سه شنبه 13 خرداد 1399

معلمی: ادبیات پایداری می‌تواند در تولید و خلق سوژه‌های ناب کمک کند/ شب خاطره حوزه هنری باید هویت حوزه هنری داشته باشد

نشست پایداری مراکز استانی
    -     کد خبر: 9485
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/15|15:32
سرویس : استانها
معاون هنری حوزه هنری گفت: حوزه هنری می‌تواند به واسطه فعالیت موثر، کانون فعالیت‌های فرهنگی استان قرار بگیرد و این اتفاق از طریق ارتباط‌گیری و تعامل مناسب می‌تواند انجام شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری با حضور در جمع مسئولان دفاتر فرهنگ و مطالعات پایداری مراکز استانی حوزه هنری ملاحظات معاونت هنری در زمینه فعالیت‌های حوزه پایداری را بیان کرد.

معلمی در ابتدای سخنان خود با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با محققان ادبیات پایداری نسبت به فعالیت در این حوزه گفت: مجموعه واحدهای پایداری باید تلاش کنند تا با یک رویکرد جدید و تلاش دوچندان طبق نظر و منویات رهبری اقدام کنند.

معاون هنری با بیان اینکه به حوزه ادبیات پایداری در مجموعه حوزه هنری باید توجه جدی شود گفت: در گام نخست مسئولان پایداری استانها باید واحد پایداری را از امور کارمندی دور کنند و نباید صرفا به دنبال دادن گزارش و آمار تعداد برگزاری برنامه باشند، چراکه باکارهای سطح پایین و بی کیفیت روبه‌رو خواهیم شد.

معلمی ادامه داد: هرچقدر که می‌توانیم باید به محتوای غنی و متنوع و جذاب با نگاه جدید در برنامه‌های پایداری توجه جدی کرد.

معاون هنری حوزه هنری به ویژگی‌های بخش پایداری استانها اشاره کرد و گفت: تنها واحدی که می‌تواند در ورود نیروها و فراهم آوردن گستره جدید به حوزه هنری موثر عمل کند واحد پایداری است و از این ظرفیت مطلوب می‌توان بهره ببرد تا باب ورود نیروها و استعدادهای جدید و حتی تزریق نیروی انسانی با انگیزه فراهم شود.

وی ادامه داد: حوزه هنری می‌تواند به واسطه فعالیت موثر، کانون فعالیت‌های فرهنگی استان قرار بگیرد و این اتفاق از طریق ارتباط گیری و تعامل مناسب می‌تواند انجام شود.

وی واحد ادبیات پایداری را محلی مناسب برای پاتوق افراد ارزشی و حزب اللهی دانست و ادامه داد: با شناسایی موسسه‌های فرهنگی هنری همسو با سیاس‌ های حوزه هنری می‌شود تغییرات مناسبی را در بُعد فعالیت‌های دفاتر پایداری در سطح استان به‌وجود آورد، چرا که فعالیت در حوزه پایداری می‌تواند پُل مناسبی برای برقراری ارتباط با مخاطبان برای حضور در حوزه هنری باشد.

معلمی به پتانسیل موجود در بخش پایداری مراکز استانها اشاره کرد و گفت: این بخش می‌تواند با برنامه ریزی و تعامل، تبدیل به شلوغ‌ترین، پرمراجعه‌ترین واحد در حوزه هنری شود.

وی ادامه داد: واحد پایداری نباید نسبت به سایر واحدهای هنری مراکز استانی بی‌تفاوت باشد باید با تعامل و ارتباط مناسب برنامه‌های بخش پایداری و حتی معرفی سوژه‌های ناب این بخش به سایر واحدها به شکل مناسب انجام شود این اتفاق هم در تولید اثر مطلوب می‌گذارد و در سایر واحدها هم استفاده از آن محتوا در برنامه‌های پایداری می‌تواند غنای فعالیت‌های پایداری را دو چندان کند.

معاون هنری حوزه هنری یکی از راه‌های معرفی محصولات پایداری را بهره‌گیری از هنرمندان دانست و خاطرنشان کرد: آثار معروف را به هنرمندان خود معرفی کنید تا از محتوای آنها برای تولید اثر در سایر بخش‌ها استفاده کنند.

وی تعامل و برقراری ارتباط‌گیری با مخاطب را یکی از راه‌های پیشرفت در بخش پایداری اعلام کرد و ادامه داد: مسئولان پایداری خودشان نیز باید به سطح اطلاعاتی بالایی دست پیدا کنند و این کار با مطالعه و به روز بودن اطلاعات حوزه کاری خودشان اتفاق خواهد افتاد. مسلط و مسلح بودن به موضوعات نیز در این مسیر راه‌گشا خواهد بود. کارشناسان باید به شرایطی برسند تا قدرت تشخیص بدهند که این کتاب در چه سطحی و با چه شرایطی منتشر شود.

معلمی به تولید محتوا برای سایر واحدها از طریق بخش پایداری اشاره کرد و ادامه داد: از کتاب‌های خوب تولید شده حوزه و نقاط طلایی و قله‌های داستان آنها انتخاب و به هنرمندان برای بهره‌برداری از سوژه در کارهای خود معرفی کنید.

وی ادامه داد: عدم تعامل با سایر نهادها و سازمان‌ها ما را فقط تبدیل به یک مرکز تولید کتاب می‌کند.

معاون هنری حوزه هنری راه اندازی اردوهای آموزشی در بین فعالان ادبیات پایداری را موثر دانست و گفت: بسیاری از هنرمندان و نویسندگان پایداری از فضای جنگ و دفاع مقدس دور بوده و آنرا تجربه نکرده اند که به واسطه این اردوها می‌توانند با واژگان نظامی و عملیات‌ها و نوع سلاح‌ها آشنا شده و در تولید محتواها با درک و نگاه بهتری گام بردارند.

وی استفاده از افراد و هنرمندان جدید در این عرصه را مهم خواند و گفت: بهره برداری از افراد جدید با قلم و سبک جدید می‌تواند تحول مناسبی را در سبک نوشتاری و محتوا ایجاد کند.

معلمی جایگاه کتاب خوب را به عملیات‌های بعد از انتشار آن عنوان کرد و گفت: یک کتاب عالی بهتر از یک کتاب خوب است و مسئولان دفاتر پایداری اگر با تمرکز و جدیت کتاب‌های منتشر شده حوزه استان خود را دنبال کنند و عملیات تبلیغی، روابط عمومی و ترویجی به‌روی آنها انجام شود بدون تردید در بین مخاطبان معرفی بهتری خواهد شد.

معاون هنری حوزه هنری یکی از کارهای مهم دیگر در بخش ادبیات پایداری را گردآوری اطلاعات و خاطرات دانست و افزود: خروجی خاطرات حتما نباید منتج به تولید و چاپ کتاب شود، این خاطرات می‌تواند تا قبل از آنکه راوی کتاب وجود دارد جمع آوری و در فرصتی مناسب به چاپ برسد. گاهی برخی از این سوژه‌ها می‌تواند در قالب‌های هنری دیگر مانند فیلمنامه، نمایشنامه و.. استفاده شود و به تولید متنوع در سایر رشته‌ها کمک کند. کتابی که با کیفیت در محتوا تولید نشود در کمترین زمان فراموش خواهد شد و از سوی دیگر محتوای جذاب و داستانی گیرا و ناب می‌تواند بر ماندگاری کتاب اثرگذار باشد.

وی در ادامه گفت: نویسندگان باید به داستان اصالت بدهند نه اشخاص، در برخی مواقع دیده می‌شود یک فرمانده آنچنان خاطرات ناب و بکری برای بیان ندارد و از طرفی یک سرباز درگیر جنگ پُر از حرف‌های شنیده نشده و جذاب است.

معلمی به برنامه شب‌های خاطره در مراکز استانها اشاره کرد و گفت: شب‌های خاطره حوزه هنری باید هویت حوزه هنری داشته باشد. باید فکر کنیم و طوری عمل کنیم که در ذهن مخاطب تفاوت برنامه با درجه استاندارد بالا در حوزه هنری نسبت به سایر برنامه‌ها مانند کنگره شهدا و یادواره‌ها مشخص شود. محتوای شب‌های خاطره را باید به سمت داستان پیش برد تا بتوانیم از طریق قالب‌های هنری و روایت داستان‌گونه پیام خود را به مخاطب ارسال کنیم.

شب های خاطره با توجه به ظرفیت‌های بالایی که دارد می‌تواند با استفاده از ابزارها و شیوه‌های نوآورانه هنری در جذب مخاطب موثر واقع شود.

وی شب خاطره حوزه هنری را به عنوان یک نشانه اصلی فعالیت‌های حوزه هنری دانست و گفت: برگزاری شب خاطره توسط حوزه هنری باید متفاوت با سایر ارگان‌ها و نهادها باشد.

برنامه شب‌های خاطره اگر متناسب با مخاطب طراحی و اجراء شود می‌تواند اثر گذارتر باشد.

معلمی اجرای شب‌های خاطره با موضوعات خاص مانند شب خاطره عملیات‌ها و.. را برای اجرا در سطح مراکز استانی مناسب اعلام کرد.

وی در پایان بر حضور مخاطبان بیشتر در برنامه شب‌های خاطر تاکید کرد و افزود: با برگزاری محفل‌های خاطره با مخاطبین خاص و اجرای آن در مکان‌های مانند مساجد، مدارس و.. می‌تواند برگزاری شب‌های خاطره را متفاوت کند.

نهمین نشست تخصصی مسئولان دفاتر فرهنگ و مطالعات پایداری مراکز استانی حوزه هنری ۱۵ مهرماه ۹۸ به کار خود پایان داد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال