چهارشنبه 14 خرداد 1399
معرفی کتاب اربعینی؛

کتاب «مدنیت، معنویت، عقلانیت در بستر اربعین» بازشناسی ابعاد فرهنگی اربعین است

کتاب «مدنیت، معنویت، عقلانیت در بستر اربعین»
    -     کد خبر: 9589
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/25|17:50
کتاب «مدنیت، معنویت، عقلانیت در بستر اربعین» در چهار بخش مجزا، حاوی مقالاتی است که تلاش دارند به بازشناسی ابعاد فرهنگی و تمدنی واقعه عظیمی که توسط شیعیان در ایام اربعین حسینی(ع) رقم می‌خورد بپردازد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» به چهار فصل تقسیم می‌شود؛ فصل نخست این کتاب با عنوان «مدنیت و امت در بستر اربعین» به موضوعاتی از قبیل ظرفیت‌های تمدنی کنگره اربعین، مدنیت و معنویت در آن و تلاش‌های راهبردی در تاثیرات راهپیمایی اربعین بر تمدن‌سازی اسلامی پرداخته شده است.

فصل دوم این کتاب با عنوان «ظرفیت‌های کلان اجتماعی یک آیین دینی» موضوعاتی از قبیل ظرفت‌های گردهمایی اربعین، فرصت‌های پنهان آن مدیریت رسانه‌ای آن، اصلاح الگوی زیارت گردشگرانه و ... را مورد بازاندیشی قرار داده است.

کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» در فصل سوم خود با عنوان «آیین حسینی؛ ظرفیت‌های فرادینی» درباره نقش آیین اربعین به منزله گفتمانی برای تعامل و تفاهم گفتمان‌های متنوع مذهبی، آیین اربعین و جهانی‌سازی و ظرفیت‌های فرادینی و بین المللی مراسم اربعین حسینی(ع) بحث می‌کند.

فصل چهارم و پایانی این کتاب هم که عنوان «الگویی برای مطالعات آینده اربعین‌پژوهشی» را به خود گرفته با محور قرار دادن مطالعات و پژوهش‌هایی که درباره این رویداد بزرگ صورت می‌گیرد تلاش می‌کند تا یک الگوی نظری برای این پژوهش‌ها بازشناسی کند.

مقالات کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» توسط پژوهشگران و متخصصان رشته‌های مختلف دانشگاهی و حوزوی نوشته شده است که از جمله این موارد می‌توان به مسعود معینی‌پور، عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) - حبیب‌الله بابایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی - سیدحسین شرف‌الدین، عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) - حسن خجسته، عضو هیئت علمی دانشکده صدا و سیما - مصطفی جمالی، عضو هیئت علمی دفتر فرهنگستان علوم اسلامی قم - محمد تقی کریمی عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و... اشاره کرد.

کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» جزو اولین تلاش‌های فکری اندیشه‌ای در زمینه نظریه‌پردازی درباره رویداد بزرگ و گردهمایی عظیم شیعیان در آیین اربعین حسینی(ع) است. رویدادی که از چند سال پیش هر ساله به مناسبت اربعین صورت می‌گیرد و از همان آغاز نشانگر ظرفیت‌های عظیم فرهنگی تمدنی در جهان تشیع و حتی فراتر از آن در کلیت جهان اسلام بود.

برای دریافت نسخه چاپی این کتاب اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال