یکشنبه 4 اسفند 1398
رندان تشنه لب با حضور جمعی از شعرای آیینی برگزار شد

مجاهدی: زبان شاعر همچون شمشیر مجاهد، مقدس است/ شهاب مرادی: دایره عاشقان حسین(ع) را تنگ‌تر نکنیم

محمد علی مجاهدی
    -     کد خبر: 9278
    -     تاريخ انتشار : 1398/7/1|10:40
محمدعلی مجاهدی در ویژه برنامه «رندان تشنه لب» درباره جایگاه شاعران در حوزه دین گفت: شاعران آیینی که برای اهل بیت(ع) شعر می‌سرایند نور عظیمی را از جانب آسمان در قلبشان حس می‌کنند، دفاع از دین و حمایت از اهل بیت(ع) مجاهدت است حال این دفاع چه به وسیله شمشیر در میدان نبرد باشد چه با بیان شعر.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، ویژه برنامه در حلقه رندان با عنوان «رندان تشنه لب» به مناسبت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدن حضرت اباعبدالله الحسین(ع) عصر روز ۳۱ شهریورماه در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

شاعران در این برنامه با خواندن اشعاری درباره واقعه عاشورا، مظلومیت امام حسین(ع) و خاندانش، صبر حضرت زینب(س) و فرهنگ مقاومت شبی به یاد ماندنی را رقم زدند.

در این برنامه اسماعیل امینی، حاج حسن شعبانی (بانی)، عباس احمدی، محمدعلی بخشایش، احمد بابایی، نغمه مستشار نظامی، سعید حدادیان، امید مهدی‌نژاد، سید حمیدرضا برقعی، یوسفعلی میرشکاک و سارا جلوداریان اشعار خود را در مدح اهل بیت(ع) خوانند.

در ابتدای این برنامه اسماعیل امینی ضمن ذکر یاد و خاطره ابوالفضل زرویی نصرآباد، گفت: زرویی نصرآباد مرد بزرگی بود که دفتر طنز حوزه هنری را راه اندازی کرد و بانیِ جلسه در حلقه رندان بود. او در محرم و صفر رندان تشنه لب را برگزار کرد و قصیده بلند بالای خود را در وصف حضرت عباس(ع) از کتاب «ماه به روایت آه» را خواند. این مجلس پرنور یادگاری بزرگ از این انسان شریف است، دریغ که روزگار با زرویی ما سازگار نبود، گویی روزگار ما با خوبان، خوب نیست.

حجت الاسلام شهاب مرادی نیز به عنوان میهمان ویژه این برنامه حاضر شد و درباره آسیب‌شناسی مجالس عزای امام حسین(ع) به بیان نکاتی پرداخت. وی در این باره گفت: متاسفانه در ابتدای ماه محرم و با شروع عزاداری‌ها عده‌ای به جای استفاده از ظرفیت عظیم محرم و عاشورا مدام به بحث آسیب‌شناسی می‌پردازند. عده ای منتقد بالفطره از همه کس و همه چیز ایراد می‌گیرند. به عنوان مثال می‌گویند عزادار حسین باید آزاده باشد، انسانی پاک باشد، اهل گناه نباشد این خوب است که کسی گناه نکند اما چرا مدام در پی این هستیم که دایره عاشقان حسین را تنگ‌تر کنیم و به جای حقیقت با سلیقه خودمان معیارتراشی کنیم.

وی ادامه داد: هر کس که بگوید حسین(ع) حق است و یزید باطل، در زمره یاران حسین(ع) است، ما در دستگاه اهل بیت نوع سومی نداریم، تماشاچی نداریم، هر کس که بر مظلومیت حسین(ع) صحه بگذارد از یاران و طرفداران اهل بیت(ع) است، متاسفانه انتظارات را به انداره ای بالا می‌بریم که هیچ کس در تعریف و معیار ما جا نمی‌شود.

این فعال حوزه فرهنگ به راهپیمایی اربعین اشاره کرد و گفت: راهپیمایی اربعین، بساط عزاداری حسین(ع) را رونقی دوچندان بخشید، امروز به برکت خون شهدای ما، خون شهدا و مجاهدین عراقی که در انتفاضه در مجاورت حرم امام حسین(ع) به شهادت رسیدند و هزاران ایثارگر، می‌توانیم آزادانه به راهپیمایی اربعین برویم. امام حسین(ع) عازم کوفه بود ولی مدام راهش را به سمت بیابان تغییر دادند که در خلوت خونش را بریزند، او را دفن نکردند که اثری از پیکرش نماند، اما در حقیقت حسین(ع) بر یزید پیروز شد و نام او و راه او تا ابد جاودانه ماند.

محمدعلی مجاهدی نیز ضمن بیان نکاتی در باب شاعران آیینی گفت: شاعر آیینی همانند یک مجاهد که در میدان جنگ با شمشیرش از دین دفاع می‌کند، با زبانش از حقیقت و حقانیت دین دفاع می‌کند. کسانی که در دستگاه اهل بیت(ع) فعالیت می‌کنند و در جایگاه شاعری قرار دارند، تجربه‌های قدسی فراوانی را درک کرده‌اند، نور عظیمی بر قلبشان می‌تابد، شاعران با بیان واقعه عاشورا نسل‌های بعدی را تربیت می‌کنند و همچون یک مربی نمی‌گذارند کوچک و بزرگ راه درست را گم کنند، شاعر همانند یک رسانه تاثیرگذار است؛ پیامبر اکرم(ص) در مجلسی که قرار بود شعری در وصف دین خوانده شود، جمعیت را ساکت کردند تا همه توجهات به شعر باشد، تا این حد شعر آیینی محترم و مهم است.  

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال