شنبه 29 شهریور 1399

ورک‌شاپ منطقه‌ای کاریکاتور «ترامپیسم» با موضوع ایده‌یابی برگزار شد

ورک شاپ ترامپیسم
    -     کد خبر: 9749
    -     تاريخ انتشار : 1398/8/18|16:21
سرویس : استانها
هم‌زمان با دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور «جوان ایرانی» ورک‌شاپ منطقه‌ای کاریکاتور «ترامپیسم» با موضوع ایده‌یابی و با حضور هنرمندان ۱۳ استان کشور در دانشگاه علمی، کاربردی بجنورد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مسعود ضیایی مدرس کارگاه ایده‌یابی با موضوع ترامپیسم، به تبیین روش‌های ایده‌یابی در کارتون و کاریکاتور پرداخت و از مثلث ایده‌یابی به عنوان، راه‌گشای این مسیر سخن گفت‌.

وی ادامه داد: با در نظرگرفتن موضوع اصلی، لوکیشن و موقعیت و کلیشه‌های رایج و عنصر طنز می‌توان به ایده در کارتون وکاریکاتور رسید.

هنرمند برجسته کاریکاتور کشور، بهره‌گیری از کلیدواژه‌ها را از دیگر راهکارهای رسیدن به ایده عنوان و تصریح کرد: باید در فضای وسیعی برای طراحی اثر به تفکر پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: باید به واسطه قرار گرفتن میدان فکر در فضای وسیع، هم‌چون جنگ و محیط زیست تجسم فیزیکی داشته و بعد با وارد کردن طنز و ترکیبات غیر متعارف ارتباطی میان‌ آن‌ها برقرار و به خلق اثری طنز پرداخت.

ضیایی داشتن ذهنی سیال، پرهیز از محدودیت‌های ذهنی و خارج شدن از قواعد رسمی و آموزش دیده در عرف برای تفکر را لازمه رسیدن به ایده‌یابی دانست و تاکید کرد: باید قاعده معمولی تفکر شکسته شود و هیچ مرزی در خلاقیت ذهنی برای رسیدن به ایده نداشته باشیم و در نهایت با یادگیری و تمرین به ایده‌های خلاقانه برسیم.

وی نقش کارگاه‌ها در ارائه عصاره تجربیات به علاقه‌مندان بسیار اثرگذار بیان کرد و گفت: از این مسیر موفقیت هنرمندان و فعالان این عرصه کوتاه‌تر خواهد شد.

عباس ناصری دیگر مدرس کارگاه و دبیر هنری دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور از چگونگی رسیدن به ایده‌ها با مطرح کردن مباحث جهانی درباره ترامپ هم‌چون عدم تعهد، جنگ‌افروزی و ... در کنار رسیدن به کلیدواژها پرداخت و شیوه اجرای ایده را محور دوم کارگاه بیان کرد.

بر اساس این گزارش، کارگاه ایده‌یابی با حضور 2 چهره برتر کاریکاتور «مسعود ضیایی» و «عباس ناصری» از ساعت ۱۸ تا ۲۰ و با حضور استان‌های خراسان رضوی، جنوبی، شمالی، سمنان، گلستان، مازندران، اصفهان، همدان، مرکزی، البرز، بوشهر، آذربایجان شرقی و تهران در راستای غنا بخشیدن به جریان کارتون و کاریکاتور کشور و بهره‌گیری از تجربیات استادان برتر این عرصه برگزار ‌شد.

لازم به ذکر است ورک‌شاپ شیوه و تکنیک اجرا نیز با موضوع ترامپیسم و با حضور استاد «بهمن عبدی»، شنبه ۱۸ آبان‌ماه ساعت ۱۰ الی ۱۲ در محل دانشگاه علمی کاربردی بجنورد پایان بخش این کارگاه دو روزه خواهد بود.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال