پنج شنبه 19 تیر 1399
گفت‌وگوی پایگاه خبری حوزه هنری با تعزیه‌خوان پیشکسوت؛

احمدشاه هم برای تعزیه‌خوانی در تکیه دولت نذر می‌کرد

اختتامیه چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین
    -     کد خبر: 9941
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/12|09:53
مرتضی صفاریان بازمانده تعزیه از تکیه دولت که خاطره‌ای دور از کودکی‌اش دارد معتقد است: تعزیه به جامعه و مردم برای رشد معنوی، کمک می‌کند، به نقل از پدرش نذر «احمد شاه» برای سکینه‌خوانی در «تکیه دولت» را به یاد دارد و با وجود آنکه شاگردانی را در آموزش تعزیه دارد از اینکه تعزیه به فراموشی سپرده شود، نگران است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، تعزیه نمایشی آیینی است برخاسته از فرهنگ دینی، به روی صحنه می‌برد آنچه که واقعه عاشورا می‌دانیم و تماشاگران را شاهدان صحرای کربلا می‌کند، هر چه تعزیه را با هنرمندی بیشتر اجرا کنند و تعزیه‌خوان‌ها بهتر روایت کنند، صحنه اجرا به دشت کرب و بلا شبیه‌تر می‌شود.

شب گذشته آیین اختتامیه چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین، در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار و از گروه‌های برگزیده در رشته‌های روایت‌گری، نقالی، پرده‌خوانی و گروه‌های تئاترهای خیابانی تقدیر شد؛ در این بین فیلم آموزش تعزیه با هنرنمایی استاد «مرتضی صفاریان» تنها بازمانده از تکیه دولت رونمایی شد و فرصتی کوتاه دست داد و گفت‌وگویی انجام شد، در ادامه این گفت‌گو را بخوانید؛

سخن آغاز و بفرمایید، چطور تعزیه خوان شدید؟

بسم الله الرحمن الرحیم

به جز حسین (ع) مرا ملجأ و پناهی نیست/ به این عقیده یقین دارم اشتباهی نیست

ره نجات حسین (ع) است و دوستی حسین (ع)/ به سوی حق به جز از این طریق راهی نیست

متولد 1312 در تهران، خیابان ری، بازارچه نائب السلطنه هستم که از شش سالگی پدرم مرا به تعزیه‌خوانی آورد و تا الان که 86 سال دارم تعزیه‌خوانی می‌کنم، از شیپور زدن، مخالف خواندن، شهادت خواندن، از کودکی سکینه می‌خواندم و طفلان مسلم را و پدرم تکیه دولت برنامه داشته و برای من تعریف می‌کرد.

از تکیه دولت چیزی به خاطر دارید؟

من در دوره‌ای بودم که به دلیل فرزند آخر خانواده خودم تکیه دولت را ندیدم، پدرم در کودکی من وقتی شش سال داشتم، 70 سال سن داشت و برایم از تکیه دولت تعریف می‌کرد و من تنها ستون‌ها و میله‌های آهنی تکیه دولت را دیدم که مقابل آنجا بانک ملی ساخته بودند. از پدرم شنیده بودم که احمدشاه نذر کرده بود که سکینه بخواند در تکیه دولت... عمویی بی قرینی چرا گریه می‌کنی؟

حال و هوای این روزهای شما چگونه است؟ تعزیه کار می‌کنید؟

کلاس تعزیه دارم و شاگردها از شهرکرد، اصفهان، خوانسار هفته‌ای یک روز می‌آیند و کلاس تشکیل می‌شود -الحمدالله- از طرف وزارت ارشاد هم دکتری درجه یک هنری برای تعزیه‌خوانی به من دادند. ما خوانسار که تعزیه داریم یک موقع من نقش شمر را اجرا کردم و وقتی یزید گفت: سر امام حسین(ع) کجاست؟ من با آن برنامه که سر مبارک حضرت را آوردم از بین مردم یکی بلند شد و با چوب دستی به من حمله کرد، جمعیت او را گرفت و بعد از تعزیه آمد و مرا بغل کرد و گریه کرد و گفت شما نقش خود را طوری اجرا کردید که من فکر کردم تو شمری و این سر امام حسین(ع) است و دیگر طاقت نیاوردم.

تعزیه در جامعه امروزی چه جایگاهی دارد؟

اگر تعزیه‌خوان نقش خود را خوب اجرا کند، تاثیرگذار است بر همه مردم، از کودک و پیر و جوان و زن و مرد. تعزیه به رشد معنوی جامعه بسیار کمک می‌کند، منتها از نظر ارشاد، بهایی به تعزیه و تعزیه‌خوان نمی‌دهند، در مصاحبه‌هایم گفتم که لااقل در چهار گوشه تهران چهار حسینیه درست کنند، و صبح‌های جمعه و یا وسط هفته تعزیه داشته باشیم و شاگردها بیایند.

برای حفظ تعزیه چقدر امکان داریم؟

من بالاترین سن را در تعزیه‌خوانی دارم، فکر می‌کنم چهار یا پنج نفر تعزیه‌خوان بیشتر نداریم و اینها که چشم ببندند، تعزیه به کل از بین می‌رود و باید ارشاد جایی را و بودجه‌ای را برای حفظ تعزیه اختصاص دهد تا این جوان‌هایی که دوست دارند و عاشق تعزیه و امام حسین (ع) هستند بیایند، یکی از شاگردان من از شهرکرد می‌آید و جوشکار است و می‌گوید من چهار ساعت بیشتر جوشکاری می‌کنم و پول اتوبوس را فراهم می‌کنم تا به کلاس تعزیه بیایم، کودک 12 ساله از خمین به اینجا آمده و در مدرسه‌های همینجا درس می‌خواند تا بتواند کلاس تعزیه هم شرکت کند.

نقش تعزیه در انتقال پیام عاشورا چه بوده؟

تعزیه بسیار به حفظ پیام عاشورا کمک کرده؛ یک ماه به آمریکا رفته بودیم و تعزیه می‌خواندیم، بعد از آن امام جمعه خوانسار به من ‌گفت یا ابا الشهید –چون پدر شهید هستم-، اگر ما 20 سال با لباس روحانیت در آمریکا از امام حسین (ع) و اسلام می‌گفتیم به اندازه یک ماه تعزیه‌خوانی شما فایده نداشت، شما نمایش می‌دهید و واقعه کربلا را می‌گویید، آن بچه کوچک وقتی شما طفلان مسلم را می‌زنید، اشک می‌ریزد، می‌فهمد که ظالم کیست و مظلوم کیست؛ ما روی منبر از کربلا روایت می‌کنیم اما آنقدر که شما آن را به تصویر می‌کشید، اثر ندارد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال