جمعه 16 خرداد 1399
با حضور حسن دولت‌آبادی؛

کارگاه نمایش‌نامه‌نویسی خلاق در همدان برگزار می‌شود

کارگاه نمایشنامه نویسی خلاق
    -     کد خبر: 9231
    -     تاريخ انتشار : 1398/6/27|13:04
سرویس : استانها
به همت حوزه هنری کودک و نوجوان، کارگاه نمایش‌نامه‌نویسی خلاق با عنوان «همدلی‌های کودکانه» در استان همدان برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حسن دولت‌آبادی، با اشاره به برگزاری کارگاه نمایش‌نامه‌نویسی خلاق در استان همدان گفت: این کارگاه با عنوان همدلی‌های کودکانه روز پنجشنبه ۲۸ شهریورماه  برگزار می‌شود و هدف ما در این کارگاه‌ها این است که نویسندگان ما خلاقانه برای کودکان و نوجوانان بنویسند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این کارگاه‌ها به همت حوزه هنری کودک و نوجوان برگزار می‌شود و ما در این کارگاه‌ها به هنرجوها می‌آموزیم که فاکتورهای اصلی در نمایش‌نامه‌نویسی چیست، چطور می‌شود به صورت فی‌البداهه دست به قلم برد و نوشت.

دولت آبادی افزود: در تئاتر، بنیان و اساس، نمایش‌نامه است. نمایش‌نامه خوب را به هر فردی با دانش متوسط کارگردانی بدهید، اثر قابل توجهی تولید می‌شود. اما کارگردان خوب با متن بد، به نتیجه خوبی نمی‌رسد.

وی با بیان این مطلب که نوشتن سخت است، توضیح داد: آماری ارائه شده که در طول تاریخ از قرن ۵ پیش از میلاد تا امروز آثار بزرگ دراماتیک، حاصل قلم ۳۰۰ نویسنده است. این را بگذارید در کنار هزاران هزار کارگردان و بازیگر و...

این استاد دانشگاه ادامه داد: برای جاودانگی اثر، معیارها و مبانی مشخصی داریم؛ یک اثر برای جاودانگی باید برای همه اعصار و زمان‌ها مناسب باشد، مربوط به جغرافیای خاصی نباشد و در همه سرزمین‌ها قابلیت درک و لذت داشته باشد. الگوی آموزشی برای کارگاه‌ها و دانشگاه‌ها باشد، مانند آثار شکسپیر و بکت و...

نویسنده مجموعه «نمایش‌نامه‌های آسان برای اجرا در کلاس و صحنه» با اشاره به کارگاه نمایش‌نامه‌نویسی خلاق در همدان گفت: به نظر من، هنرمند اول باید خوب ببیند و خوب بشنود. قبل از اینکه نویسنده قلم را دست بگیرد، باید در رفتار افراد جامعه دقت کند، مگر خودش چقدر تجربه زندگی دارد؟

دولت آبادی تاکید کرد: هنرجوها اول باید خوب دیدن و خوب شنیدن را بیاموزند. سعی می‌کنم اول نگاه و دیدگاه و نظرگاه به هنرجوها بدهم. بعد نوبت تکنیک می‌رسد؛ اینکه باید شخصیت و دیالوگ که عنصرهای اصلی هستند و  کارکرد آنها را بیاموزند.

گفتنی است، کارگاه نمایش‌نامه‌نویسی خلاق به همت حوزه هنری کودک و نوجوان و حوزه هنری استان همدان، روز پنجشنبه ۲۸ شهریورماه در مجتمع فرهنگی شهید آوینی همدان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال