دوشنبه 23 تیر 1399

انتشار آلبوم «همصدا با اربعین» در هوای تازه سرود

همصدا با اربعین
    -     کد خبر: 9519
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/17|15:11
سرویس : موسیقی
نشست خبری تولید آلبوم سرود «همصدا با اربعین» و شروع گام سوم طرح ملی هوای تازه در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نشست خبری تولید آلبوم «همصدا با اربعین» و شروع گام سوم طرح ملی «هوای تازه» صبح امروز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در حوزه هنری با حضور سعید سعادتی معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور، امیرحسین سمیعی آهنگساز آلبوم «همصدا با اربعین»، سعید عنایتی دبیر اجرایی طرح ملی «هوای تازه» و میلاد عرفان‌پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری برگزار شد.

عرفان‌پور در این نشست با توضیحاتی در مورد فعالیت‌های مرکز موسیقی حوزه هنری در حوزه سرود گفت: آلبوم سرود «همصدا با اربعین» دومین اثر در زمینه سرود است که در یک‌سال گذشته از سوی مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر می‌شود. پیش از این نیز مرکز موسیقی حوزه هنری آلبوم سرود «ما غروب نمی‌کنیم» را به مناسبت چهلمین سال‌ پیروزی انقلاب اسلامی ایران منتشر کرده بود.

وی افزود: طرح ملی «هوای تازه» به همت ستاد عالی امور مساجد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت مرکز موسیقی حوزه هنری آغاز شد. طرحی که به احیا و فعال‌سازی سرود و گروه‌های سرود در سطح کشور اختصاص داشت. طرح ملی «هوای تازه» کار خود را در شش مرحله آغاز کرد که مرحله اول شناسایی گروه‌های سرود بود. مرحله دوم آموزش مربیان سرود بود. در مرحله سوم تولید آثار شاخص برای الگوی دیگر گروه‌های سرود کشور مد نظر بود که آلبوم سرود «هم‌صدا با اربعین» تولید شده است.

عرفان‌پور ادامه داد: آلبوم سرود «همصدا با اربعین» با ۱۲ قطعه موسیقی به همت ۱۵ آهنگساز و با اشعاری از شعرای خوب کشور از هفته آینده منتشر و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

وی این اثر را در نوع خودش بی‌نظیر دانست و گفت: بیش از ۱۰ موسیقی‌دان در تولید این آلبوم حضور دارند. همچنین ما به موسیقی هیئت نگاه خاصی داریم. چرا که ما معتقدیم حتی نوحه‌ای هم که مداح در هیئت می‌خواند باید از حیث موسیقی حمایت و تقویت گردد.

وی در پایان گفت: از دلایل چنین تولیدی در فضای اربعین حسینی،  نیاز به زمزمه آثار موسیقایی در همایش عظیم اربعین است.

اربعین نشانه جاودانگی نهضت حسینی است

سعید سعادتی معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور نیز در این نشست گفت: اربعین آمادگاه ظهور حضرت ولی عصر است. به این ترتیب ما باید از رویداد اربعین به آمادگی برای ظهور امام زمان(عج) داشته باشیم. مقام معظم رهبری نیز در مورد اربعین می‌فرمایند که اربعین نشانه جاودانگی نهضت حسینی و اسلام ناب محمدی است.

سعادتی افزود: اربعین یک تنه در برابر تمامی رسانه‌های ضد اسلامی ایستاده است. هنرمندان ما نیز با فعالیت‌های خود در فضای اربعین کاری مشابه اقدامات زینب کبری(س) پس از روز عاشورای حسینی است، چرا که به هنرمندان با آثار خود به ثبت و ضبط چنین رویداد مهمی می‌پردازند و در راستای جاودانگی آن گام برمی‌دارند.

وی ادامه داد: رسانه‌های نظام سلطه جهانی این روزها در مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی مستقر هستند تا از کوچک‌ترین رویدادهای حاشیه‌ای در مسیر یک جریان و موجی منفی علیه این جنبش بهره‌برداری کنند. به این ترتیب رسانه‌های ما نیز باید بیش از رسانه‌های غربی در در این زمینه در کشور و سراسر دنیا فعالیت کنند.

سعادتی با اشاره به نگاه این رویداد فرهنگی و هنری به بیانات مقام معظم رهبری گفت: عنوان «هوای تازه» از بیانات مقام معظم رهبری گرفته شده است. ایشان سرود را هوایی تازه می‌دانند و جامعه را نیازمند هوای تازه می‌دانند. در تلاشیم تا جریان سرود را همانند دهه ۶۰ و ۷۰ زنده کنیم. سرود جذابیت‌هایی دارد که نسل امروز از آن استقبال می‌کند، چرا که سرود مجموعه‌ای از مهارت‌ها و هنرها از جمله موسیقی، حرکت و نمایش، نظم و نظام جمع و تجربه کار گروهی است. همچنین سرود تمرین شنیدن و تبعیت از رهبری است و از همه مهم‌تر رقابت در عین رفاقت است.

وی افزود: طرح ملی هوای تازه در شش گام اجرا می‌شود و تلاش داریم این طرح در سراسر کشور و نه صرفا در پایتخت و مراکز استان ها اجرا شود.

سعادتی در پایان گفت: زبان هنر بهترین ابزار برای ماندگار کردن اربعین حسینی و زمینه‌سازی برای شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی است.

حوزه هنری موج جدیدی در حوزه سرود ایجاد کرده است

سعید عنایتی دبیر اجرایی این رویداد فرهنگی و هنری در خصوص فعالیت‌های این طرح گفت: برای به ثمر رساندن این برنامه تصمیم گرفتیم تا تعدادی از کارشناسان سرود کشور را گرد هم آوریم و از تجارب و دانش آنان در این زمینه استفاده کنیم. به این ترتیب طی چند جلسه کارشناسی، مقرر شد طرح ملی هوای تازه در شش گام اجرا شود.

عنایتی افزود: طی فراخوانی بهترین مربیان فنی گروه‌های سرود از جمله آنهایی که در کانون‌های مساجد فعال هستند، شناسایی شده و آموزش های لازم را دریافت کردند.

وی ادامه داد: تعدادی از گروه‌های سرود کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی حاضر می‌شوند و قطعاتی را اجرا می‌کنند.

عنایتی در ادامه گفت: وحدت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و حوزه هنری در رشته‌های مختلف از جمله سرود را بسیار ارزشمند و مهم است. این همکاری توانسته جریان‌ساز باشد، به طوری‌که توجه دستگاه‌ها و نهادهای مختلف به گروه‌های سرود طی سالیان اخیر افزایش یافته است.

عنایتی در پایان افزود: سرود برای رسیدن به اهداف عالی و تربیتی کارکرد بسیار مهم و اثرگذاری دارد. هرچه از دهه ۶۰ گذشت این موضوع کمرنگ‌تر شد به طوری‌که توجهات به سرود هر سال کمتر و کمتر می‌شد تا اینکه اقدامات کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور و حوزه هنری توانست موج جدیدی در حوزه سرود و احیای سرود به ویژه در مناطق محروم کشور ایجاد کند.

آلبوم «همصدا با اربعین» بسیار پرمحتوا و غنی است

امیرحسین سمیعی آهنگساز آلبوم «همصدا با اربعین» نیز در این نشست گفت: تلاش کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نیز در شناسایی استعدادهای برتر در حوزه سرود قابل تقدیر است.

سمیعی افزود: در جهان غرب از آواز دسته جمعی یا همان سرود برای انتقال پیام‌های مهم و ارزشمندشان به جهانیان استفاده می‌کنند. اقدام مرکز موسیقی حوزه هنری و ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در برجسته کردن آوازهای دسته جمعی و شناسایی و حمایت از گروه‌های سرود بسیار خوب و قابل تقدیر و کم‌نظیر است. شعر و نغمه‌هایی که در حوزه اربعین در هیئت‌ها شنیده‌ایم در اجرای آلبوم سرود «هم‌صدا با اربعین» به کار گرفته شده است.

سمیعی ادامه داد: برای بالا بردن سطح کیفی آلبوم سرود «همصدا با اربعین» از تجارب و دانش آهنگسازان بسیار خوبی استفاده شده است. در نتیجه انتظار داریم که این آلبوم بسیار پرمحتوا و غنی است.

وی افزود: امیدواریم آلبوم «همصدا با اربعین» و سایر آوازهای دسته جمعی بتواند با حمایت دستگاه‌ها و همچنین در پی استقبال مردمی در سطح کشور جریان‌ساز باشد.

سمیعی در پایان با ابراز تاسف از نگاه نادرست به سرود و استفاده از آن گفت: نگاه درستی به سرود در کشور وجود ندارد. امید است اقدامات مرکز موسیقی حوزه هنری و ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور توانسته در توجه بیشتر به سرود جریان‌ساز باشد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال