سه شنبه 13 خرداد 1399
توسط سوره مهر منتشر می‌شود؛

«فرزند کردستان»، خاطرات بسیجی روحانی نورالدین حیدری

فرزند کردستان
    -     کد خبر: 9906
    -     تاريخ انتشار : 1398/9/9|12:13
سرویس : استانها
به همت واحد فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری کردستان، خاطرات بسیجی روحانی حجت‌الاسلام والمسلمین نورالدین حیدری با عنوان «فرزند کردستان» پس از ویرایش نهایی آماده چاپ شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، امین مرادی رئیس حوزه هنری کردستان ضمن اعلام این خبر گفت: در راستای ثبت و ضبط خاطرات رزمندگان دوران انقلاب و دفاع مقدس با همت دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری کردستان، خاطرات حجت الاسلام والمسلمین نورالدین حیدری اولین نماینده حضرت امام در سپاه کردستان همزمان با هفته بسیج به قلم محمدعلی صدر شیرازی پس از ویرایش نهایی جهت چاپ به انتشارات سوره مهر سپرده شد.

وی در خصوص ویژگی اصلی این کتاب گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند: کردستان سرزمین مجاهدت‌های خاموش و فداکاری‌های بزرگ است و بسیاری از اتفاقات و رویدادهای صورت گرفته در این منطقه در دوران انقلاب و و دفاع مقدس صورت گرفته است، اما متأسفانه آنگونه که شایسته و بایسته است مورد توجه قرار نگرفته که این کتاب در تلاش است ضمن بیان خاطرات و تا شرح خدمات فرزندان بومی همچون نقش حاج میکاییل‌ها و سید صلاح الدین‌ها، مامه رحیم‌ها، غمیان‌ها را که شب هنگام تا صبح بر بام خانه‌ها از ناموسشان دفاع می‌کردند و در روز همچون شیر بر دشمن می‌غریدند را بازتاب دهد.

مرادی با اشاره به اولویت اصلی فعالیت‌های حوزه هنری در زمینه ادبیات پایداری گفت: این کتاب خاطرات یک بسیجی با اخلاص و با بصیرت که با تصمیمات به موقع و شجاعانه و نیز عشق به مردم مسلمان کُرد، که زمینه هم‌گرایی بیشتر مردم با نظام و خنثی‌سازی توطئه‌های شوم دشمنان را سبب شد، به صورت دقیق و عاشقانه روایت می‌کند.

وی افزود: این کتاب در ده فصل خاطرات حجت السلام حیدری اولین نماینده ولی فقیه در سپاه کردستان که در بازه‌ای رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان، ریاست  بنیاد مسکن، مسئولیت دادستانی سپاه کردستان، مسئول پذیرش سپاه و شورای نگهبان را نیز بر عهده داشته‌اند، با عناوین «رویش در بهشت»، «در پی نورِدین»، «کیمیاگر»، «پابه پای آفتاب»، «کردستان، خون و حماسه»، «عاشقانه‌ها»، «چهره‌ها و جریانات»، «شیعه و سنی با عشق آسمانی»، «نماینگی امام در کردستان، فرصت‌ها و تهدیدها» و «حماسه در سکوت» را با نثری ساده و روان به خوانندگان منتقل می‌کند.

مرادی افزود: حجت السلام والمسلمین حیدری در سال ۱۳۱۷ در روستای اند آنه ر علیا  بخش ماه نشان زنجان از خانواده ای کشاورز دیده به جهان گشود. وی پس از گذراندن دوره اول ابتدایی جهت گذراندن دوره دوم ابتدایی به مدرسه واقع در مسجد چهل ستون زنجان فرستاده شده و تا کلاس ششم را در این مسجد به فراگیری دروس ابتدایی می‌پردازد. در سال ۱۳۳۴ وارد حوزه علمیه زنجان شد و سطح را تا لعمتین در این حوزه فرا گرفت و سپس جهت تکمیل دروس حوزوی به قم عزیمت و تا سال ۱۳۴۸ به مدت ۸ سال دوران طلبگی را می‌گذراند.

مرادی بیان کرد: این روحانی جلیل القدر سپس به منظور فراگیری دروس خارج به مدت ۱۱ سال در محضر اساتید آقا مرتضی تهرانی ، آیت الله العظمی مرعشی نجفی، آیت الله گلپایگانی ، آیت الله جوادی آملی، میرزا هاشم آقا آملی تلمذ و سپس دروس عالی را نزد علامه طباطبایی، آقای سلطانی، آیت الله العظمی مکارم شیرازی و استاد شهید مرتضی مطهری گذرانده و همزمان به منظور بهره‌مندی از زبان انگلیسی جهت تبلیغ دین اسلام، این زبان را نیز در سطح عالی فرا می‌گیرد.

مرادی تصریح کرد: فصول نخست این کتاب به احوالات شخصی و به ویژه شرح ابعاد فرهنگی، سیاسی و اجتماعی زادگاه ایشان و نیز شهر زنجان به عنوان محل رشد ایشان اختصاص دارد و برداشتی کامل از مقطعی از تاریخ معاصر را خواهد داشت.

در فصول بعدی ضمن بازشناسی خطه قهرمان‌خیز کردستان، به مقولات ضرورت تقویت وحدت بین مسلمین و سپس معرفی چهره‌ها و جریانات کردستان همچون کومله و دموکرات، خبات، شهید سعید توفیقی، شهید شهسواری، جلال بارنامه، فرشته، گروه مرادی، حمه چهلوان، حاج میکاییل، حاج سعید ورمزیاری، حمبله غول کردستان، حسن سرسفید و خاطراتی از حضور آقا در کردستان، حضور احمدی‌نژاد و ناطق نوری، آیت ا... صدوقی و فرماندهان سردار ناصر فاطمی، نصراللهی، عسگری، بهیار، قهاری، صیاد شیرازی، احمد کاظمی و... را بیان می‌کند.

رئیس حوزه هنری کردستان افزود: این کتاب با نگاه ویژه ای که راوی به نقش مردم کردستان در پیروزی‌ها و امنیت پایدار امروز کردستان داشته است، به خوبی حماسه‌ها و دلاورمردی مردمان این سرزمین را در روستای گالوازه، شویشه، بیجار، محورهای استراتژیک توریورو دیگر نقاط استان را بیان کرده و منبع بسیار ارزنده ای برای پژوهشگران حوزه تاریخ شفاهی خواهد بود.

وی گفت: این کتاب به زودی توسط انتشارات سوره مهر چاپ و روانه بازار می‌شود و پس از آن چندین کتاب دیگر از جمله سرودهای بی تکرار خاطرات شاعران انقلاب کردستان ، «باد و خاکستر» خاطرات سردار ذهابی توسط این حوزه چاپ و روانه بازار می‌شود.

وی در پایان به بخشی کوتاه از خاطرات حجت السلام حیدری اشاره کرد که می‌گوید: «قدم به قدم این کردستان با خون بچه‌های این مملکت سیراب شد و اکنون می‌فهمیم که چرا شهید دستغیب می‌فرمودند بدون وضو وارد کردستان نشوید. تنها کسانی که در کردستان حاضر بودند عظمت این جمله را با اعماق جان در می‌یابند که پایگاه زدن و فتح هزارکانیان و دوزخ دره چه معنایی دارد».

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال