جمعه 16 خرداد 1399

مومنی شریف: ادبیات برآمده از فرهنگ و هویت ایرانی از دست‌آوردهای دفاع مقدس است

نهمین نشست پایداری
    -     کد خبر: 9475
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/15|12:15
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری در نشست تخصصی مسئولان پایداری حوزه هنری مراکز استانی گفت: خاطرات دفاع مقدس نزدیک‌ترین و شبیه‌ترین به واقعیت‌ها و فرهنگ حاکم بر جبهه‌هاست. برای همین هم مورد استقبال مردم عزیز، مخصوصا جوانان قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری با حضور در نهمین نشست مسئولان دفاتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استانها، دست یافتن به ادبیاتی برآمده از فرهنگ و هویت ایرانی را از دست آوردهای دفاع مقدس دانست و تلاش در این زمینه را یک نیاز مهم برای ادبیات کشور دانست.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در ابتدا به نقش و شکل‌گیری ادبیات دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: بی‌شک اگر این اتفاق نمی‌افتاد همچنان که در ادبیات داستانی چشممان به دست بیگانگان بود، در حوزه دفاع مقدس شگفت مردم ایران در جنگ تحمیلی هم ممکن بود نویسندگان ما از آنان تقلید کنند و در نتیجه در بیان ذات آن حادثه بزرگ ناتوان باشند.

وی فرهنگ، فضا و گفتمان حاکم بر جبهه‌ها در دوران دفاع مقدس را با سایر کشورها متفاوت دانست و ادامه داد: جنگ و جریان دفاع مقدس در ایران با فضای حاکم بر جنگ‌هایی که نویسندگان آن سوی آب‌ها نوشته اند، بسیار متفاوت است. بنابراین در بخشی از ادبیات داستانی ما نویسندگانی که تحت تأثیر آنان هستند، آثارشان آکنده از سیاهی، شکست و انسان‌های مأیوس آرمان باخته اند و از شور و نشاط و سرزندگی و ایثارگری و شهادت‌طلبی میدان‌های نبرد ما در محتوای آنها خبری نیست.

مومنی‌شریف به تفاوت‌های محتوای آثار حوزه ادبیات پایداری و اهمیت و تاثیرگذاری آن اشاره کرد و گفت: برخلاف آن آثار تقلیدی، آثار نویسندگان متعهد مملو از امید و حماسه و شور و نشاط عارفانه و ایمان به فردای تاریخ است. امروز به‌ویژه خاطرات دفاع مقدس نزدیک‌ترین و شبیه‌ترین به واقعیت‌ها و فرهنگ حاکم بر جبهه‌هاست. برای همین هم مورد استقبال مردم عزیز، مخصوصا جوانان قرار گرفته است.

وی با اشاره به بعضی از تلاش‌هایی که در حوزه‌های مختلف فرهنگی-هنری برای تقدس‌زدایی از فرهنگ دفاع مقدس صورت می‌گیرد گفت: گاهی مشاهده می‌شود کسانی به بهانه بیان واقعیت، واقعیت‌های مسلم دفاع مقدس را که مردم ایران آن را با تمام وجود لمس کرده اند، تحریف می‌کنند و می‌کوشند عناصر تقدس دفاع هشت ساله این ملت را حذف کنند و نسبت به انگیزه‌های دینی رزمندگان ما تردید ایجاد کنند و سلامت و نزاهت جبهه‌های ما را آلوده کنند. اما تلاششان بیهوده است چون سنت خداوندی بر این است که خداوند کلام پاکی را که از عمل صالح نشأت گرفته باشد رفعت می‌بخشد و بر دل‌ها و فطرت‌های پاک می‌نشاند.

مومنی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی که خطاب به دست‌اندرکاران ادبیات دفاع مقدس حوزه هنری فرموده بودند؛ شما کشور را از ادبیات وارداتی بی‌نیاز کردید، افزود: هر چه زمان می‌گذرد حقیقت این سخن حکیمانه بیشتر نمایان می‌شود. اگر این ادبیات نبود بی‌شک ما در بیان افتخارات و شکوهمندی‌های فرزندان ایران اسلامی ناتوان بودیم.

ایشان با تبریک موفقیت ترجمه روسی کتاب «دختر شینا» که جایزه طلایی اوراسیا را کسب کرده است، گفت: یقین دارم ادبیات معاصر ما توسط ادبیات دفاع مقدس به جهان معرفی خواهد شد و ما در منظومه ادبیات دنیا جایگاه در خور شأن ملتمان را پیدا خواهیم کرد.

در بخشی از این نشست نیز عبدالحمید قره‌داغی معاون مالی و اداری حوزه هنری، قسمتی از سخنان منتشر نشده رهبر معظم انقلاب در دیدار با محققان و نویسندگان ادبیات پایداری را که پیرامون حوزه خاطره‌نگاری بود برای حاضران قرائت کرد.

نهمین نشست مسئولان دفاتر فرهنگ و مطالعات پایداری مرا‌کز استانی حوزه هنری ۱۲ تا ۱۵ مهر به میزبانی حوزه هنری یزد در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال