دوشنبه 23 تیر 1399

حجت‌الاسلام مجیدی: هنر می‌تواند ارزش‌های دینی و انقلابی را در جامعه نهادینه کند

حجت‌الاسلام سید مصطفی مجیدی
    -     کد خبر: 9393
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/9|12:48
سرویس : استانها
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با اشاره به اجرای نمایش «غریبه شام» در قزوین گفت: عرصه هنر از جمله مؤلفه‌هایی است که می‌تواند ارزش‌ها و داشته‌های مذهبی، دینی و انقلابی و اسلامی را در جامعه نهادینه و باورپذیرتر کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حجت‌الاسلام سید مصطفی مجیدی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با اشاره به اینکه هدف از اجرای نمایش «غریبه شام» در قزوین در واقع تحقق نیات واقفین است بیان کرد: بسیاری از نیات موقوفات تعزیه‌داری است، تعزیه‌خوانی جزو یکی از هنرهای سنتی ایران است و در گذشته به دلیل سطح پایین آگاهی از واقعه کربلا شبیه‌خوانی و یا تعزیه‌خوانی رواج بیشتری داشت، ولی امروزه به دلیل افزایش سطح آگاهی عموم جامعه این هنر نیاز به بازآفرینی دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه آنچه مشاهده می‌شود، بسیاری از شبیه‌خوانی‌ها با نسخ غلط و اتفاقاتی که مستند نیست روایت می‌شوند، به همین جهت تصمیم گرفتیم کار تلفیقی اجرا و در آن عاشورا و اتفاقات عصر جدید را بیان کنیم تا مردم راحت‌تر با حادثه کربلا ارتباط برقرار کنند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان عنوان کرد: اجرای تئاتر «غریبه شام» را در دستور کار قرار دادیم تا نشان دهیم انقلاب اسلامی برگرفته از آرمان‌های سیدالشهدا (ع) است و علاوه بر آن به مخاطب کمک کند با برداشت نزدیک‌تر و جامع‌تر از دفاع مقدس و دفاع از حرم اهل بیت (ع) بتواند با واقعه عاشورا ارتباط بصری بهتری برقرار کند.

مجیدی با اعلام اینکه این نمایش تا شام شهادت حضرت رقیه (س) به روی صحنه خواهد رفت، تصریح کرد: استقبال خوبی از این نمایش اتفاق افتاده و در هر اجرا، سالن مملو از جمعیت است و قطعا با اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها، مردم استقبال پرشورتری خواهند داشت، هرچند که تا به امشب نیز استقبال چشمگیر بوده است.

وی افزود: قطعا عرصه هنر از جمله مؤلفه‌هایی است که می‌تواند ارزش‌ها و داشته‌های مذهبی، دینی و انقلابی و اسلامی را در جامعه نهادینه و باورپذیرتر کند، یک فیلم و یا یک تئاتر نسبت به متن و صوت اثرگذاری بیشتری دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در پایان یادآور شد: اگر زبان هنر متعهدانه و همراه با دین، اسلام و انقلاب باشد، قطعا دستیابی به معیارهای اسلامی را در جامعه سهل‌الوصول‌تر می‌کند.

گفتنی است: غریبه شام به همت حوزه هنری قزوین، اداره کل اوقاف و امور خیریه از ۴ تا ۱۳ مهرماه همه روزه ساعت ۱۹ در سالن شهید رجایی دانشگاه فرهنگیان، واقع در خیابان نواب شمالی به روی صحنه می‌رود.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال