چهارشنبه 30 مهر 1399
با حضور مسئولین حوزه هنری؛

کتاب «زیر نور مهتاب» در حوزه هنری خراسان جنوبی رونمایی شد

رونمایی کتاب زیر نور مهتاب
    -     کد خبر: 9435
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/13|15:46
سرویس : استانها
کتاب «زیر نور مهتاب» خاطرات آزاده سرافراز غلامرضا رخشانی که به قلم سید ولی هاشمی به رشته تحریر درآمده است، توسط سوره مهر منتشر و در بیرجند رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این مراسم با حضور قره‌داغی معاون اداری مالی حوزه هنری کشور، حبیبی مدیر منابع انسانی حوزه هنری کشور، ‌قاسمی‌پور مدیرکل دفتر مطالعات و پایداری حوزه هنری استان‌ها و امور مجلس و همچنین ناصری فرماندار بیرجند و جعی از خانواده آزادگان و دانشجویان دانشگاه تربیت معلم در سینما بهمن بیرجند برگزار شد.

رئیس حوزه هنری استان در این مراسم گفت: کتاب «زیر نور مهتاب» تفسیر واقعی و ارزشمند از واقعه عاشوراست و ایدئولوژی رزمندگان جبهه نبرد حق علیه باطل را که نفسشان به امام گره خورده را در اردوگاه‌های بعثی نشان می‌دهد.

کریمیان افزود: نگارش این کتاب در زمان ریاست اسبق حوزه هنری خراسان جنوبی جناب آقای حبیبی آغاز شده و تدوین آن در زمان اینجانب انجام شده است که با حمایت جناب قره‌داغی و انتشارات سوره مهر به چاپ رسید و امروز از ثمره این اتفاق رونمایی صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد:‌ بیان عظمت، بزرگی و ایثارگری‌های ۲۰۰۰ هزار شهید و هزاران ایثارگر و جانباز استان به نسل پیش رو و بهره بردن از آنان رسالتی است که هم اکنون بر دوش ما است.

قره‌داغی معاون اداری مالی حوزه هنری کشور هم در آیین رونمایی با ذکر این مطلب که بیان این خاطرات در سال‌های اول آزادی آزادگان کشور به خاطر شرایط سخت دوران اسارت سخت و دشوار بود گفت: خوشبختانه امروز به همت همین عزیزان شاهد خلق اثار بسیار زیبا و تاثیرگذار در حوزه نشر هستیم که به واسطه بیان هنرمندانه و شیوای نویسندگان در جذب خواننده‌ها تاثیر گذار و نقش‌آفرین بوده‌اند.

در این مراسم که با اجرای صحنه ای بخشی از دوران اسارات آزادگان استان در اردوگاه‌های رژیم بعثی عراق همراه بود، مدیر دفتر کارگروه فرهنگ و مطالعات پایداری اداره کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری کشور ضمن تشکر از دو آزاده سرافراز که به زیباترین شکل ممکن اسارت را روایت کردند، اینگونه خاطره‌بازی‌ها را تلنگری برای همه خواندند که یادمان نرود وامدار چه کسانی هستیم و مردانگی این بزرگواران را تا همیشه زنده نگه داریم.

قاسمی‌پور عرصه ادبیات، خاطره‌گویی و خاطره‌نگاری را یک راه موثر برای ثبت و ضبط،‌ نگهداری و انتقال میراث باشکوه رزمندگان هشت سال دفاع مقدس عنوان کرد و افزود: ما باید مردانه زندگی کنیم و برای فردای سرافراز ایران اسلامی به این افراد از شهدا گرفته تا بازماندگان و میراث‌های به جا مانده از آنان نیازمندیم.

ناصری فرماندار بیرجند نیز در این مراسم از گروه نمایش که روایت‌گری زیبا از دوران اسارات را که جنبه واقعی داشت به تصویر کشیدند تشکر و اظهار امیدواری کرد: مسیر تاریخ شفاهی در استان خراسان جنوبی با خلق آثاری همچون زیر نور مهتاب به راه خود با شتاب ادامه دهد.

خاطره‌گویی آزاده کاظم خسروی، شعرخوانی خانم نوزادی از شاعران جوان استان و اجرای سرود «یا ثارالله» توسط گروه سرود سوره آفتاب حوزه هنری خراسان جنوبی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

آرزو داشتم شبی، نور مهتاب و ستارگان را خارج از بند به نظاره بنشینم

غلامرضا رخشانی یکی از آزاده‌های سرافراز خراسان جنوبی و راوی کتاب «زیر نور مهتاب» گفت: در طول ۷ سال و اندی اسارت، آرزو داشتم شبی بیرون از آسایشگاه‌های عراقی، نور مهتاب و ستارگان را به نظاره بنشینم.

کتاب «زیر نور مهتاب» حاصل خاطرات به ذهن مانده ام در طول ۷۸ ماه اسارتم در اردوگاه‌های عراقی است.

رخشانی از دلیل انتخاب عنوان «زیر نور مهتاب» برای این کتاب گفت: به این علت نام کتاب را زیر نور مهتاب گذاشتیم که در طول ۶ سال و نیم اسارتم آروز داشتم شبی بیرون از آسایشگاه و زیر نور مهتاب و ستارگان، آسمان را ببینم و این امر میسر نشد مگر تا زمان آزادی.

وی در ادامه افزود: متولد ۲۹ شهریور ۱۳۴۳ در بیرجند هستم و در سال ۱۳۶۲ زمانی که ۱۹ سال داشتم در عملیات خیبر به اسارت نیروهای بعثی عراق در آمدم . این کتاب نیز حاصل خاطرات به جا مانده در ذهن اینجانب در طول ۶ سال و اندی اسارتم است.خاطراتی که بیشترشان را گذر زمان از یادم برده است و الان مجموعه خاطراتم از آن دوران را در ۷۸۰ صفحه کتاب هم نمی‌توان گنجاند.

غلامرضا رخشانی که در ۳ شهریور ۱۳۶۹ در حالی که ۲۶ سال سن داشت آزاد و به وطن بازگشت، در خصوص محل اسارت و اردوگاه‌هایی که در آن گذر ایام کرده نیز گفت: محل اسارتم در روستای البیضه عراق بود، پس از اسیر شدن در ۵ اردوگاه، دوران اسارتم را گذراندم که اولینشان موصل ۲ و آخرینش تکریت ۱۷ بود.

وی که از افراد اعزامی به جنگ تحمیلی از سوی تربیت معلم بوده است گفت: در این کتاب بخش کوتاهی به زندگی نامه ام از کودکی و نوجوانی و دوران دانشجوی ام در تربیت معلم مشهد نیز اشاره شده است.

وی از نویسنده کتاب سید ولی هاشمی مسئول ادبیات پایداری حوزه هنری گیلان نیز به خاطر نگارش خاطراتشان تشکر کرد و گفت: با وجود اینکه به لحاظ مکان محل زندگی با ایشان فاصله زیادی داشتیم، در طول جمع‌بندی و نگارش کار از مصاحبت با ایشان لذت می‌بردم و برایم همچون رفیقی چند ساله به نظر می آیند و از همین جا بابت زحماتی که در حوزه نویسندگی کتابم کشیدند کمال تشکر را دارم.

رخشانی در پایان ضمن تشکر از حوزه هنری خراسان جنوبی و جناب کریمیان رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی و مسئول واحد آفرینش‌های ادبی این نهاد که امر ضبط، نگارش و تدوین خاطراتم را بر عهده داشتند سپاس‌گزاری کرد و از توجه و نگاه حوزه هنری به فرهنگ ایثار و شهادت در حوزه تاریخ شفاهی و آشنایی نسل پیش رو با دوران هشت سال جنگ تحمیلی تشکر و توفیق الهی را برایشان خواستار شد.

گفتنی است، کتاب «زیر نور مهتاب» که به همت حوزه هنری و انتشارات سوره مهر جمع آوری و نگارش شده است، در سینما بهمن حوزه هنری خراسان جنوبی با حضور جمعی از مسئولین کشوری و خانواده شهدا و آزادگان و جانبازان رونمایی شد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال