چهارشنبه 9 بهمن 1398

معصومی گرجی: کربلا زمینه‌ای سرشار از موضوعات انسانی و بستری برای تولید آثار هنری است

معصومی گرجی
    -     کد خبر: 9151
    -     تاريخ انتشار : 1398/6/17|17:45
سرویس : استانها
سرپرست حوزه هنری مازندران به وصف رویداد تاریخی عاشورا با نگاهی به فضایل اخلاقی سپاه اسلام و تولید آثار هنری در این زمینه پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مهدی معصومی گرجی سرپرست این نهاد طی یادداشتی در آستانه عاشورای حسینی، به زمینه‌های موضوعی این رخداد تاریخی پرداخت.

سال‌ها از واقعه روز دهم محرم سال 61 هجری می‌گذرد و هنوز هم رخداد آن روزها از زمان تصمیم گیری حضرت «اباعبدالله» علیه السلام جهت حرکت به سمت کوفه تا رویدادهای روز نهم و دهم محرم یعنی همان تاسوعا و عاشورا از زوایای مختلفی نقل می‌شود. مورخ نگاه خود را دارد، واعظ و عارف و خلاصه هر کس که از روی اسناد تاریخی این مقطع را مطالعه کرده، دیدگاه خود را دارد (به قولی هرکس به طریقی...) اما آنچه مسلم است اینکه روز عاشورا دو وجه دارد، یک روی سپید و یک روی سیاه. در یک سپاه خباثت و خیانت و پلشتی موج می‌زند و در سوی دیگر پاکی و انصاف و ایثار به کمال می‌رسد. این همان جدال همیشگی خیر و شر است.

حادثه بسیار است همچون پیوستن «حر ریاحی» به لشکر امام حسین و یا رشادت ابوالفضل العباس(ع) برای آب‌رسانی به اهل بیت، خلوت «علی اکبر» با پدرش، شهادت «علی اصغر» طفل شش ماهه، بردباری «ام وهب» در بدرقه پسرش و دیگر اتفاقاتی که می‌توان نکته‌ها و نکته‌ها از دل آن بیرون کشید و به آدمیان نمایاند.

به قول حافظ: «هزار نکته باریک تر ز مو اینجاست»

و تمام این هزاران نکته امکان تبدیل شدن به آثار ماندگار را دارد (همانگونه که از همان زمان تاکنون روایت‌ها و داستان‌ها و اشعار بسیاری نقل و ساخته شد و تا امروز به آثار نمایشی، تجسمی، فیلم، موسیقایی و ...رسیده است). البته به شرط برخورداری از  بینش و نگرشی درست و تلاش و تکاپو در مسیر معرفت اولیا و اوصیا علیهم السلام.

اما چرا عاشورا و امام حسین(ع) شایسته این تکرار در گذر زمان و ماندگاری اند؟

استاد شهید مطهری(رحمت الله علیه) در جایی می‌فرماید: «وقتى انسان، حسين(ع) را با اين صفات و خصايل مى‌شناسد، مى‌بيند حق است و سزاوار است كه نام او تا ابد زنده بماند، چون حين مال خود نبود، خودش را فداى انسان، اجتماع انسانى، توحيد، عدالت و فداى انسانيت كرد. از اين جهت افراد بشر همه او را دوست مى‌دارند. وقتى انسان، ديگرى را مى‌بيند كه در او هيچ چيزى از خود فردى وجود ندارد و هر چه هست شرافت و انسانيت است، او را با خودش متحد و يكى مى‌بيند.»

این همه والایی و شایستگی در خور بسط دادن است، و امروز «هنر» بهترین رسانه ای است که می‌تواند جریان عاشورا را با تمام آنچه بود و آنچه داشت برای جامعه ایرانی و غیر ایرانی، مسلمان و غیر مسلمان، نقل کند. کار هنرمند باز کردن پنجره ای تازه به موضوع است، حال آنکه این امر باعث ایجاد تفسیری تازه می‌شود و می‌توان یک پدیده را از چند وجه نگریست و به فراخور زمانه تحلیل و تاویل جامع و روزآمدی از جریان منظور داشت.

باز در ادامه استاد مطهری نکته جالب دیگری  عنوان می‌کند: «صحنه كربلا را مى‌توان تشبيه كرد به يك نمايشگاه. نمايشگاه معنويت و معرفت. در اين نمايشگاه، انسان مى‌تواند به عظمت قدرت اخلاقى و روحى و معنوى بشر پى برد و بفهمد تا چه اندازه بشر با گذشت و فداكار و آزادمرد و خداپرست و حق خواه و حق پرست مى‌شود. داستان كربلا در هزار و دويست سال پيش روى صفحه كتاب آمده، يك وقتى آمده كه كسى فكر نمى‌كرده كه اين حادثه اين قدر گسترش پيدا خواهد كرد. متن تاريخ حادثه گويى اساسا براى يك نمايشنامه نوشته شده است.»

آری این رویداد که در همیشه تاریخ زنده خواهد بود، می‌باید از طریق اکسیر هنر به آیینه تمام نمای «انسان» در مقام «اشرف مخلوقات» بدل شود، چراکه تجلی شکوهمند بنده‌ای است که خود را کنار گذاشته (از خود بیخود می‌شود) تمام توجهش دیگری است و رو سوی کمال دارد، و به سوی حق، یا بهتر بگوییم به سمت «خداوند عظیم» می‌رود.

آن مقام که: «رسد آدمی به جایی که بجز خدا نبیند»

و این سعادت بزرگی است که هنر و هنرمند بتوانند به نمایش این مقام برخیزند.

عاشورای حسینی تسلیت باد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال