شنبه 14 تیر 1399

کارتون، هنر و رسانه ای اسطوره‌زدا در گذر تاریخ

کارگاه کاریکاتور
    -     کد خبر: 9602
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/28|15:05
سرویس : استانها
کارگاه تخصصی خانه کاریکاتور اصفهان، با موضوع «کارتونیست، هنرمند اسطوره‌زدا»، به بررسی کارتون‌های مطبوعاتی از طریق اسطوره‌شناسی رولان بارت، نشانه‌شناس و اسطوره‌شناس فرانسوی پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محمودرضا صنعتی از اعضای فعال خانه کاریکاتور گفت: جلسه با مروری بر آثار بارت توسط الهام دزفولیان آغاز شد. وی با تکیه بر کتاب «رولان بارت، نوشته رولان بارت» به مرور مختصری بر زندگی این نشانه‌شناس پرداخت و به جنبه‌های اسطوره شناسانه ای که وی در زندگی‌نامه اش مورد توجه قرار داده بود اشاره کرد.

در ادامه علی اسدی با همفکری حاضران، تعریفی از نشانه ارائه داد و نقش و کار یک نشانه‌شناس را برای حاضرین توضیح داد.

دزفولیان با مروری مختصر بر تاریخچه نشانه‌شناسی و زبان‌شناسی پیش از فردینان دو سوسور، زبان‌شناس سوئیسی تا پس از او، به بیان تعریف نشانه و اجزای تشکیل دهنده آن(دال و مدلول) از نظر سوسور پرداخت و با مثال‌هایی مفهوم آن را روشن‌تر کرد.

اسدی نیز با توضیح نشانه و نظام نشانه ای اولیه و ثانویه از نظر بارت، مفهوم اسطوره از دوران یونان باستان تا دوره معاصر، فرایند طبیعی@سازی و تاریخی بودن، جلسه را ادامه داد.

ارائه مثال‌هایی از اسطوره‌سازی در تبلیغات و نحوه عمل ایدئولوژی‌ها در ساخت اسطوره‌ها از دیگر بخش‌های این کارگاه بود.

در نهایت، این کارگاه با توضیح ظهور کارتون به عنوان هنر و رسانه ای اسطوره‌زدا در گذر تاریخ ادامه یافت و تعریفی از کارتونیست عنوان شد که او را به عنوان هنرمندی اسطوره زدا معرفی می‌کرد؛ هنرمندی که در اثر خود، به نشان دادن اتفاقات در سطح اولیه و ثانویه می‌پردازد، پرده از مفاهیم اولیه و ظاهری نشانه‌ها بر می‌دارد و ما را نه تنها با سویه اسطوره ای آنها آشنا می‌کند، بلکه دست به اسطوره زدایی نیز می‌زند.

در آخر نیز این کارگاه با نشان دادن نمونه‌هایی از کارتون‌های مطبوعاتی و تحلیل اسطوره شناسانه آنها به پایان رسید.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال