جمعه 9 خرداد 1399

«آواز سردادن قلندر شیدا» حفظ میراث فرهنگی ناملموس

نمایش «روایت یک داستان عاشقانه»
    -     کد خبر: 9534
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/20|16:39
سرویس : استانها
نمایش «آواز سردادن قلندر شیدا» به نویسندگی و کارگردانی حبیب نریمانی در تماشاخانه ماه حوزه هنری استان اصفهان به روی صحنه رفت.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، خانه تئاتر حوزه هنری استان اصفهان با همکاری دفتر تخصصی تئاتر، نمایش «آواز سردادن قلندر شیدا» روایت یک داستان عاشقانه را در ساعت ۱۹:۳۰ روز دوشنبه ۱۵ مهرماه به روی صحنه برد.

تهیه کننده این نمایش رسول هنرمند است و در این نمایش علاوه بر رسول هنرمند مهدی شهداد، هاشم شمس و شبنم پایندان، محمدرضا شیروانی، علی مهدی زاده، مهسا حسام و هانیه قاسمی به ایفای نقش می‌پردازند.

کارگردان این نمایش در خصوص داستان آن گفت: این نمایش روایت نقاشی است که پهلوانی را نقاشی کرده است تا به یاری امام حسین (ع) برود و اکنون نقش پهلوان جان گرفته اما نقاش دستش به کشیدن صحرای کربلا نمی‌رود و پهلوان که آوای یاری خواستن امام را شنیده است در پی راضی کردن نقاش برای نقش زدن صحرای کربلا است.

حبیب نریمانی با اشاره به اینکه این نمایش در جهت حفظ حافظه تاریخی فرهنگ سرزمین مادری و میراث ناملموس شکل گرفته است افزود: نمایش «آواز سردادن قلندر شیدا» با توجه به روضه‌خوانی‌های قدیمی به بیان شعر جبرئیل منصوب به ناصرالدین شاه در دستگاه همایون می‌پردازد.

وی ادامه داد: در این نمایش همچنین مرثیه‌هایی که در طول کار خوانده می‌شود، همگی از اشعار حافظ انتخاب شده اند و در مجموع این اثر به آواز اصیل ایرانی و حفظ دستگاه‌ها و گوشه‌های موسیقی ایرانی توجه دارد.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به ساقی محمدرضایی مشاور کارگردان، محدثه رضایی منشی صحنه، هاشم شمس دکور و لباس، محمدرضا ایزدی طراح پوستر و گرافیک، امیرحسین مدرس خوشنویسی لوگو، مهدی صادقی چهره‌پرداز، مهسا حسام و مهدی علیرضایی اجرای گریم، دانیل کرمی نوازنده ویولن‌سل، مهدی ریسمان کارزاده خواننده و عباس نادری موسیقی متن و سعید رضوانی نور اشاره کرد.

نمایش «آواز سردادن قلندر شیدا» هر شب در ساعت ۱۹:۳۰  تا سوم آبان‌ماه در تماشاخانه ماه واقع در خیابان استانداری، گذرسعدی به روی صحنه می‌رود و علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه بلیط به سایت گیشه هشت دات کام مراجعه نمایند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال