یکشنبه 4 آیان 1399

از «دفاع با دست‌های خالی» تا هم‌نویسی وصیت‌نامه شهدای دیار خراسان

برنامه های هفته دفاع مقدس خراسان رضوی
    -     کد خبر: 9423
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/10|17:08
سرویس : استانها
به مناسبت هفته دفاع مقدس برنامه‌های متعددی به همت دفاتر مختلف هنرهای نمایشی، تجسمی، مطالعات فرهنگ و ادبیات پایداری و آفرینش‌های ادبی حوزه هنری خراسان رضوی اجرا شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، پیگیری آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی در تولید آثار هنری فاخر و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران این مرز و بوم همواره در تمامی برنامه‌های حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی مورد توجه قرار گرفته و دنبال می‌شود. در این راستا امسال نیز همچون سنوات گذشته به مناسبت هفته دفاع مقدس برنامه‌های متعددی به همت دفاتر مختلف هنرهای نمایشی، تجسمی، مطالعات فرهنگ و ادبیات پایداری و آفرینش‌های ادبی حوزه هنری خراسان رضوی پیش بینی و اجرا شد.

«۱۳۵۹، دفاع با دست‌های خالی» روایت حماسه‌آفرینان مشهدی از روزهای آغازین جنگ تحمیلی

شب خاطره «۱۳۵۹، دفاع با دست‌های خالی» به مناسبت هفته دفاع مقدس و با حضور جمعی از رزمندگان و ایثارگران ایران اسلامی در حوزه هنری خراسان رضوی برگزار شد.

این برنامه به همت دفتر مطالعات و فرهنگ پایداری حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی و با همکاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی برپا و با اجرای سید علیرضا مهرداد از نویسندگان شناخته شده ادبیات دفاع مقدس دنبال شد. مهرداد در ابتدای این برنامه با اشاره به اهمیت بیان و ثبت و نشر خاطرات دفاع مقدس گفت: افراد بسیاری از رزمندگان دوران دفاع مقدس در اطراف ما هستند که هنوز گرد و غبار جنگ بر تن آنها نشسته است و حرف‌های ناگفته اما شنیدنی بسیاری برای گفتن دارند. 

وی افزود: بنا بر فرموده مقام معظم رهبری خاطرات دفاع مقدس گنجینه تمام نشدنی برای آیندگان است که نشان از توجه ایشان به اهمیت خاطره‌گویی دوران دفاع مقدس دارد. در این میان رزمندگانی که در روزهای آغازین حمله دشمن تجاوزگر به خاک وطن و با کمترین امکانات برای دفاع از سرزمین خود به سمت مرزها شتافتند یکی از پرمخاطره‌ترین و در عین حال خاطره‌انگیزترین اعزام‌ها را پشت سر گذاشتند و امشب در این شب خاطره پای صحبت دو تن از رزمندگان ستاد خراسان در سال‌های اول جنگ می‌نشینیم.

در ادامه مسعود سادات شکوهی از رزمندگان اعزامی مشهد در روزهای آغازین جنگ تحمیلی به بیان خاطراتی از حضورش در جبهه‌ها در کنار شهید محمود امیرخانی فرمانده تیپ جوادالائمه (ع) پرداخت و ادامه داد: آن زمان ۲۰ سال داشتم؛ در آن روزها سلاح ما اسلحه‌ای سنگین و از رده خارج شده ارتش به نام «ام یک» بود که کار کردن با آن بسیار سخت بود، سرمای طاقت‌فرسای شب‌های اهواز، لباس شخصی‌هایی که حکم ستون پنجم دشمن را در جنگی داشتند و... از سختی‌های آن زمان بود، اما با این وجود شاهد شجاعت‌ها و ابتکار عمل‌های بسیاری مثل ساخت قایق‌های عساکره توسط بچه‌های مشهد در ابتدای جنگ و... بودیم. جنگ تحمیلی زوایای پنهان بسیاری دارد که باید با همین خاطره‌گویی‌ها گفته و شناخته شود. 

مجید توکلی رزمنده و روایتگر گرانقدر دیگری بود که در شب خاطره «۱۳۵۹، دفاع با دست‌های خالی» حضور داشت. وی در شروع خاطراتش گفت: در سال ۱۳۵۹ انقلاب اسلامی به تازگی به پیروزی رسیده بود و ساختار اداری، فرهنگی، اقتصادی و نیروهای مسلح کشور تغییر کرده و هنوز به طور کامل شکل نگرفته بود. در چنین شرایطی عراق با ۱۰۰۰ کیلومتر مرز مشترک و با ۳۰ لشکر به ما حمله کرد، هیچ کشوری چنین تجربه سختی را پشت سر نگذاشته است. در آن زمان من دوم دبیرستان بود و پدرم مخالف رفتنم به جبهه بود. اما مادرم مدافع من شد و با وساطت او راهی شدم. 

وی ادامه داد: آن زمان شهید بابارستمی فرماندهی واحد عملیات خراسان را بر عهده داشت. هرکدام از ما رزمندگان یک قبضه اسلحه «ام یک» با دو شانه فشنگ  و در مجموع ۱۶ تیر داشتیم.  اعتقادم بر این بود که این ۱۶ فشنگ خیلی مهم است و اصلا باید با همین‌ها صدام را از خاک کشور بیرون کنیم، نه تنها من تمامی هم‌رزمانم این اعتقاد را داشتند. به یاد دارم اولین باری که شلیک کردم لگد اسلحه آنقدر شدید بود که مرا از جا کند و تیر به هوا رفت و من با وجود درد بسیار، عذاب وجدان داشتم که یک تیرم به هدر رفته است. ما از نیروهای مسلح نبودیم و نوع کارمان ابتدایی بود از طرف دیگر ۲۰ روز از جنگ گذشته بود و حتی یک جعبه دیگر فشنگ هم به دستمان نرسیده بود، اما با همان مهمات و امکانات محدود، ایمان داشتیم که باید بعثی‌ها را به خاک ذلت بنشانیم و با توکل به خدا جلو می‌رفتیم. معتقدم هزاران سال دیگر هم آن صحنه‌ها تکرار نمی‌شود. در واقع در جنگ تحمیلی، ایمان به مقابله کفر رفت و آن را شکست داد و نشان دادیم که اگر مقاومت ادامه داشته باشد با حداقل امکانات هم می‌توانیم به هدف و آرمان خود برسیم.

نمایشنامه‌خوانی با موضوع دفاع مقدس توسط هنرمندان خراسانی

همزمان با هفته دفاع مقدس، نمایشنامه «فرنگیس» و «شینا» نوشته مریم رمضانی و  «تا تاریخ» نوشته زهرا شریفی تولید کارگاه نمایش‌نامه‌نویسی حوزه هنری خراسان رضوی و با موضوع دفاع مقدس توسط جمعی از هنرمندان خراسانی در تماشاخانه اشراق حوزه هنری خراسان رضوی اجراخوانی شد. این برنامه که کارگردانی و خوانش‌گردانی آن را ایمان رمضانی و محمود ثابت‌نیا برعهده داشتند با استقبال گرم علاقه‌مندان همراه بود.

«شب حادثه»؛ داستان یک آقازاده در کربلا

همزمان با ماه محرم و صفر و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، نمایش آیینی و عاشورایی «شب حادثه» به کارگردانی و نویسندگی مجید بخششیان و با حمایت حوزه هنری خراسان رضوی هرشب به روی صحنه می‌رود. این نمایش با حضور بازیگرانی نظیر سجاد انتظاری، امیر بشیری، محمد تنهایی، سعید قفلی، حمید ایزدپناه، امید هاشمیان، مصطفی زارع و محمد کبوتری از دوم مهرماه ۹۸ در تماشاخانه استاد حسین نوری حوزه هنری خراسان رضوی واقع در بولوار هاشمیه بین هاشمیه ۲۰ و ۲۲ اجرا می‌شود و همچنان ادامه دارد.

«صحیفه شهدا»؛ هم‌نویسی وصیت‌نامه شهیدان

همزمان با هفته دفاع مقدس، فرازهایی از وصیت‌نامه شهدای گرانقدر دیار خراسان با حضور استاد هادی ذوالریاستین و جمعی از هنرمندان حوزه هنری خراسان رضوی خوشنویسی شد‌.

طاهره مهدی‌پور، تکتم وظیفه‌دان، سمیه ناطقی، منصوره صفار، وجیهه علیمیرزایی، عصمت فقیهی، مهری قهرمانی‌نژاد، ملیحه زارع، مجید دولتی، محمود رستمی، جواد نگاریان، میثم علایی، حیدر بصیری، علی محمد حسین زاده، تقی عباسی، محمدپویا ذوالریاستین، حامد قبولیان گل‌پرور و هنرمند نوجوان مستعد در عرصه هنر تذهیب میترا کارساز، از جمله خوشنویسانی بودند که در این هم‌نویسی شرکت داشتند.

عطرافشانی نام و یاد شهدا در دومین شب شعر «معراج»

دومین شب شعر «معراج» در پایان هفته دفاع مقدس و با حضور جمعی از شاعران خراسانی در فضایی عطرآگین از نام و خاطره شهیدان گرانقدر ایران اسلامی برگزار شد.

این شب شعر در محل معراج شهدای خراسان اجرا شد و حجت‌الاسلام سیدی، حجت‌الاسلام سید حسن مبارز، طیبه ثابت، علی سمرقندی، درودی، مرضیه موفق، جمیله سادات کراماتی، راضیه رجایی، محمدحسین رحیمی، سید امین موسوی و دکتر بهزاد پورحاجیان از جمله هنرمندانی بودند که در این برنامه به شعرخوانی پرداختند.

حضور ارزشمند بانو «عصمت اسلام‌زاده» مادر شهید امیر بنیمین و خواهر شهیدان محمدحسن و محمد ناصر اسلام زاده، بانو «فاطمه رضایی» همسر شهید علی‌اکبر نظام دوست و مادر شهیدان علی و ابراهیم نظام‌دوست و بانو «کلثوم ایزدی» همسر شهید فیض محمد ساده بهلولی و مادر شهید اسماعیل ساده بهلولی زینت‌بخش این محفل ادبی و معنوی و حسن ختام ویژه برنامه‌های هفته دفاع مقدس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی بود.

انتهای پیام/

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال