یکشنبه 15 تیر 1399

سارا جلوداریان: شعر آیینی، شعری است که روح تعهد و انسانیت‌مداری در آن متبلور است

سارا جلوداریان
    -     کد خبر: 9292
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/2|10:12
شعر آیینی گستره وسیعی از سروده‌ها را دربرمی‌گیرد که به نوعی روح تعهد و انسانیت‌مداری در آن متبلور شده و زیر شاخه‌ای متعالی و ارزشمند از شعر ملی ماست که از گذشته تاکنون، شعرای فراوانی پرچمدار و جلودار آن بوده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سارا جلوداریان از شاعران برجسته شعر آیینی درخصوص تعریف و شاخصه‌های شعر آیینی گفت: شعر آیینی، شعری است که با جوهره وجودی انسان جان‌آگاه و اهل اندیشه پیوندی ناگسستنی دارد. همچنانکه در معنی تحت‌الفظی خود، آئینگی و زلالی را هم تداعی می‌‍کند که این تعابیر نیز در وجوه گوناگون این نوع سروده‌ها، برجسته و مشهود است.

این شاعر با اشاره به اینکه شعر آیینی، با هستی بشر سر و کار دارد بیان کرد: این هستی، که هم از نوع جسمانی است و هم روحانی، معنادار است و شاعر شعر آیینی به دنبال آن است که جهان را از دریچه فضائل و کمالات به نظاره بنشیند و این خصائص نیک و چشم‌نواز را به سراپرده واژه‌ها ببرد آنسان که گویی خود، پرده‌نشین است و نظاره‌گر.

شاعر مجموعه شعر «نفحه فردوس» در ادامه با اشاره به این نکته که از شعر آیینی، انتظاری فراتر و بالاتر از حدیث نفس می‌باید داشت به منزلت عشق در این نوع شعر پرداخت و بیان کرد: عشق نیز در شعر آیینی، جایگاه و منزلتی دارد و می‌توان به میزان درک و دریافت شاعر، عاشقانه سرود و آیینی نام نهاد، چرا که شعر عاشقانه عفیف و نجیب، وجهی دیگر از این منشور چشم‌نواز و درخشان است. هم‌چنانکه رهبر فرزانه انقلاب نیز در دیدار سالیانه ای که با جمعیت شعرا در نیمه ماه مبارک رمضان دارند، این نکته را به صراحت عنوان فرموده اند که: «شعر و ادب فارسی در طول تاریخ ادبیات، همواره عفیف و پاک بوده، بکوشید در محیط شعری ما این عفت محفوظ بماند»، یعنی پارسایی و عفت کلمه در کلیت اشعار و سروده‌ها، مدنظر معظم‌له است. بنابراین، وجه تمایزی بین شعر آیینی و شعر متعهد وجود ندارد و هرچه هست از خانواده شریف بیداری، آزاداندیشی، عبودیت، عدالت‌مداری، انسانیت و ستایش اینگونه صفات برجسته انسانی ست.

سراینده مجموعه شعر «هر جاده‌ای به منزل مجنون نمی‌رسد»، در ادامه حوزه‌ شعر آیینی را به دیروز و امروز شعر انقلاب، معاصر، مشروطه، نیمایی، هندی و غنایی محدود ندانست و یاد‌آورشد: آدم الشعرای شعر فارسی(رودکی) در عهد سامانیان، با اشعار پخته و کمال یافته، در سروده‌هایی که سرشار از خردگرایی و انسان‌دوستی است، ندا درمی‌دهد که:

جمله صید این جهانیم ای پسر/ ما چو صعوه، مرگ بر سان زغن

جلوداریان سپس پیرامون وضعیت شعر آیینی امروز، اظهار کرد: به طور کلی وضعیت شعر امروز ایران، با هیچ دوره‌ای ازتاریخ ادبی، برابری نمی‌کند و ما شاهد تولید آثاری بی‌نظیر، ارزشمند، موجه و مثال زدنی از لحاظ محتوای غنی و اسلامی هستیم. در این میان اتفاقات و وقایع جامعه نیز در بستر تاریخ، به امداد شعرا آمده اند و مضامینی همچون ادبیات دفاع مقدس، ادبیات مقاومت و ادبیات پایداری شکوفا شده‌اند و به بار نشسته‌اند. اما آنچه مسلم است این است که برای ارزیابی و سنجش هر دوره ادبی، «زمان» شرط نخست و اساسی است که بایستی با گذر این عنصر اساسی، به نقد و بررسی و آسیب‌شناسی آثار همان دوره پرداخت.

جلوداریان که رتبه نخست جشنواره جوان خوارزمی و عضو بنیاد ملی نخبگان را دارد در پاسخ بر اینکه چه کاستی‌ها و موضوعاتی در شعر امروز آیینی ما مغفول مانده است، بیان کرد: شعر، همواره بر بستر تمدن و روزآوری جریان داشته است و مطمئنا شعر آیینی امروز، نسبت به گذشته حرکت رو به جلویی را ادامه می‌دهد، اما احتمالا همچون دیگر شعرای روزگار پیشین، ظرافت‌ها و نکاتی در این مسیر روشن و پربار از دید شاعران کنونی پنهان بوده یا نتوانسته اند آن طور که باید به تماشای خورشید بنشینند.

شاعر دفتر شعر «نی‌زار گواه است» به نیازمندی همواره بشر به تکرار و تذکر، اشاره کرد و گفت: اگر به گفته‌ها و شنیده‌های قبلی اکتفا کنیم، نسیان و فراموشی که از خصیصه‌های بارز بشری هستند به سراغمان خواهد آمد. لذا شاعر امروز باید همچنانکه فرزند زمان خود است، فرزند تمام دوران‌ها نیز باشد. یعنی خود را با انسان‌های گذشته و حال و آینده، همجوار و هم عصر ببیند و با ذات زندگی، احساس یگانگی کند و چنان به چینش واژگان بنشیند که غفلت، سرگشتگی، بغض و خودبینی از یافته‌هایش رخت بربسته باشد.

این شاعر مطرح جوان، در پایان گفت: شاعر امروز، باید با خلوص و ارادت به حرم‌سرای شعر بیاید و در آغوش این موهبت بی‌بدیل، با احترام آرام گیرد و بر آستان بلند بالایش آنقدر سر بساید که مقیم و ندیم دائمی این بارگاه ملکوتی شود انشاالله.

انتهای پیام/

 

 


 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال