شنبه 10 آیان 1399

برگزاری برنامه صبح خاطره دانش‌آموزی و اختتامیه مسابقه «اینک شوکران» در آبادان

مسابقه کتابخوانی «اینک شوکران»
    -     کد خبر: 9910
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/9|12:16
سرویس : استانها
برنامه صبح خاطره و اختتامیه مسابقه کتابخوانی «اینک شوکران» با حضور همسر شهید ایوب بلندی در سینما مهر آبادان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری،حجت الاسلام و المسلمین سید شهاب الدین طباطبایی رئیس حوزه هنری خوزستان در این مراسم اظهار کرد: مراسم صبح خاطره در خصوص خاطرات شهید ایوب بلندی با حضور همسر گرانقدر این جانباز شهید کشور برگزار شد.

طباطبایی مهم‌ترین ویژگی صبح خاطره را توجه به کتابخوانی دانست و افزود: یکی از کارهای مهمی که در فرهنگ پایداری باید انجام دهیم، الگوسازی برای نسل جوان امروز و آینده ‌سازان کشور است.

وی به سخنان همسر شهید بلندی در برنامه صبح خاطره اشاره کرد و گفت: وی به بیان خاطرات خود را از دوران جوانی و نوجوانی در قبل انقلاب و آغاز دفاع مقدس و همچنین ورود به زندگی مشترک با یک جانباز را در فضایی بسیار صمیمانه برای دانش آموزان مطرح کرد.

رئیس حوزه هنری خوزستان با بیان اینکه پیش از این، کتاب «اینک شوکران» در مدارس توزیع و مسابقه ای نیز بر این اساس طراحی شد که برگزیدگان مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند، تصریح کرد: فرهنگ مقاومت، ایثار، پایداری و ایستادگی در مقابل دشمنان نیز باید در میان جوانان و نوجوانان نهادینه شود.

وی توجه و تقویت کتابخوانی را یکی از وظایف مهم برشمرد و افزود: این نیز یکی از مواردی است که مقام معظم رهبری بارها برای ما تبیین کرده‌اند و گفته شده جامعه‌ای که کتاب نخواند عقب می‌ماند.

رئیس حوزه هنری خوزستان با بیان اینکه امروزه فرهنگ مطالعه در کشور بسیار آمار نامطلوب و غیر قابل قبولی دارد عنوان کرد: ایران دارای یک پیشینه فرهنگی، هنری و علمی غنی است، اما متاسفانه در سال‌های اخیر اقبال به سمت کتابخوانی کمتر شده است.

وی یادآور شد: شاید یکی از دلایل کم‌توجهی به کتابخوانی وجود فضای مجازی باشد، اما همه این موضوع را می‌دانند که توسعه فضای مجازی هرگز نمی‌تواند جواب‌گوی نیازهای ما به کتاب باشد، چرا که مطالعه کتاب بسیار ماندگارتر است.

طباطبایی ادامه داد: کتاب در هر زمان و مکانی قابل دسترسی است و مطالعه کتاب به مراتب ماندگارتر از مطالعه در فضای مجازی است؛ بسیاری از مکان‌ها نیز دسترسی به امکانات مدرن همچون موبایل، تبلت و یا لپ تاپ برای استفاده آموزشی و علمی میسر نیست، اما کتاب در هر جا و شرایطی در دسترس است و انسان می‌تواند از همراهی با او بهره‌مند شود.
 
وی تاکید کرد: سعی شده در قالب برگزاری مسابقه کتابخوانی ارتباط دانش آموزان را با کتاب تقویت کرده و آنها را با کتابی جدید آشنا کنیم؛ نکته ای که در این برنامه برای آنها در نظر گرفتیم این بود که می‌خواستیم کتاب خاصی را در حوزه ادبیات پایداری، فرهنگ و سبک زندگی ایرانی اسلامی که در حقیقت یک نوع سبک زندگی خاص پس از انقلاب با ترکیب داشته‌های اعتقادی، ملی و اتفاقاتی که در دوران دفاع مقدس به وجود آمده بود را به دانش آموزان مقطع دبیرستان معرفی کنیم.

رئیس حوزه هنری خوزستان با اشاره به برگزاری برنامه صبح خاطره با حضور راوی کتاب «اینک شوکران» اظهار داشت: بر اساس مهندسی فرهنگی، کتاب «اینک شوکران» به دلیل مختصر بودن محتوا و جذابیت آن برای دختران گروه سنی مقطع دبیرستان‌های آبادان انتخاب و دختران یاداشت‌ها و دلنوشته‌های خود را در خصوص داستان آن نوشته و ارسال کردند.
 
همچنین در این مراسم سید مهدی ابطحی دبیر کارگروه شب خاطره حوزه هنری انقلاب اسلامی اظهار کرد: شب خاطره، برنامه ای با رویکرد تاریخ شفاهی دفاع مقدس است که از سال ۱۳۷۲ در حوزه هنری تهران با محوریت شنیدن روایت و خاطره‌های رزمندگان و مبارزان انقلاب اسلامی آغاز شده است.

وی افزود: از آن سال تاکنون این برنامه پنج‌شنبه‌های اول هر ماه به صورت منظم برگزار می‌شود و رزمندگان در سطوح مختلف به بیان خاطرات خود می‌پردازند.

وی به خصوصیات این برنامه اشاره کرد و یادآور شد: از جمله خصوصیات این برنامه استفاده از کارگروه‌های مختلف هنری از جمله تئاتر، نمایش و سینما به عنوان برنامه ترکیبی است که تاثیرگذاری بیشتری بر روی گروه‌های مختلف همچون دانش آموزان داشته است.

ابطحی از برگزاری ۱۲۰ برنامه شب خاطره از فروردین سال جاری تاکنون در استان‌های مختلف کشور خبر داد و تصریح کرد: خوشبختانه کلیه این برنامه‌ها با کیفیت خوب و مناسبی برگزار شد و مورد اقبال مخاطبان قرار گرفت.

وی اظهار داشت: از هفت سال پیش برنامه‌های شب خاطره به همت امور استان های حوزه هنری انقلاب اسلامی استان‌ها و شهرستان‌ها برای گروه‌های مختلف به صورت منظم و پررنگ‌تر در حال برگزاری است.

دبیر کارگروه شب خاطره حوزه هنری انقلاب اسلامی افزود: برنامه ای که در آبادان برگزار شد برای مخاطبان گروه نوجوان بود که دختران مقطع متوسطه در آن شرکت کردند. کتاب «اینک شوکران» بر اساس مهندسی فرهنگی انتخاب شده و با توجه به داشتن محتوا، مختصر بودن و جذابیتی که برای دختران این گروه سنی داشت در مدارس استان‌ها و شهرستان‌ها توزیع شد.
 
ابطحی، خوزستان را یکی از استان‌های فعال در برگزاری برنامه‌ های شب خاطره دانست و بیان کرد: در نشستی که طی چند ماه گذشته در استان یزد برگزار شد از دست اندرکاران برنامه شب خاطره استان خوزستان نیز تجلیل به عمل آمد.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به اینکه خوزستان مهد پایداری و مقاومت است، شاهد برگزاری اینگونه برنامه‌ها و محافل با محوریت پایداری در مرکز و شهرستان‌های این استان باشیم.

ابطحی با اشاره به اینکه تا پایان سال جاری در خوزستان سه برنامه شب خاطره به همراه رونمایی از کتاب برگزار می‌شود ابراز کرد: برنامه شب خاطره همراه با رونمایی از کتاب «قرارگاه سری نصرت» (خاطرات سردار هواشمی قائم مقام سردار علی هاشمی) در اهواز، شب خاطره و رونمایی از کتاب «روایت زندگی شهید شرافت» (از مبارزان انقلاب اسلامی و از شهدای فاجعه هفت تیر) در شوشتر و رونمایی از کتاب «فرکانس ۱۱۶۰» (خاطرات شفاهی رادیو آبادان، رادیو نفت) در آبادان برگزار می‌شود.

گفتنی است، در این مراسم پخش کلیپی از زندگی شهید ایوب بلندی و اجرای نمایشی با عنوان «اسو» با اجرای بهنام کاوه از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

انتهای پیام/

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال