شنبه 14 تیر 1399
مسئول واحد هنرهای تصویری حوزه هنری قم:

دوره فیلمسازی حوزه هنری شروع می‌شود ولی تمام نمی‌شود

روح الله داوری
    -     کد خبر: 9604
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/28|15:57
سرویس : استانها
روح‌الله داوری در پی فراخوان چهارمین دوره آموزشی باشگاه فیلم‌سازی حوزه هنری قم گفت: هدفمان در حوزه هنری تربیت فیلمسازان متعهد و مستعد به منظور پرکردن خلأ نسلی بوده که در جامعه فیلم‌سازی استان به‌وجود آمده‌ است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مدتی‌ است فراخوان چهارمین دوره آموزشی باشگاه فیلم‌سازی حوزه هنری منتشر شده‌ است. درباره چند و چون این باشگاه گفت‌وگوی با روح‌الله داوری مسئول واحد تصویری حوزه هنری قم را می‌خوانید:

باشگاه فیلم حوزه با چه هدفی شکل گرفته و چشم انداز شما برای این باشگاه چیست؟

ما هدفمان در حوزه هنری تربیت فیلمسازان متعهد و مستعد به منظور پرکردن خلأ نسلی بوده که در جامعه فیلم‌سازی استان بوجود آمده‌ است. حقیقتش فراخوان‌های ما برای تولید آثار کوتاه سینمایی با تکرار در متقاضیان تولید مواجه شده بود. تولیدات سینمایی کوتاه استان که در جشنواره‌های معتبر هم دیده و حائز رتبه می‌شد، بیشتر تولید همان جوانان نسل طلایی سال‌های دور انجمن بودند که اکثرا پا به سن 40 سالگی می‌گذاشتند. کمتر جوانانی بودند که آثار قابل تامل ساخته باشند. با توجه به این شرایط دوره‌های باشگاه فیلم‌سازی حوزه هنری قم با هزینه کم، حذف تئوری‌های اضافی و قابل استفاده برای تمام اقشار جامعه طراحی شد تا به کشف استعدادهای جدید در این حوزه بیانجامد.

این باشگاه تاکنون چه فعالیت‌هایی داشته‌ است؟

باشگاه فیلم حوزه همانطور که در آگهی فراخوان آن هم اعلام شده فقط به برگزاری کلاس خلاصه نمی‌شود، در طول زمان برگزاری کلاس‎های آموزشی کارگاه‌های پیشرفته با موضوعات مختلف از قبیل کارگاه‌های فیلمنامه‌نویسی، کارگردانی، مدیریت تولید، برنامه‌ریزی در سینما و ... به عنوان کارگاه‌های آموزشی فوق برنامه باشگاه برای هنرجویان برگزار می‌شود. در دوره‌های گذشته کارگاه‌های مختلفی با اساتیدی از جمله آقای هادی مقدم‌دوست، محمدرضا خردمندان و بهنام بهادری برگزار شده و اردوی بازدید از موزه دفاع مقدس جزو برنامه‌های باشگاه بوده‌ است. برگزاری جلسات این‌چنینی و فوق برنامه رایگان است. همچنین هنرجوها به‌واسطه فعالیت‌هایی که در کلاس‌ها به عهده آنها گذاشته می‌شود مدام در حال رصد هستند.

محصولات این باشگاه تا به حال چه بوده‌ است؟

تاکنون حدود 6 فیلم کلاسی و 1 فیلم نیمه حرفه‌ای در باشگاه تولید شده و بعضی از هنرجویانی که دوره را پشت سر گذاشته اند خارج از حوزه هنری به تولید فیلم پرداخته‌اند.

مدل شما برای فعالیت‌های باشگاه فیلم‌سازی چیست و فرقش با دیگر کلاس‌های فیلم‌سازی چیست؟

تفاوت دوره آموزشی ما با دیگر آموزشگاه‌ها در این است که تمام دروس به شکل عملی با استفاده از ابزار و امکانات کاملی که در اختیار هنرجوها قرار داده می‌شود، برگزار می‌شود. در روزهای غیر از روزهای کلاس‌ها نیز تمام امکانات حوزه هنری در واحد هنرهای تصویری به منظور تمرین و انجام تکالیف در اختیار هنرجویان است. حتی پس از اتمام دوره هنرجویان در اولویت برنامه‌های حوزه بوده و امکانات حوزه در اختیارشان است. دوره فیلمسازی حوزه هنری شروع می‌شود ولی تمام نمی‌شود.

دوربین، سه پایه، امکانات نور و صدا و سیستم‌های تدوین حرفه‌ای در فضای آموزشی مناسب در اختیار هنرجویان است که اینها بزرگترین وجه تمایز باشگاه فیلم حوزه هنری با دیگر آموزشگاه‌ها است. البته شهریه کم دوره و حتی پرداخت کمک هزینه برای ساخت فیلم از دیگر خدمات این دوره است.

فعالیت‌های آموزشی باشگاه فیلم حوزه هنری شامل چه دوره‌هایی می‌شود؟

کلاس‌های کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی، تدوین، تصویربرداری، صدابرداری و کارگاه‌های پیشرفته موردی در رشته‌های مختلف سینمایی.

آیا به اهداف تعیین شده باشگاه رسیده‌اید و به آینده فعالیت‌های باشگاه امیدوارید؟

زمان لازم برای تحقق اهدافی که باشگاه بر اساس آن طراحی و راه‌اندازی شده بیشتر از 2 یا 3 سالی است که در حال برگزاری آن هستیم، ولی اتفاقاتی که در این مدت افتاده نشان می‌دهد که ما مسیر را درست را انتخاب کرده و به درستی در مسیر  رسیدن به خواسته‌هایمان پیش می‌رویم.

علاقه‌مندان چطور و با چه شرایطی می‌توانند وارد باشگاه شوند؟‌ آیا خدمات فقط  به هنرجویانی که آموزش‌ها را در این باشگاه گذرانده‌اند ارائه می‌شود؟

اولویت پذیرش دوره از بین علاقه‌مندانی است که تا به‌حال دوره‌ای را نگذرانده و در کلاسی شرکت نکرده‌اند و آشناییی چندانی با پروسه تولید فیلم نداشته‌اند، با توجه به این موضوع همین‌که پس از پایان دوره هنرجویان جسارت ساخت فیلم را پیدا کنند نشانه خوبی از درستی آموزش‌ها و مسیر پیموده شده است. امیدواریم طی 5 یا 6 سال آینده حداقل تعدادی فیلمساز نخبه شناسایی و تربیت کنیم.

علاقه‌مندان بدون پیش شرط خاصی و فقط با توانایی لازم برای یادگیری مطالب و وقت کافی برای حضور در کلاس‌ها و انجام تمرین می‌توانند در دوره شرکت کنند، ولی با توجه به تقاضای بیشتر از حدنصاب مجبور به برگزاری مصاحبه و گزینش هستیم. علاقه‌مندان تا 10 آبان ماه فرصت دارند تا برای حضور در چهارمین دوره باشگاه فیلم‌سازی ثبت‌نام کنند. قطعا تلاش می‌کنیم بهترین‌ها را برای استفاده از این خدمات و سوبسیدی که حوزه پرداخت می‌کند انتخاب کنیم.

و در آخر باید بگویم اعضای باشگاه حوزه هنری برای استفاده از خدمات حوزه و عقد قرارداد برای تولید فیلم در اولویت هستند.

انتهای پیام/

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال