دوشنبه 31 شهریور 1399
محمد لارتی کارگردان نمایش«خاطرات فیات تابستان ۵۹»:

روایت کودتای نوژه، تحقق بیانیه گام دوم انقلاب است

محمد لارتی کارگردان نمایش«خاطرات فیات تابستان ۵۹»
    -     کد خبر: 9491
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/16|10:41
کارگردان نمایش«خاطرات فیات تابستان ۵۹» معتقد است: رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به موضوع شناخت دقیق گذشته تاریخ معاصر کشور تاکید دارند. چرا که جامعه‌ای که گذشته خود را به خوبی نشناسد گام‌های درستی برای آینده خود برنمی‌دارد.

محمد لارتی کارگردان نمایش «خاطرات فیات؛ تابستان59» که این روزها در تماشاخانه مهر حوزه هنری روی صحنه رفته است با حضور در پایگاه خبری حوزه هنری به بیان دیدگاه‌های خود در مورد تازه‌ترین اثر خود پرداخت. لارتی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با تاکید بر اهمیت تاریخ معاصر کشور گفت: تاریخ معاصر و پرونده‌های مربوط به تاریخ انقلاب بین اواخر دهه 50 و اوایل دهه60 شمسی از جمله موضوعاتی است که گروه نمایشی ما طی سال‌های گذشته به صورت تخصصی در حوزه تئاتر مورد بررسی و واکاوی قرار داده تا در قالب هنر تئاتر برای مخاطبان خود به ویژه نسل جوان به نمایش گذاشته شود. از جمله این پرونده‌ها می‌توان به پروژه بمب‌گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی، موارد مشابه در اوایل آغاز جنگ تحمیلی و کودتای نوژه اشاره کرد.

لارتی افزود: کودتای نوژه رویدادی بود که تابستان سال 1359 با مسائل پیچیده و گسترده‌ای برنامه‌ریزی شده بود تا پیش از آغاز حمله عراق به خاک ایران بار دیگر مدیریت کشور در اختیار نیروهای غیر انقلابی قرار گیرد. به این ترتیب صدام که قرار بود فروردین‌ماه همان سال حملات خود را آغاز کند با مشاوره‌هایی که از سوی آمریکا و سازمان سیا به وی داده شد، آغاز جنگ را با تصور بر پیروزی کودتای نوژه و دیگر اقدامات براندازی همانند صحرای طبس به تعویق انداخت.

وی ادامه داد: تحقیق و پژوهش‌های میدانی و کتابخانه‌ای در خصوص کودتای نوژه را از اسفند سال گذشته آغاز کردیم. برای این‌کار با مراجع و سازمان‌های گوناگونی که به لحاظ دسترسی به اسناد توان یاری ما را داشتند رایزنی و نتایج خوبی را هم به دست آوردیم. از سویی دیگر علاوه بر این‌کار و مرور اطلاعات موجود در فضای مجازی با یافتن شخصیت‌های زنده‌ای که از روند این کودتا مطلع و شاهد عینی اکثر مسائل پیرامون آن بودند نمایشنامه این اثر را تولید کردیم.

لارتی با اشاره به قابلیت‌های بسیار زیاد تاریخ معاصر کشور برای پرداخت نمایشی گفت: تاریخ معاصر دارای موضوعات بسیار جذابی برای تبدیل به نمایشنامه و نمایش است که گروه‌های تئاتری کشور تا کنون از آن غافل بودند. در نتیجه ما موظف به تولید آثار نمایشی در این مواضع هستیم. چرا که نسل امروز باید بدانند که نظام حاکم امروز ایران به عنوان جمهوری اسلامی ایران حاصل چه وقایعی است. چه روزهای سختی را مردم ما طی کردند و چه نیرنگ‌ها و حیله‌هایی را پشت سر گذاشتند تا کشور امروز به آرامش، امنیت، استقلال، عزت و آزادی رسیده است.

لارتی در ادامه با اشاره به بیاینه مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی ایران گفت: رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به موضوع شناخت دقیق گذشته تاریخ معاصر کشور تاکید دارند. چرا که جامعه‌ای که گذشته خود را به خوبی نشناسد گام‌های درستی برای آینده خود برنمی‌دارد.

وی افزود: گروه نمایشی ما با توجه به دیدگاه مقام معظم رهبری موضوع کودتای نوژه را در دستور کار خود قرار داد و پس از طرح موضوع با استقبال خوبی از سوی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری مواجه شد. آنچنان که تمامی شرایط تولید اثر را برای ما فراهم و حتی در تولید متن، کارشناسان حوزه هنری در بخش‌های گوناگون اعم از کتاب‌خانه و مرکز اسناد نیز همکاری خوبی با ما داشتند. لازم به ذکر است که یکی از منابع بسیار غنی و مورد نیاز هنر تئاتر در بخش تولید متن کتاب‌های خاطره‌نگاری و تاریخ شفاهی انتشارات سوره مهر حوزه هنری است. این آثار گنجینه‌هایی است که باید از دل‌هایشان تولیدات تئاتری و سینمایی استخراج شود. کتاب‌های تولیدی سوره مهر در حوزه تاریخ معاصر و در قالب تاریخ شفاهی و خاطره‌نگاری قابلیت‌های بسیاری برای سوژه‌یابی دارد و کار هنرمندان تئاتر به ویژه نمایشنامه‌نویسان را در این امور راحت‌تر کرده است.

لارتی در خصوص هدف خود از تولید این نمایش ادامه داد: انتخاب، زمینه اصلی نمایش «خاطرات فیات؛ تابستان59» است. انتخابی که آدم‌های هر جامعه‌ای در شرایط گوناگون انجام می‌دهد و باعث رویدادهایی کوتاه‌مدت و بلند مدت برای خود و آیندگان خود می‌شود. همین انتخاب‌ها آینده کشور را می‌سازند و موجب رویدادهای خوب یا بد می‌شوند. گاهی آدم‌ها در جایگاهی قرار می‌گیرند که باید دست به انتخاب بسیار مهمی بزنند. حال آیا این انتخاب درست یا اینکه غلط انجام می‌شود؟ و نتایج آن چه می‌شود؟

وی افزود: نمایش «خاطرات فیات؛ تابستان59» به این موضوع می‌پردازد که انقلاب اسلامی ایران را مردم ایران انتخاب کردند و به آن پایبند هستند. انقلابی که برایش زحمت کشیده شده و مردم برایش هزینه‌های جانی، مالی، مادی و معنوی کرده‌اند. این نگاه عمیق به انقلاب و نمایش زوایای گوناگون آن تا پیروزی بر عهده ما هنرمندان است. هنرمندان در رشته‌های گوناگون به خصوص در تئاتر باید نشان دهند که انقلاب اسلامی ایران برای پیروزی از چه موانعی عبور کرده و چه دسیسه‌هایی را ناکام گذاشته است.

لارتی در پایان گفت: نمایش «خاطرات فیات؛ تابستان59» کودتای نوژه را در قالب داستانی دراماتیک و به دور از هر گونه قضاوتی بیان می‌کند. کار اصلی این نمایش تنها ارائه اطلاعات درست و دقیق از رویدادهای این کودتا است و نتیجه‌گیری و قضاوت در مورد آن به عهده مخاطب است. مخاطب باید از این رویدادها درس بگیرد تا در مواجهه با وقایع مشابه آن انتخاب‌ها و تصمیم‌های درست بگیرند.

گفتنی است، نمایش«خاطرات فیات؛ تابستان ۵۹» به کارگردانی محمد لارتی که یک عاشقانه سیاسی را روایت می‌کند با بازی مریم عطیه میرزایی، سیامک زین‌الدینی و فرزاد آیتی تا 19 مهرماه سال جاری هر شب ساعت  19:15 اجرا خواهد شد.

علاقه‌مندان برای تهیه بلیط این نمایش و بهره‌مندی از تخفیف بهای بلیط آن می‌توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال