چهارشنبه 30 بهمن 1398
عباس ناصری دبیر هنری دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور:

استاد بهمن عبدی در اختتامیه جشنواره تقدیر و تجلیل می‌شود

عباس ناصری
    -     کد خبر: 9738
    -     تاريخ انتشار : 1398/8/14|15:45
دبیر هنری دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور گفت: امسال قرار است از استاد بهمن عبدی تقدیر و تجلیل شود زیرا که معتقدیم اگر امروز در حوزه کارتون و کاریکاتور حرفی برای گفتن داریم به دلیل سال‌ها فعالیت و تلاش هنرمندان و اساتیدی همچون بهمن عبدی و جواد علیزاده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور با موضوع جوان ایرانی به همت موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر و حوزه هنری خراسان شمالی 18 آبان در تالار فرهنگی هنری حافظ شهرداری بجنورد برگزار می‌شود. این جشنواره تقویم ثابتی دارد و مراسم اختتامیه آن هر سال در تابستان برگزار می‌شود اما امسال به دلیل تقارن آن با محرم و صفر، در آبان برگزار می‌شود. به منظور اطلاع از جزییات جشنواره کارتون و کاریکاتور  گفتگویی با «عباس ناصری»، دبیر هنری این جشنوراه ترتیب دادیم که بدین شرح است:

بعد از گذشت 10 دوره از جشنواره کاریتون و کاریکاتور، کمیت و کیفیت آثار آنرا چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور سال اول به صورت بین‌المللی برگزار شد و سپس به خاطر سیاست‌های حوزه هنری به صورت ملی برگزار  می‌شود. در شهر کوچکی مانند بجنورد برگزاری چنین جشنواره‌ای خیلی سخت است اما خدا رو شکر هنرمندان اعتماد کردند و 10 سال است که به صورت تقویم‌دار، بدون وقفه و خلل پیاپی این جشنواره را برگزار کردیم. خوشبختانه آثار این جشنواره به لحاظ کمی و کیفی رشد داشته است.

استقبال هنرمندان از جشنواره کارتون و کاریکاتور چقدر است؟

استقبال هنرمندان از این جشنواره خیلی خوب بوده است. امسال همزمان با جشنواره کارتون و کاریکاتور، جشنواره‌های دیگری داریم که جوایز آنها بیشتر است اما آمارشان به آمار ما نرسیده است. این استقبال فقط به دلیل اعتماد هنرمندان است. سالهاست که هنرمندان به ما اعتماد دارند. هنرمندان تقویم جشنواره کارتون و کاریکاتور را دارند، می‌دانند ما در چه تاریخی فراخوان می‌دهیم، در چه تاریخی جشنواره را برگزار می‌کنیم، اختتامیه چه زمانی است و همچنین می‌دانند که تمام برنامه‌ها از جمله کتاب جشنواره و تندیس آن سر جای خود است.

تا کنون چند کتاب که حاصل جشنواره کارتون و کاریکاتور است، چاپ شده است؟

۹ سال است که جشنواره کارتون و کاریکاتور برگزار شده است و ما 9 کتاب منتشر کردیم. کتاب دهمین جشنواره کارتون و کاریکاتور زیر چاپ است. در هر دوره جشنواره ،کتاب با احترام برای تمام هنرمندان ارسال می‌شود، کاری که در کشور به ندرت صورت می‌گیرد. 10 سال است که برای تمام هنرمندان و شرکت کنندگان کتاب جشنواره را پست می‌کنیم. این گونه احترام‌ها باعث می‌شود، شرکت کنندگان نیز در ارسال آثار به ما احترام می‌گذارند.

چند هنرمند در دهمین جشنواره کارتون و کاریکاتور شرکت کردند؟

 در این دوره از جشنواره 160 هنرمند از 24 استان کشور شرکت دارند. در بخش کارتون 403 اثر و در بخش کاریکاتور 160 اثر داشتیم و 19 نفر از هنرمندان به عنوان برنده تجلیل می‌شوند.

در این دوره از جشنواره کدامیک از اساتید کارتون و کاریکاتور تجلیل می‌شود؟

امسال قرار است از استاد بهمن عبدی تقدیر و تجلیل شود زیرا که معتقدیم اگر امروز در حوزه کارتون و کاریکاتور حرفی برای گفتن داریم به دلیل سال‌ها فعالیت و تلاش هنرمندان و اساتیدی همچون بهمن عبدی و جواد علیزاده است. سال قبل در نهمین دوره جشنواره کارتون و کاریکاتور از استاد جواد علیزاده تقدیر کردیم.

داوران این دوره از جشنواره چند نفر هستند و برای رعایت داوری منصفانه چه نکاتی مدنظر داشتید؟

پنج نفر داور و سه نفر کمک داور داریم. سعی کردیم اعضای هیئت داوران متشکل از پیشکسوتان و جوانان باشند. همچنین برای رعایت عدالت سعی کردیم که هر سال تیم داوری جشنواره جدید باشد. علاوه بر این به منظور رعایت انصاف و عدالت بیشتر سه نفر از برگزیدگان نهمین جشنواره کارتون و کاریکاتور را به عنوان کمک داور انتخاب کردیم که در جلسات داوری حضور داشته باشند.

پایان پیام/

منبع: خبرگزاری شبستان

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال