شنبه 14 تیر 1399
دبیر اجرایی چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین:

تعزیه عروسکی ویژه کودکان در همایش اربعین اجرا می‌شود

آرش ساربان نشست خبری چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌وری اربعین
    -     کد خبر: 9547
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/21|14:22
ساربان دبیر اجرایی چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین گفت: تعزیه عروسکی و اجرای نمایش، تعزیه و نقالی به زبان‌های ترکی، عربی و انگلیسی از ویژه‌برنامه‌های همایش امسال هستند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، آرش ساربان دبیر اجرایی چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین در تشریح برنامه‌های اجرایی همایش گفت: با توجه به این که چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین، هم در مرز ایران با عراق و هم در مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی در دل خاک عراق برگزار می‌‌شود، برنامه‌های متنوعی در امسال تدارک دیده‌ایم.

ساربان در مورد اجراهای همایش در مرزهای خروجی زائران گفت: دو اثر از استان کرمانشاه در مرز خسروی برای زائران اربعین حسینی اجرا می‌شود. این آثار شامل نمایش‌های «وصیت» کاری از سعید نوروزی و «نوای نینوا» کاری از علی زیستی است.

وی افزود: همچنین سه نمایش نیز در موکب منطقه آزاد اروند واقع در مرز شلمچه اجرا می‌شوند. این آثار نیز شامل نمایش‌های «تعزیه عروسکی قاسم ابن الحسن» به کارگردانی خانم هیام احمدی از شاهین‌شهر استان اصفهان، «تعزیه امام و ابوالفضل(ع)» به کارگردانی جنان ساعدی از شهر اهواز استان خوزستان و «هدف‌های روشن» به کارگردانی فاطمه احمدی از شهر گرگان استان گلستان هستند.

ساربان در خصوص زمان‌بندی اجراهای این همایش در مرز‌های شلمچه و خسروی گفت: آثاری که در مرز ایران با عراق اجرا می‌شوند کار خود را از روز دوشنبه 23 مهرماه آغاز و تا 25‌ مهرماه ادامه می‌دهند.

دبیر اجرایی چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین با اشاره به اجراهای غیر فارسی این رویداد در مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی در موکب عمودهای 161،442،707،975،1392 گفت: همایش امسال که کار خود را از روز جمعه 19 مهرماه در حرم امیرالمومنین(ع) آغاز کرده و به سوی بین‌الحرمین در کربلا روانه شده است، با دو اجرای عربی از شهرهای سوسنگرد و اهواز استان خوزستان برپا می‌شود. به این ترتیب «تعزیه عربی امام(ع)» به کارگردانی حسین سواری از اهواز و «تعزیه عربی ابوالفضل(ع)» به کارگردانی هادی آل‌جرف از سوسنگرد در این همایش به زبان عربی اجرا می‌شوند.

ساربان ادامه داد: همچنین دو اثر به زبان ترکی از شهر تبریز استان آذربایجان شرقی در این همایش اجرا می‌شوند. یکی از این آثار در قالب پرده‌خوانی با اجرای علی مداحی است و دیگری «تعزیه ابوالفضل/حُر» به کارگردانی عیسی قربان‌پور اجرا می‌شود.

وی در مورد اجرای آثار به زبان انگلیسی در این نذر فرهنگی گفت: سه اثر نیز به زبان انگلیسی در این همایش میزبان زائران حسینی است. حمید ابراهیمی یکی از هنرمندان توانمند و خوش‌ذوق تهران است که در این همایش با دو اثر به زبان انگلیسی در قالب‌های تعزیه، پرده‌خوانی و نقالی حضور و اجرا خواهد داشت. ابراهیمی در اجرای تعزیه خود به جناب حُر، حضرت عباس(ع) و امام(ع) به زبان انگلیسی می‌پردازد.

گفتنی است، چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین همزمان با برپایی پیاده‌روی اربعین در مرز ایران با عراق و مسیر پیاده‌روی اربعین در عراق در حال برگزاری است و هنرمندان شرکت‌کننده در این همایش اجراهای خود در این مسیر را آغاز کرده‌اند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال