چهارشنبه 30 مهر 1399

کتاب منظوم «نسیم دعا» رونمایی شد

رونمایی کتاب نسیم دعا
    -     کد خبر: 9781
    -     تاريخ انتشار : 1398/8/20|15:06
سرویس : استانها
آیین رونمایی از کتاب «نسیم دعا» مجموعه منظوم دعای ابوحمزه ثمالی تالیف محمدصادق محقق، در مسجد اعظم اهواز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، آیت‌الله سید محمدعلی موسوی جزایری رئیس حوزه علمیه خوزستان، در آیین رونمایی از کتاب «نسیم دعا» که در مسجد اعظم برگزار شد، اظهار کرد: این کتاب تفسیر خوبی را از دعای ابوحمزه ثمالی با عبارات کوتاهی به شعر درآورده که برای عموم مردم قابل‌ استفاده است؛ البته در نوع خود نیز جذاب و تأثیرگذار نیز هست.

وی ادامه داد: از این شاعر بابت کار با ارزشی که انجام داده قدردانی می‌کنم. در ملاحظه کتاب متوجه شدم که شرح دعای ابوحمزه ثمالی به صورت شعر بیان شده و مثل اینکه دعاهای کمیل و ندبه را هم به همین شکل به نظم درآورده و از سوی حوزه هنری خوزستان در حال چاپ هستند.

موسوی جزایری با بیان اینکه نکته ارزشمندتر از کتاب، حفظ شدن محتوای دعا است، تصریح کرد: محتوای این دعا در کتاب به خوبی حفظ شده، چون اشخاص دیگر هم دعای ابوحمزه ثمالی را به نظم درآورده‌اند، ولی معانی طولانی و کلماتشان تکراری هستند، اما اشعار این کتاب قابل حفظ، ساده و روان هستند.

وی با تاکید بر اینکه شاعر امانتی را که در فقه نهاده شده در این کتاب به صورت کاملا مشهود حفظ کرده، گفت: به خوبی توانسته به صورت منظوم معانی دعا را به مخاطب برساند.

رئیس حوزه علمیه استان خوزستان با بیان اینکه از این شاعر درخواست دارم که با جدیت به کار خود ادامه دهد چون این خدمت‌رسانی جدید عام‌پسند است، تشریح کرد: در این کتاب اشعار با فصاحت، بلاغت و گویایی خیلی خوبی معانی دعا را به مخاطب منتقل می‌کند که خدمت بزرگی است.

آیت‌الله موسوی جزایری تاکید کرد: از حوزه هنری و حجت‌الاسلام طباطبایی بابت حمایت از هنرمندان انقلابی و انتشار چنین کتاب‌هایی در کنار دیگر فعالیت‌های انقلابی و معرفتی قدردانی می‌کنم.

همچنین در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام سید شهاب‌الدین طباطبایی رییس حوزه هنری خوزستان اظهار کرد: حوزه هنری انقلاب اسلامی خودش را مکلف می‌داند که از عنصر هنر در تقویت بنیان‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه استفاده کند.

وی ادامه داد: خیلی خوشحال و خرسندیم که در این حوزه با یکی از شاعران خلاق و متعهد استان خود آشنا شدیم که کارهای بسیار بزرگی را در حوزه دینی و عقیدتی انجام دادند.

طباطبایی با تاکید بر اینکه به نظم درآوردن آثار گران‌سنگی از جمله دعای ابوحمزه ثمالی، ندبه و کمیل کارهای ارزشمندی است، افزود: مفتخریم در حوزه هنری خوزستان این کتاب‌ها را چاپ و به مخاطب عرضه کنیم.

وی تاکید کرد: ماندگاری عنصر شعر در ذهن مردم ایران سابقه دیرینه‌ای دارد و به عنوان عنصر تأثیرگذار تربیتی خودش را ثابت کرده است.

رئیس حوزه هنری استان خوزستان تصریح کرد: برخی مواقع یک حدیث و نثر شاید در ذهن نماند اما وقتی به نظم درآمد، آن هم یک نظم ساده و روان، مخاطب ایرانی علاقه‌مند به شعر و ادبیات مشتاق است که آن را در قالب‌های مختلف از جمله ضرب‌المثل، پند و حکایت حفظ کند. قطعا علاقه مخاطب به حفظ اثر به تبع تأثیرگذاری آن را چند برابر می‌کند.

طباطبایی یادآور شد: خوشبختانه در خوزستان نیز افراد هنرمند و شاعر در این مسیر قدم گذاشته‌اند که دنبال اجرایی کردن این دست برنامه‌ها هستیم که امیدوارم بتوانیم با ارائه آثاری این چنین ذائقه مخاطبی را که مشتاق چنین کارهایی است سیراب و جواب‌گوی این نیاز فرهنگی باشیم.

وی افزود: پیشنهاد می‌کنم هنرمندان شاعر در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و عقیدتی چنین کارهایی را انجام دهند چون ماندگاری این آثار ابدی است.

طباطبایی با اشاره به اینکه پیوند زدن معارف دینی، آثار هنری و کارهای فرهنگی را ماندگارتر و جاودانه می‌کند، بیان کرد: در گلستان و بوستان سعدی، در غزلیات حافظ و یا مثنوی معنوی و هرجایی که ردپای فرهنگ دینی و تربیتی را پیدا می‌کنیم، تأثیر و ماندگاری چند برابری از آن شعر، هنر و یا کار ادبی قابل‌ لمس است.

رئیس حوزه هنری استان خوزستان بیان کرد: امیدوارم بتوانیم در حوزه هنری به‌خوبی انجام وظیفه کنیم و هنرمندان شاعر هم به انجام کارهای مشابه ترغیب شوند. از نویسنده کتاب هم بابت این کار بزرگ قدردانی می‌کنم.

نویسنده کتاب «نسیم دعا» نیز در ادامه هدف از نگاشتن و به نظم در آوردن دعای ابوحمزه ثمالی را تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطب بیان کرد و گفت: در برخی جلسات قرائت دعا، از معنای زیرنویس دعا یا لفظ قلم استفاده می‌شود که مخاطب چندان با آن مانوس نیست، از این رو به این فکر افتادم از یک زبان هنری‌تر برای تاثیرگذاری بیشتر استفاده ‌کنم.

محمدصادق محقق افزود: در گذشته افرادی همچون خواجه عبدا... انصاری برای بیان مناجات‌ها از قالب رباعی استفاده می‌کردند؛ قالب رباعی بسیار عالی و از ابتکارهای ایرانیان است و من تلاش کردم از فن رباعی برای منظوم دعا استفاده کنم.

گفتنی است، در این آیین که برخی مسئولان فرهنگی و هنری، طلاب و شاعران خوزستان حضور داشتند اعلام شد، حوزه هنری خوزستان بنا دارد مجموعه منظوم دعاهای ندبه و کمیل که به تازگی از سوی محمدصادق محقق تالیف شده را منتشر و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

مولف کتاب، متولد آذر ۱۳۲۳ اهواز است. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دزفول به انجام رسانده و در سال ۱۳۴۷ موفق به دریافت مدرک کارشناسی از دانشگاه تهران شده است.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال