شنبه 5 بهمن 1398

فراخوان ششمین سوگواره ملی عکس «قاب شیدایی» اعلام شد

ششمین سوگواره قاب شیدایی
    -     کد خبر: 9106
    -     تاريخ انتشار : 1398/6/13|15:56
سرویس : استانها
حوزه هنری استان کردستان با همکاری و مشارکت شهرداری و شورای اسلامی شهر بیجار، ششمین سوگواره ملی عکس «قاب شیدایی» را برگزار می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، امین مرادی رئیس حوزه هنری کردستان بیان کرد: در راستای ثبت و ماندگاری لحظه‌های ناب عشق به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و تلاش در راستای ثبت و ضبط آییین‌ها و مراسم‌های ویژه، این دوره از سوگواره برگزار می‌شود.

وی با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی با الهام از فرهنگ عاشورای حسینی افزود: ترویج دستور اسلامی امر به معروف و نهی از منکر، بزرگترین پیام عاشورا است که باید در این خصوص تلاش شود، مفاهیم مربوط به آن از جمله مبارزه با ظلم و ستم، مبارزه با فساد، در بخش نهی از منکر و ترویج اسلام ناب محمدی (ص) و دستورات قرآنی در بخش امر به معروف، در جامعه نهادینه شود.

وی افزود: در سوگواره عکس قاب شیدایی تلاش می‌شود تا در کنار معرفی آیین‌ها و مراسم عزاداری این ایام در سراسر کشور از قاب تصویر عکاسان، فرهنگ عزاداری مردمان ولایت‌مدار بیجار را نیز به سراسر ایران معرفی نموده و زمینه کشف و حمایت از استعدادهای هنر عکاسی و خلق و تولید آثار فاخر هنری مهیا شود.

مرادی تصریح نمود: ثبت بازخورد مراسم عزاداری ایام محرم بر اقشار مختلف مردم و آسیب‌شناسی پاره‌ای از مراسم‌های برگزار شده به منظور ارتقاء ارزش‌های معنوی حاکم بر ایام محرم و صفر در کنار آشنایی عکاسان مبتدی با حوزه عکاسی موضوعی و ایجاد رغبت جهت ورود به این عرصه، از اهداف دیگری است که در این سوگواره هدف‌گذاری شده است.

وی بخش‌های سوگواره را در محورهای: «مجموعه عکس ملی»، «مجموعه عکس ویژه شهرستان بیجار»، «تک عکس ملی»، «تک عکس ویژه شهرستان بیجار» و «عکس موبایلی» عنوان کرد و گفت: شرکت در این سوگواره برای تمامی عکاسان آماتور و حرفه ای آزاد است.

رئیس حوزه هنری کردستان در خصوص مقررات سوگواره نیز گفت: در این دوره از سوگواره آثاری مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که مربوط به محرم ۱۳۹۸ است و هر عکاس، مجاز است در هر دو قسمت ملی و شهرستانی با ۵ قطعه تک عکس (رنگی یا سیاه‌ و سفید) شرکت نماید. (۵ عکس ملی و ۵ عکس شهرستان)

وی عنوان کرد: در صورتی‌که عکسی قبلا در مسابقه یا نمایشگاهی، موفق به راهیابی یا کسب مقام و جایزه شده باشد، از مرحله داوری حذف خواهد شد و عکاسان باید توجه نمایند که در صورت اصلاح رنگ و یا برش عکس نباید به استناد اثر خدشه وارد شود.

مرادی فرمت قابل قبول را  JPEG با وضوح ۳۰۰ dpi و طول ۲۰۰۰ پیکسل اعلام نمود و تصریح نمود: در صورتی‌که بنا به تشخیص هیئت برگزار کننده اثر ارسالی به‌عنوان اثر برتر معرفی شود، ارسال فایل اصلی عکس به دبیرخانه سوگواره ضروری است.

وی افزود: شرکت‌کننده در سوگواره به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می‌شود و مسئولیت هرگونه دعوی در باب مالکیت اثر از عهده برگزار کننده خارج است و حق استفاده از عکس‌های پذیرفته شده برای چاپ در کتاب، بروشور یا انتشارات مربوط به مسابقه، با ذکر نام عکاس در اختیار دبیرخانه سوگواره خواهد بود.

وی در خصوص نحوه ارسال آثار نیز گفت: علاقه‌مندان جهت ارسال اثر به شیوه‌های ذیل می‌توانند آثار خود را ارسال نمایند:

*ارسال اثر به پست الکترونیکی سوگواره به آدرس ghabesheydeei6@gmail.com

*از طریق ارسال پستی لوح فشرده به دبیرخانه سوگواره به آدرس: کردستان، بیجار، شهرداری بیجار، واحد روابط عمومی.

مرادی گفت: در تمامی شیوه‌های عنوان شده جهت ارسال اثر می‌بایست مشخصات کامل صاحب اثر، آدرس و شماره تماس و یک قطعه عکس صاحب اثر به همراه بخش مورد نظر جهت حضور در سوگواره  نیز ارسال شود.

وی با معرفی سعید کردی و مهدی باشوکی به عنوان دبیران این سوگواره، آخرین مهلت ارسال آثار را ۲۰ مهرماه اعلام کرد و گفت: نتایج داوری آثار راه یافته به بخش نمایشگاه ۳۰ مهرماه اعلام و مراسم اختتامیه سوگواره و افتتاح نمایشگاه ۱۲ آبان‌ماه در بیجار برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال