک جریان تمدنی‌ست که درون آن توسعه و پیشرفت را می‌بینیم آن هم نه منحصر به یک یا چند موضوع خاص، بلکه دنیایی از تولید پیام در زمینه‌های مختلف دیده می‌شود که همین موضوع موجب آن شده که دست هنرمندان برای تولید آثار هنری و تولید پیام ارزشمند باز باشد.

موانع بیرونی و درونی را باید با دقت شناسایی و واکاوی کرد

مدیرکل امور استانها و مجلس حوزه هنری در ادامه نسبت به موانع مختلف جهت ارائه پیام به مخاطب اظهار داشت: یک مجموعه با دو موانع درونی و بیرونی همواره دست و پنجه نرم می‌کند، موانع درونی به نیروی انسانی و همچنین ساختار تشکیلاتی یک مجموعه مرتبط می‌شود و موانع بیرونی مرتبط به هر کسی خارج از فضای مجموعه که می‌تواند بر مجموعه تاثیرگذار باشد مربوط است. ما در حوزه هنری باید به این موضوع مشرف باشیم و این موانع را شناسایی کنیم که چگونگی شناسایی این موارد نیز خود یک موضوع کاملا سختی است، زیرا ما ابتدا باید حال خودمان را خوب کنیم تا بتوانیم نسبت به دیگران موثر واقع شویم و به گونه ای نباشد که در شرایط سخت و حضور مخاطب در لبه پرتگاه به جای اینکه دست او گرفته شود، زمینه سقوط مخاطب فراهم شود.

از بهره بردن از سبک زندگی اهل بیت(ع) غافل نشویم

مصلحی در ادامه با اشاره به سبک زندگی اهل بیت و شأن زندگی این بزرگواران که در آیات شریفه قرآن کریم نیز دیده می‌شود، اظهار داشت: زندگی اهل بیت و ائمه معصومین الگویی کاملا مناسب برای سبک زندگی ماست. ماجرای سه روز روزه گرفتن اهل بیت رسول خدا که در هر روز افطارشان را به کسان دیگری می‌دادند منجر به این می‌شود که روز چهارم مائده آسمانی برای ایشان حاضر می‌شود و این مسئله بیانگر این است که در ارائه پیام به مخاطب از این موارد باید بهره‌ها برد نگرش صحیح در برخورد با واقعیت‌ها نباید دست کم گرفته شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه چگونگی برخورد با واقعیت‌ها به سه صورت اصلی، توافقی و شخصی است اظهار داشت: در برخورد اصلی شاهد آن هستیم که کوه وجود خارجی دارد و این یک واقعیتی است با برخورد اصلی، دولت‌ها برای مدت مشخصی به سر کار می آیند و یا قوانینی در راهنمایی و رانندگی لحاظ می‌شود  که این برخورد با واقعیت به صورت توافقی است،  اما برخوردی که ناشی از افکار و برداشت‌های شخصی ماست یک برخورد با واقعیت به صورت شخصی است که این مسئله از مسائل مهمی است که باید نسبت به آن انرژی صرف شود، زیرا همه داستان سرایی‌های ما بر اساس واقعیت‌های شخصی است و بعضا ما را دچار مشکل می‌کند.

حس خوبی که در مجموعه حوزه هنری استان مرکزی می‌بینم بسیار ستودنی است

مصلحی در پایان از مجموعه چابک و جوان حوزه هنری که همه دارای تحصیلات آکادمیک عالیه هستند و در عرصه هنر مشغول به فعالیت هستند ابراز خرسندی کردد و نسبت به رفع موانع سخت افزاری مجموعه حوزه هنری استان از جمله ساختمان اداری آن تاکید کرد. پیش از سخنان دکتر مصلحی کلیه کارکنان مجموعه حوزه هنری به بیان نظرات و پیشنهادات و همچنین مشکلات و موانع پیش روی خود پرداختند.

استفاده از تمام ظرفیت‌های هنری استان جهت رسیدن به اهداف والای حوزه هنری

در جلسه نشست صمیمی کارکنان حوزه هنری استان مرکزی که با حضور مصلحی مدیرکل امور استانها و مجلس، سینا دلشادی معاون اجرای اداره کل امور استانها و رئیس سابق حوزه هنری استان و همچنین کارکنان حوزه هنری استان مرکزی برگزار شد، رضا میرزایی رئیس حوزه هنری استان مرکزی ضمن خیر مقدم به دکتر مصلحی مدیرکل امور استانها و مجلس و همچنین دکتر دلشادی معاون اجرایی اداره کل امور استانها و مجلس حوزه هنری اظهار داشت: حضور مدیرکل امور استانها منشاء خیر و برکت و دلگرمی برای همکاران است و انشاالله با خدمتی خالصانه پس از این در خدمت هنرمندان خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره فعالیت‌های حوزه هنری در دوران مدیریت سینا دلشادی اظهار داشت: در دوران ایشان اتفاقات خوبی رقم خورد و ما تلاش کردیم که این روند ادامه داشته باشد و مجموعه را به جلو ببریم. زیرا تمام تلاشمان بر این است که توقعاتی که از سمت ستاد مطرح شده را در استان عملی کنیم.

میرزایی در ادامه نسبت به تولیدات آثار هنری در مجموعه حوزه هنری استان اظهار داشت: سعی بر این بود که تولیدات به روز و موثر باشد و در حوزه اثر بخشی نیز خود را بسنجیم که خوشبختانه بسیاری از تولیدات ما به دست مخاطبان رسیده و این روند همچنان ادامه دارد.

رئیس حوزه هنری استان مرکزی در ادامه با تاکید بر اینکه محصولات هنری حوزه هنری را با اقتضای زمانه هماهنگ می‌کنیم اظهار داشت: تولیدات بسیار خوبی را چه در زمان مدیریت سابق و چه در زمان مدیریت بنده تقدیم مخاطب کرده ایم و رد و نشان تولیدات حوزه هنری استان مرکزی را در بسیاری از نقاط استان می‌توان مشاهده کرد.

میرزایی در ادامه با اشاره به تمرکززدایی افزود: تولیدات حوزه هنری استان ماحصل فعالیت‌های هنرمندان در رشته‌های مختلف در همه شهرهای استان است و در تولیداتمان به جای اینکه تمرکز به روی شهر اراک داشته باشیم از تمام ظرفیت‌های هنری استان بهره برده ایم. رئیس حوزه هنری استان مرکزی در پایان ضمن تاکید بر پیگیری‌هایی که نسبت به اختصاص ساختمان مجزا برای حوزه هنری داشته است افزود: پس از سال‌ها پیگیری مستمر در خصوص ساختمان و با همکاریهای استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوشبختانه فضایی اختصاصی در اختیار حوزه هنری قرار خواهد گرفت و به زودی حوزه هنری در فضایی که مطابق با شان هنرمندان استان باشد به فعالیت خود ادامه خواهد داد.  

انتهای پیام/

 

 

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال