شنبه 5 بهمن 1398
امید پارسایی‌فر:

ظرفیت ماه‌های محرم و صفر از رویکردهای متعدد بی‌نظیر به‌ویژه از نوع نگاه هنری است

نمایشگاه تن پوش های عاشورایی
    -     کد خبر: 9085
    -     تاريخ انتشار : 1398/6/12|13:00
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری بوشهر از افتتاح نمایشگاه «تن‌پوش‌های عاشورایی» اثر آمنه فروردین، به مناسبت ایام محرم در نگارخانه سوره حوزه هنری استان بوشهر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، رئیس حوزه هنری استان بوشهر در بازدید از این نمایشگاه گفت: ظرفیت ماه‌های محرم و صفر از رویکردهای متعدد بی‌نظیر به‌ویژه از نوع نگاه هنری است.

امید پارسایی‌فر افزود: بر هنرمندان متعهد و متخصص ما واجب است تا از این فرصت استثنایی برای بیان ارزش‌های دینی و معرفتی استفاده کنند.

وی بیان کرد: یکی از نگاه‌های خیلی مهم در عرصه هنر عاشورایی مراسم عزاداری است که در این آیین به برکت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) حضور پرفروغی دارند.

پارسایی‌فر با اشاره به صاحب آثار این نمایشگاه گفت: آمنه فروردین هنرمند برجسته طراحی لباس با همت موسسه نیمدری سبز حرکتی برای تهیه پوشش عزاداران حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) صورت گرفته و از آنجایی که رویکرد هنری در این حرکت طراحی لباس وجود داشت نگارخانه سوره حوزه هنری استان بوشهر این حرکت را میزبانی کرد.

وی یادآور شد: این حرکت به عنوان یک آغاز برای تقویت روند هنر عاشورایی از منظر پوشش با رعایت به نگاه عفاف و حجاب است که از معیارهای مهم تمدن نوین ایران اسلامی در طول تاریخ است.

رئیس حوزه هنری استان بوشهر گفت: خوب است که سایر اقشار نیز متناسب با این ایام آثاری را تولید کنند که در آن نشانه‌های سوگواری و عزاداری برای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) دیده شود.

تن‌پوش‌های عاشورایی از دیرباز جایگاه ویژه‌ای داشته است

طراح لباس گروه‌های موسیقی استان در رابطه با این نمایشگاه عنوان کرد: نمایشگاه تن‌پوش‌های عاشورایی سومین سالیست که در استان بوشهر برگزار می‌شود و جهت مراسمات مذهبی و آیینی برای مداحان، زنجیرزنان و عموم مردم طراحی شده است.

آمنه فروردین افزود: تن‌پوش‌های عاشورایی از دیرباز جایگاه ویژه‌ای داشته است و این گونه لباس‌ها، هم فرهنگ استان را گسترش می‌دهد و هم یک نوع پوشش خاص به شمار می‌رود که برند آن نیز به عنوان مینار ثبت شده است.

وی ضمن اشاره به تعداد آثار این نمایشگاه بیان کرد: ۵۰ الی ۶۰ اثر لباس و تن‌پوش برای خانم‌ها و آقایان و کودکان در نمایشگاه «تن‌پوش‌های عاشورایی» ارائه شده است.

این هنرمند طراحی لباس، با معرفی مجموعه آثار دیگر خود اظهار داشت: پس از این نمایشگاه، چهارمین مجموعه آثار عاشورایی در تهران به نمایش گذاشته می‌شود.

فروردین با اشاره به زمان برگزاری این نمایشگاه گفت: نمایشگاه «تن‌پوش‌های عاشورایی» از دهم الی چهاردهم شهریورماه در دو نوبت صبح و بعدازظهر ساعت ۹ الی ۱۲ و ۱۸ الی ۲۱ در نگارخانه سوره میزبان بازدیدکنندگان است.

وی افزود: این نمایشگاه با همت موسسه نیمدری سبز و خانه مد و لباس مینار و با همکاری حوزه هنری استان بوشهر برگزار شده است.

ارزش‌ها و اعتقادها با زبان هنر بیان شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر در بازدید از نمایشگاه «تن‌پوش‌های عاشورایی» گفت: مسائل ارزشی و اعتقادی اگر با زبان هنر بیان شود، از قدرت نفوذ بیشتری در افکار عمومی جامعه برخوردار است و در تاریخ ۱۴۰۰ ساله اسلام هر جا که هنر قرین ارزش‌ها شده به نفوذ، پایایی و مانایی اعتقادها کمک کرده است و نمونه آن مداحی‌های اهل بیت (ع) که از سده‌های قبل با شعر و بیان موضوع نزدیک و تا امروز ماندگار شده است.

مجید خورشیدی افزود: همچنین نیاز بود در زمینه پوشش عزاداران نیز اتفاقاتی بیفتد که با سرپنجه هنرمند طراحی «آمنه فروردین» این مهم رخ داد و امیدواریم این کارهای زیبا تبدیل به فرهنگ عمومی مصرف شود.

وی گفت: امیدوار روزی هستیم که شاهد پوشش عفیفانه و حجاب کامل و برتر بانوان که چادر است بدون رنگ مشکی باشیم، زیرا تحمل این رنگ برای بانوان سخت است و باید آفرین گفت به زنانی که در این هوای گرم چادر مشکی را همچنان سر می‌کنند.

خورشیدی بیان کرد: با توجه به اینکه تاکیدی بر مشکی بودن حجاب نبوده و در اثر عرف ایجاد شده امیدواریم این عرف نیز تغییر و بانوان بتوانند در عین حجاب برتر با چادرهای برخوردار از رنگ‌هایی با قابلیت سازگاری بیشتر با هوای گرم به ترویج فرهنگ عفاف و حجاب کمک کنند.

وی گفت: در بخش پوشش کودکان نیز نیاز است که جنبه‌های زیباشناختی در لباس به‌کار رود و در این حوزه باید همت و تلاش بیشتری شود تا کودکان از امروز جذب و جلب معارف دینی و مذهبی شوند.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال