شنبه 14 تیر 1399
دبیر هنری چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین:

حشدالشعبی امنیت هنرمندان همایش را تامین می‌کند

سید شهاب‌الدین طباطبایی نشست خبری چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌وری اربعین
    -     کد خبر: 9526
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/20|12:25
سید شهاب‌الدین طباطبایی در مورد امنیت هنرمندان شرکت‌کننده در همایش گفت: برای تامین امنیت گروه‌های شرکت کننده در همایش و مسیر پیاده‌روی اربعین با نیروهای حشد‌الشعبی هماهنگی‌های لازم انجام شده و نگرانی در این مورد نداریم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، سید شهاب‌الدین طباطبایی مدیر حوزه هنری استان خوزستان و دبیر هنری چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین در خصوص درخواست‌های گروه‌های هنری از دیگر کشورهای همسایه برای شرکت در این همایش گفت: از کشورهای ترک‌زبان شمال کشور، پاکستان و افغانستان آثاری برای شرکت در چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین به دبیرخانه همایش ارسال شد، اما به دلیل عدم کیفیت لازم برای حضور و اجرا در مسیر پیاده‌روی اربعین ما تصمیم گرفتیم تا امسال اثری از کشورهای خارجی را در همایش نداشته باشیم. اما در نظر داریم برای سال آینده طی رایزنی‌های بیشتر و گسترش ارتباطات با همین گروه‌های تئاتری خارجی آثار با کیفیت مورد قبول و شایسته اجرا در مسیر پیاده روی اربعین با اجرای گروه‌های غیر ایرانی داشته باشیم.

وی در مورد آثاری که در این دوره از همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین به زبان‌های عربی، ترکی و انگلیسی اجرا می‌شوند گفت: کلیه آثاری که در این دوره به زبان‌های مختلف غیر فارسی اجرا می‌شوند، حاصل زحمات هنرمندان ایرانی است که به آن زبان تسلط دارند.

طباطبایی در ادامه افزود: تاکنون با هیچ کشوری به جز کویت و عراق به صورت مستقیم برای همکاری و شرکت گروه‌های اجرایی آنها در همایش مذاکره و رایزنی نکرده‌ایم. در خصوص عراق هم کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری که چندی پیش برای اجرای تئاتر «مسیح فی الطف» در بغداد حضور داشت با برخی از مدیران فرهنگی تئاتر بغداد وارد مذاکره شد و رایزنی‌های خود برای سال آینده را آغاز کرد.

طباطبایی با اشاره به روابط خوب و سازنده میان حوزه هنری استان خوزستان با هنرمندان کشور کویت گفت: یکی دیگر از کشورهایی که بی‌شک در همایش آینده تئاتر پیاده‌وری اربعین شرکت خواهد داشت کشور کویت است، چرا که در یک‌سال گذشته حوزه هنری خوزستان روابط سازنده‌ای با هنرمندان کویت برقرار کرده است تا جایی که هفته فرهنگی و هنری مشترک ایران و کویت در خوزستان به همت حوزه هنری استان برپا شد. این اقدامات زمینه‌ساز بهره‌برداری از هنرمندان کشورهای کویت و عراق برای همایش‌ تئاتر پیاده‌وری اربعین در سال‌های آینده است.

وی در خصوص مشکلات موجود در برپایی مشترک همایش پیاده‌روی اربعین با دیگر کشورهای منطقه گفت: به هر حال موارد امنیتی در منطقه با توجه به مشکلاتی که طی سال‌های گذشته در کشورهای همسایه به‌وجود آمده است ما را مجبور به رعایت دقیق‌تر و حساس‌تر به امور روابط بین‌المللی می‌کند. به هر حال در نظر داریم تا سال آینده شاهد حضور گروه‌های نمایشی از کشورهای پاکستان، افغانستان، حیدرآباد کشور هندوستان، کویت، عراق، آذربایجان و ترکمستان باشیم.

دبیر هنری چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین در خصوص چگونگی برقراری امنیت هنرمندان شرکت‌کننده در این همایش گفت: برای تامین امنیت گروه‌های شرکت کننده در همایش و مسیر پیاده‌روی اربعین با نیروهای حشد‌الشعبی هماهنگی‌های لازم انجام شده و نگرانی در این مورد نداریم. بی‌شک هنرمندانی که برای عشق به سیدالشهدا در این مسیر گام برمی‌دارند، تمام فکر و اندیشه خود را روی خدمت به زائرین می‌گذارند و هیچ بیمی در دل نخواهند داشت.

گفتنی است، چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین همزمان با برپایی پیاده‌روی اربعین در مرز ایران با عراق و مسیر پیاده‌روی اربعین در عراق در حال برگزاری است و هنرمندان شرکت‌کننده در این همایش اجراهای خود در این مسیر آغاز کرده‌اند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال