یکشنبه 15 تیر 1399

فیروزجایی: «نذر نصرانی» روایتی گوارا از یک واقعه تاریخی‌ است

عصرانه داستان قم
    -     کد خبر: 9817
    -     تاريخ انتشار : 1398/8/25|15:10
سرویس : استانها
بیست‌وپنجمین عصرانه داستان حوزه هنری قم که در آستانه هفته کتابخوانی برگزار شد، با حضور مهدی فیروزجایی نویسنده و منتقد ادبی، به معرفی و نقد رمان «نذر نصرانی» نوشته سعید محمدی پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، بیست و پنجمین عصرانه داستان حوزه هنری قم که عصر چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه در آستانه هفته کتابخوانی برگزار شد، به معرفی و نقد رمان «نذر نصرانی» نوشته سعید محمدی اختصاص یافت.

در ابتدای این جلسه که در سالن جلسات حوزه هنری قم برگزار شد، شاکری‌مهر مجری برنامه به معرفی نویسنده اثر پرداخت.

در ادامه سعید محمدی به سوابق و آغاز فعالیت‌های ادبی خود اشاره کرد و گفت: نویسندگی را پیش از ورود به دانشکده صدا و سیما با فیلمنامه‌نویسی شروع کردم. عضو گروه ادبی راوی هستم و در این گروه در کنار دوستان به کارشناسی کتاب و نقد آثار رمان و داستان کوتاه می‌پردازم.

وی در معرفی نخستین رمان خود گفت: ماموریت در قصر مربوط به دوران امام کاظم(ع) است و کرامتی از ایشان که باعث نجات جان وزیر اعظم هارون می‌شود را در بر می‌گیرد. این شخصیت در دربار نفوذ کرده بود و کارهای شیعیان را پیش می‌برد.

محمدی درباره اینکه چرا در آثار خود اغلب به موضوعات تاریخی و مذهبی می‌پردازد، گفت: مخاطب در ژانر تاریخی مذهبی همراه با لذت مطالعه رمان معارفی نصیبش شود که به‌جز در خدمت ائمه و بزرگان دین، جای دیگری یافت نمی‌شود، به همین خاطر اولویتم در نوشتن،‌ داستان‌های تاریخی و دینی‌ است.

وی در خصوص لازمه کار در موضوعات مدهبی نیز گفت: برای پرداختن به مبحث دینی علاقه شخصی مهم است همچنین نویسنده باید در موضوعات مختلف مذهبی مطالعه داشته‌ باشند تا علاوه بر تسلط به موضوع تاریخی روایت با مباحث دینی و معنوی هم آشنایی کامل داشته‌ باشد. در ضمن باید داستانی را برای روایت پیدا کند که خودش با آن ارتباط برقرار کند و قابلیت تبدیل شدن به رمان را هم داشته‌ باشد.

نویسنده رمان «نذر نصرانی» درباره آثار جدیدش هم گفت: رمان جدیدم درباره دفاع مقدس است و نگاهی طنز به این حوزه دارد. رمان دیگری هم که طی چند روز آینده نگارشش به پایان می‌رسد، درباره صداقت است و برای گروه سنی نوجوان نوشته ‌شده‌ است.

«نذر نصرانی» در عصر فقر داستان، غنیمتی ا‎ست

در بخش نقد نیز مهدی فیروزجایی نویسنده و منتقد ادبی و برگزیده جشنواره‌هایی چون داستان انقلاب، اشراق و طلوع خبر داد، نظراتش را درباره این رمان با حاضران به اشتراک گذاشت.

فیروزجایی در ابتدا تصریح کرد: موضوع پایان‌نامه آقای محمدی، چگونگی برگردان واقعه تاریخی به درام بوده‌ است و ایشان بلدند که در این حوزه چطور ورود کنند. نوشتن چنین رمانی کار مهم و با اهمیتی است و من این کار را در ادامه کار اصحاب امام(ع) می‌دانم. تجربیات زیادی در زندگی وجود دارد که انسان با آنها ارتباطی حسی و خیالی برقرار می‌کند و برایش معنایی حاصل می‌شود یکی از این تجربیات ارتباط با امام و یارانش است. انسان‌هایی که به فکر دیگران هستند و می‌خواهند دیگران را هم در دریافت و لذتشان سهیم کنند پس آن را برایشان روایت می‌کنند. این روایت کردن ادامه کار امام معصوم است. ایشان می‌خواهد هم نوعشان هم از لطف معصوم بهره‌مند شود.

نویسنده رمان «گرگ‌های تیمور قلعه» در ادامه سخنانش افزود: کسی که روایتگری مذهبی می‌کند در درجه اول خودش بار معنایی از این تجربه می‌گیرد، شاید خیلی‌ها روایت رمان نذر نصرانی را بخوانند و از کنارش رد شوند، اما سعید محمدی در این روایت نکته‌ای دید و تاثیری در خودش احساس کرده و چون اهل لطف به دیگران است گفت که دیگران هم باید از این جام بنوشند و چون این کار را بلد بود طوری روایت کرد که روایت برای دیگران گوارا باشد.

وی در توصیف اثر سعید محمدی نیز گفت: رمان نذر نصرانی داستانی پر ماجرا و پرکشمکش دارد، این داستان تعلیق دارد و تلخ است. مسئله اصلی روایت در شروع هوشمندانه و موفق آن مطرح می‌شود و این شروع دورنمایی از متن به خواننده می‌دهد.

فیروزجایی در پایان سخنانش تصریح کرد: این رمان به لحاظ ماجرا، قصه، ‌ماجراهای پی در پی و طرح خوبش اثری موفق است، اما عیب کار این است که کار را وقتی می‌خوانی متوجه می‌شوی که این یک فیلم‌نامه بوده که بعدا تبدیل به رمان شده‌ است. البته کار نثری نسبتا روان و فضاسازی خوب دارد. این رمان صفحه به صفحه قصه دارد و در عصری که در فقر داستان به سر می‌بریم غنیمتی است. نویسنده در این اثر تنها بازآفرینی نکرده بلکه قصه و ماجرا تولید کرده‌ است.

گفتنی است، سعید محمدی کارشناس ارشد ادبیات نمایشی است و تحصیلات حوزوی دارد. محمدی نویسنده دو رمان «ماموریت در قصر» و «نذر نصرانی» است که هر دو تاریخی و مذهبی هستند.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال