جمعه 16 خرداد 1399

نقد و بررسی کتاب «سررسید» در زنجان

نقد کتاب سررسید
    -     کد خبر: 9236
    -     تاريخ انتشار : 1398/6/27|17:10
سرویس : استانها
کارگاه نقد و بررسی کتاب شعر «سررسید» اثر حسین طاهری با حضور منتقدان و اساتید برجسته شعر و ادبیات فارسی، در زنجان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، به مناسبت گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی، جلسه نقد و بررسی کتاب «سررسید» اثر حسین طاهری با حضور دکتر قربان ولیئی شاعر و استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی و مدیر گروه ادبیات دانشگاه زنجان، دکتر بهداد بیرانوند منتقد و استاد دانشگاه، علیرضا سلطانی، حسین نجاری از منتقدان پیشکسوت استان و جمع کثیری از شاعران استان عصر روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه در سالن اجتماعات کارخانه کبریت زنجان برگزار شد.

هدف از برگزاری چنین کارگاه‎هایی حمایت از صاحب اثر، تبادل آراء و اندیشه‌ها و بیان نقاط قوت و ضعف اثر است تا با برگزاری مستمر و مدام این جلسات و حضور شاعران جوان جهت هم‌افزایی و آگاهی‌بخشی آثار قدمی مثمرثمر برداشته شود.

کتاب «سررسید» مجموعه اشعار حسین طاهری است که طی پیشنهادی از سوی انتشارات نیماژ در سال ۱۳۹۵ در تیراژ ۱۱۰۰ و با ۳۹ غزل به چاپ رسیده و وارد بازار نشر شده است و در همان نیز سال موفق شد به چاپ دوم برسد.

«سررسید» حاصل شعرهای سروده شده حسین طاهری در سال‌های ۹۲ و ۹۳ است که توسط دکتر قربان ولیئی، دکتر بهداد بیرانوند، علیرضا سلطانی، حسین نجاری و جمعی از شاعران زنجانی در بوته نقد و بررسی قرار گرفت.

حسین طاهری شاعر جوان و فرهیخته استان ضمن تشکر از برگزاری کارگاه نقد برای مجموعه اشعارش در کتاب «سررسید» ابراز خرسندی کرد از اینکه بعد از مدت‌ها فرصتی فراهم شد که در جلسات و کارگاه‌های ادبی حضور داشته باشد و با اساتید و دوستان دیداری تازه نماید. وی پس از معرفی کتاب‌ به قرائت سه غزل از اشعار خود پرداخت که یکی از اشعار دارای مضمون ایام محرم و سوگواری سید سالار شهیدان بود.

طاهری، آشنایی خود با فضای شعر و ادبیات را سال ۸۹ عنوان کرد و افزود: در ابتدا مطالعات و سبک نوشتاری‌ام به‌صورت کلاسیک بود، ولی طی آشنایی که از طریق دوستان با حوزه هنری استان زنجان و انجمن‌های ادبی فریاد و اشراق داشتم اشعار و نوشته‌هایم سمت و سو گرفت.

شاعر جوان به حضور مستمر و مداوم خود در جلسات و همایش‌ها و جشنواره‌ها در سال‌های پیشین اشاره کرد و گفت: درست است که به سبب مسائل کاری مجبور شده‌ام از فضای ادبی و حضور در کارگاه‌ها به دور باشم، اما دلیل بر این نیست که از فعالیت شعری‌ام فاصله گرفته باشم.

حسین طاهری اظهار داشت: برخی از شاعران ادبیات معاصر در پایتخت و یا شهرهای دیگر به حس بزرگ‌پنداری دچار هستند و این در حالی است که شاعران جوانی همچون من، باید در ادبیات جایگاه خود را بدانیم.

وی بیشتر مطالعه شعری‌اش را اشعار حافظ عنوان کرد و افزود: وقتی یک غزل‌سرا اشعار حافظ می‌خواند، پس اولین و بزرگترین منتقد اشعارش خودش باید باشد و جایگاه خودش را بداند و بداند که در چه جایگاهی باید بنویسد.

شاعر جوان از اینکه کتاب شعرش در سال انتشار (سال ۹۵) به چاپ دوم رسیده بود و هم اکنون در مراحل چاپ سوم است ابراز خرسندی کرد و گفت: برای من که یک شاعر شهرستانی هستم از اینکه اولین اثر ادبی بنده در مراحل چاپ سوم است، موفقیت بزرگی محسوب می‌شود.

دکتر قربان ولیئی، ضمن ابراز خرسندی از مطالعه اشعار شاعر جوان و غزل‌سرای استان، گفت: بنده در جلسات نقد کمتر به جزئیات می‌پردازم.

وی افزود: بنده اعتقادم به این است که به دلایل بسیاری ما در کشورمان در فضای ادبی منتقدی به شکل و شمایل مطلوب وجود ندارد.

وی یکی از دلایل عدم وجود منتقد در ایران را شکل نگرفتن نظریات ادبی در ایران بیان کرد و متذکر شد: چون نقد ادبی مبتنی بر نظریه ادبی است.

ولیئی افزود: شما تا ندانید شعر چیست و تا زمانیکه غایت و شگردهای شعری و سازه‌های شعری را نشناسید نمی‌توانید داوری کنید که آیا این اشعار شعر هستند یا نیستد.

شاعر و عضو هیئت علمی و مدیر گروه ادبیات دانشگاه زنجان ادامه داد: ما در کشورمان در سرگردانی عجیبی به سر می‌بریم و این آشفتگی ادبی در کشور ما منجر به این شده که شاعران ما نمی‌دانند با چه تعریفی از شعر مواجه هستند پس به نظر بنده پرداختن به جزئیات خیلی چاره‌ساز نیست.

وی اهالی و اقلیم استان زنجان را شاعرپرور در شعر فارسی و ترکی خطاب کرد و افزود: بنده به عنوان یک کرمانشاهی به این نتیجه رسیده ام که ۹۰ درصد از اهالی این اقلیم، حتی کسانی که سواد ندارند ذهنشان به شدت شعری است.

دکتر بهداد بیرانوند استاد دانشگاه و از دیگر منتقدین حاضر در جلسه نقد و بررسی کتاب «سررسید»، بزرگ‌ترین ضعف شاعر در کتاب «سررسید» را در فقدان جهان‌بینی و عدم فردیت عنوان کرد و افزود: در این کتاب خواننده نمی‌داند سراینده این اشعار دارای چه شخصیت و روحیه و طرز تفکری است، آیا عاشق است یا فارغ، شخصی است سیاسی یا شخصی منزوی؟

وی ادامه داد: شاعر جوان، حسین طاهری در اشعار خود از انزوا صحبت کرده است ولی هیچ ردپایی از انزوا در اشعارش به چشم نمی‌خورد.

بیرانوند در پایان سخنان خود، حس خیال نازکی و کودکانه در اشعار حسین طاهری در کتاب سررسید را خوشایند عنوان کرد.

گفتنی است در پایان جلسه نقد و بررسی کتاب شعر «سررسید»، دیگر منتقدین حاضر در نشست به نقد اشعار و پرسش و پاسخ با سراینده اشعار پرداختند و تقدیر از حسین طاهری شاعر جوان استان و دکتر قربان ولیئی منتقد اثر، از برنامه‌های پایانی کارگاه نقد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال