دوشنبه 16 تیر 1399
در کنفرانس خبری نخستین رویداد بین‌المللی طراحی گرافیک اصفهان مطرح شد؛

میرمقتدایی: گرافیک یکی از پیوندهای اصلی فضاهای هنری است

کنفرانس خبری نخستین رویداد بین‌المللی طراحی گرافیک اصفهان
    -     کد خبر: 9945
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/11|16:10
سرویس : استانها
دبیر نخستین رویداد بین‌المللی طراحی گرافیک اصفهان گفت: متاسفانه با اینکه جوانان با استعدادی در زمینه طراحی گرافیک داشته‌ایم و بیشتر حرکت‌های طراحان ما خودجوش بوده است اما نتوانسته‌ایم استعدادهایمان را به دنیا معرفی کنیم.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کنفرانس خبری نخستین رویداد بین‌المللی طراحی گرافیک اصفهان شامگاه روز گذشته یکشنبه ۱۰ آذرماه به مناسبت گرامیداشت روز اصفهان با حضور استادان برجسته گرافیک احمدرضا میرمقتدایی، ابوالفضل آقایی و مجید عقیلی، امیرمسعود حلاج و... برگزار شد.

در این نشست احمدرضا میرمقتدایی در خصوص هنر گرافیک اظهار کرد: گرافیک پیوند اصلی فضاهای هنری است. با توجه به محدودیت جوانان طراح این نیاز حس می‌شد که استعداد آنها را به دنیا معرفی کنیم. برای اینکه مسیری هموار برای آنها ایجاد کنیم فضای آکادمیک لازم است. مراکز آموزش از لحاظ کمی خوب هستند، اما از لحاظ کیفی مشکل دارند. تصمیم گرفتیم فضایی برای همه هنرمندان ایجاد کنیم که قابل ستایش باشد، اصفهان با قدمت چندین ساله بهترین بهانه برای این فضا است.

وی خاطرنشان کرد: دنیا منتظر ارتباط فرهنگی است. به دور از تمام حاشیه‌ها. هنر تنها راهی است که می‌تواند به دلها نفوذ کند، اما متاسفانه برخی از مدیران ما از این موضوع غافل هستند.

وی افزود: ژبروفسکی با رایزنی که بابک صفوی انجام داد قبول کرد به ایران بیاید و کارهای خود را در اصفهان به نمایش بگذارد. یک سال و نیم زمان برد تا همه چیز را برای این رویداد مهیا کنیم. ما فقط یک نمایشگاه نمی‌خواستیم، بلکه قصد داشتیم طراحان دنیا را برای کار در اصفهان دعوت کنیم. از ژبروفسکی درخواست کردیم شاگردان خود که استاد هستند را به اصفهان بیاورد تا ببینیم این شهر چه میزان برای کار کردن آنها تحریک آمیز است.

دبیر نخستین رویداد بین المللی گرافیک اصفهان با بیان اینکه از هنرمندان دنیا خواستیم برای کودکان لهستانی که در جنگ جهانی به اصفهان آمدند اثری خلق کنند، تصریح کرد: حدود ۱۰۰ اثر ارسال شد، که استقبال اروپاییان بیشتر از ایرانیان بود. شنبه و یکشنبه ورکشاپ و سخنرانی ژبروفسکی برگزار می‌شود.

میرمقتدایی در خصوص طراحان پوستر، بیان کرد: هدف از برگزاری این برنامه این است که طراح و دیزاینر مطرحی را تحویل جامعه دهیم، زیرا زمانی که طراح باشید می‌توانید در هر زمینه‌ای ایده بدهید. اصفهان به یک طراح نیاز دارد که اگر این اتفاق رخ دهد ما هیچ دغدغه‌ای نخواهیم داشت.

مدیرگروه گرافیک دانشگاه سپهر اصفهان با اشاره به مشکلاتی که در برگزاری این رویداد وجود داشته است، گفت: برای انتقال آثار از لهستان به اصفهان سه ماه درگیر بودیم، زیرا هیچ پستی به دلیل تحریمات حاضر نیست با ایران کار کند. قرار بود کارها به دبی برود و با پست خصوصی به اصفهان بیاید که خیلی هزینه‌بردار بود و خوشبختانه ژبروفسکی این هزینه را تقبل کرد که خیلی ارزشمند است.

کمک کنیم شهرخلاق بودن اصفهان حفظ شود

در ادامه این نشست ابوالفضل آقایی با اشاره به اینکه اصفهان از طرف یونسکو جزء شهرهای خلاق انتخاب شده است، تصریح کرد: هر چهار سال یک بار شهرهای خلاق باید برنامه خود را به یونسکو اعلام کنند تا از گردونه خارج نشوند که در اصفهان چهار جریان بزرگ رخ خواهد داد.

دبیر اجرایی نخستین رویداد بین المللی گرافیک اصفهان اضافه کرد: اگر بخواهیم صنایع دستی اصفهان از حالت تکراری بودن خارج شود باید جوانانی که به دانشگاه هنر می آیند، طراح خارج شوند تا بتوانند نظرات خود را در بیشتر هنر ها ارائه دهند، با این کار اصفهان ویژگی شهر خلاق را حفظ می‌کند.

وی گفت: در تلاش هستیم تا فضایی را در شهر اصفهان به عنوان اولین موزه تصویر شهر تاسیس کنیم که همه آثار در آنجا حفظ شود و جوانان ببینند.

آقایی خاطرنشان کرد: اگر گرافیست‌های جوانی که در دانشگاه‌های اصفهان تربیت می‌شوند به عنوان طراح و دیزاینر فارغ‌التحصیل شوند و در همه زمینه‌ها و رشته‌ها (مبلمان و زندگی شهری و...) نظرات خود را اعمال کنند، ویژگی شهر خلاق بودن اصفهان به خوبی حفظ می شود. همین رویداد با رویکرد توجه به دیزاین‌ها می‌تواند در زمینه آموزش طراحان موثر باشد.

در ادامه مجید عقیلی با اشاره به سابقه چند صدساله روابط ایران و لهستان تصریح کرد: آنچه چندین دهه قبل اتفاق افتاد و کودکان لهستانی به اصفهان مهاجرت کردند، باعث تاثیرات زیادی در زمینه فیگورهای عکاسی، غذاها و حتی مشاغل شد که باید مورد توجه دانشجویان گرافیک قرار گیرد و این رویداد امکان مبارکی برای هنرجویان گرافیک است.

امیرمسعود حلاج مدیر خانه گرافیک اصفهان نیز به بیان توضیحاتی در خصوص اهداف این رویداد پرداخت و گفت: خانه گرافیک فعالیت خود را از سال ۸۶ به عنوان پایگاهی برای طراحان گرافیک آغاز کرد و اکنون با حضور مدیر گروه گرافیک دانشگاه سپهر و اساتید این رشته قصد دارد تا بستری مناسب برای تمامی طراحان گرافیک اصفهان ایجاد کند تا این فضا (رویداد بین المللی طراحی گرافیک اصفهان) در زمینه دیزاین و طراحی به مسیری منتهی شود که در همه شاخه‌های مختلف بتوان از آن استفاده کرد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال