دوشنبه 3 آذر 1399

کتاب «رویداد موسیقایی تام» راهکاری برای خروج موسیقی از بن‌بست

«رویداد موسیقایی تام»
    -     کد خبر: 9962
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/13|16:32
سعید افزونتر مترجم کتاب «رویداد موسیقایی تام» در بیست‌وهفتمین دوره هفته کتاب، شایسته تقدیر دومین جایزه سال قزوین معرفی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سعید افزونتر مترجم کتاب «رویداد موسیقایی تام» در بیست‌وهفتمین دوره هفته کتاب، شایسته تقدیر دومین جایزه سال قزوین معرفی شد.

این پژوهشگر عنوان کرد: لیسانس موسیقی را از دانشگاه تهران دریافت کردم و به فرانسه رفتم و در آنجا نیز دو دیپلم گرفتم. کتاب «رویداد موسیقیایی تام» نوشته ژان مولینو، حاصل تجربه سال‌ها تحقیق بنده در این زمینه است.

وی تصریح کرد: کتاب «رویداد موسیقایی تام» را به‌ واسطه شناخت از محیط موسیقی‌شناسی داخل و مقایسه آن با محیط موسیقی‌شناسی غرب به رشته تحریر درآوردم؛ در حقیقت این کتاب را برای پاسخ به نیازهای موسیقی‌شناسی ایران ارائه کردم.

این پژوهشگر افزود: نگارش کتاب را سال ۹۱ آغاز و در سال ۹۶ به اتمام رساندم و در آن از هفت مقاله ژان مولینو (استاد ادبیات تطبیقی دانشگاه لوزان سوئیس) درباره موضوعاتی چون: نمادشناسی موسیقی، انسان‌شناسی موسیقی، جامعه‌شناسی موسیقی، زبان‌شناسی موسیقی، رابطه زبان‌شناسی و موسیقی بهره گرفتم.

این مترجم گفت: ژان مولینو سعی دارد موسیقی را از حالت تک‌رشته‌ای خارج و وارد مباحث بین‌رشته‌ای کند، طرح چنین مباحثی طی ۱۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده و برای اولین بار در ایران بیان شده است.

وی تأکید کرد: از علل ناشناخته ماندن این کتاب می‌توان به نبود زمینه فکری در ایران اشاره کرد که بنده با ترجمه کتاب تلاش برای ورود این اندیشه به کشور داشتم.

افزونتر بیان کرد: این کتاب راهکاری برای خروج موسیقی از بن‌بست است، حوزه هنری می‌تواند با تکیه بر این راهبرد، حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته باشد که بنده این راهکار را در قالب این کتاب ارائه داده ام.

وی گفت: علاوه بر این کتاب، به همت حوزه هنری قزوین، در سال ۹۱ نیز کتابی با عنوان «نوحه‌های دستگاهی قزوین» را نگارش کردم و آلبومی دوزبانه نیز با عنوان «نغمه‌های ولایی» تدوین کردم که متأسفانه دیده نشد و پژواکی نداشت که شاید ساختار پیچیده یکی از دلایل آن باشد.

افزونتر در پایان یادآور شد: بنده روی کاربردهای موسیقی در حوزه دین فعالیت کرده‌ام و کتاب‌های نگارش شده بنده نیز در این حوزه است. کتاب «رویداد موسیقایی تام» برای خروج موسیقی از بن‌بست نگارش شده، چراکه نیاز موسیقی شناسی امروز قرار دادن موسیقی در بستر اجتماعی آن است.

گفتنی است، «رویداد موسیقایی تام»، به همت حوزه هنری قزوین با شمارگان ۲۵۰۰ نسخه در ۳۷۰ صفحه قطع رقعی، به قیمت ۲۱۰۰۰ تومان در انتشارات سوره مهر به چاپ رسید.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال