دوشنبه 13 مرداد 1399
نشست خبری اجرای نمایش «غریبه شام» برگزار شد

زارعی: خود را در تئاتر دینی مؤلف می‌دانیم/ برپایی«همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین» به چند زبان زنده دنیا

نشست خبری اجرای نمایش «غریبه شام»
    -     کد خبر: 9078
    -     تاريخ انتشار : 1398/6/11|14:43
کارگردان نمایش عاشورایی «غریبه شام» گفت: از آنجایی که گروه تئاتر «آیین» در تولید و اجرای نمایش‌های آیینی صاحب سبک و تفکر مشخص و پویاست خود را مؤلف در تئاتر دینی می‌دانیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، نشست خبری اجرای نمایش «غریبه شام» و «همایش بین‌المللی پیاده روی تئاتر اربعین» با حضور کوروش زارعی کارگردان و مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، انوش معظمی و کاظم نظری بازیگران این نمایش در حوزه هنری برگزار شد.

کوروش زارعی در ابتدای این نشست درباره چگونگی تولید و آماده‌سازی این نمایش برای محرم سال جاری گفت: نمایش«غریبه شام» با پیشنهاد شهرام کرمی مدیر اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد مبنی بر اجرای یک اثر آیینی تولید شده است.

زارعی با اشاره به داستان نمایش و تغییراتی که در نمایشنامه آن اعمال شده است گفت: سید حسین فدایی حسین نمایشنامه این نمایش را بروز‌رسانی کرد و داستان را با عصر حاضر تطبیق داد. به این صورت که نمایش «غریبه شام» در این اجرا با موضوع و پیرامون زندگی یک خانواده نیروهای مدافع حرم سوریه آغاز می‌شود. این خانواده که یک فرزند دختر دارد مدتی است از پدر که برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) به سوریه رفته است؛ بی‌خبر و بسیار نگران هستند. دختر بسیار بی‌تابی می‌کند. به این ترتیب برای دیدار با پدر به سوریه سفر می‌کنند.

وی افزود: یک هتل قدیمی در سوریه را برای خانواده رزمنده‌های مدافع حرمی که فرصت دیدار خانواده خود در ایران را ندارند آماده کرده‌اند. خانواده مدافع حرم داستان نمایش «غریبه شام» در این هتل مستقر و منتظر پدر می‌شوند. اما پس از گذشت ساعت‌ها و روزها خبری از پدر نیست و دختر بیش از پیش دلتنگ و نگران پدر می‌شود.

زارعی در ادامه گفت: دختر داستان این نمایش که هم سن و سال حضرت رقیه(س) است برای دیدن پدر خود به حضرت زینب(س) متوسل و در حرم ایشان حضور می‌یابد. این دختر در حرم حضرت زینب(س) با دختری آشنا می‌شود که شرایطش مشابه با اوست. آن دختر کسی بجز حضرت رقیه(س) نیست. ما این موضوع را بهانه‌ای قرار دادیم تا به بیان یکی از وقایع عاشورا بپردازیم.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری افزود: نمایش «غریبه شام» تنها یک اثر آیینی نیست. بلکه یک نمایش امروزی و تطبیق سال 61 هجری با سال 2019میلادی است. تطبیقی که در آن وقایع عاشورا هر کدام به نوعی در حال حاضر روی می‌دهد و بار دیگر تکرار می‌شود.

زارعی با اشاره به یکی دیگر از دلایل تولید این نمایش گفت: مردم و جوانان ما باید بدانند ما برای چه در سوریه می‌جنگیم. پس در فرازهایی از نمایش به این موضوع می‌پردازیم. آنجایی که همسر مدافع حرم نمایش«غریبه شام» از او می‌خواهد سفر به سوریه را لغو و از مدافع حرم شدن صرف نظر کند. ما در این نقطه از نمایش یاری‌های سوریه به ایران در هشت سال دفاع مقدس مقابل ارتش بعث عراق را یادآوری می‌کنیم.

وی افزود: همچنین سوریه کشوری اسلامی در همسایگی ایران است که امنیت و آرامشش روی ما بی‌شک تاثیرگذار است و در شرایط مبارزه با داعش دست یاری به سوی ما دراز کرد. پس بی‌شک باید به آن کمک کنیم. از طرفی هم آرامش، امنیت و آسایش سوریه همان امنیت و آرامش ملت ایران است. چرا که ایجاد نا امنی و راه‌اندازی جنگ در عراق و سوریه بهانه‌ای از سوی مستکبران و شیاطین روز دنیا از جمله آمریکا برای اختلال امنیت در ایران بود. بی‌شک امنیت و سلامتی دو نعمت مخفی خداوند هستند که تا زمانی که آنها را از دست ندهیم قدرشان را نمی‌دانیم.

زارعی ادامه داد: دشمنانِ عزت، استقلال و اقتدار ملت ایران از هرگونه اقدامی برای نابودی و ضربه کوتاهی نمی‌کنند. اما از آنجایی که طی چهل سال گذشته هرگونه فعالیت مخرب آنها بی‌نتیجه ماند به سوی تغییرات فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی جوانان حمله‌ور شدند. دشمن امروز ما اعتقادات، باورها و ایمان قلبی جوانان ایران را می‌خواهد و در پی دزدیدن آن‌ها و جایگزینی‌اش با هیچ و پوچ است.

وی افزود: کشورهای بسیاری درگیر مشکلات اقتصادی هستند و ایران نیز با آن دست و پنجه نرم می‌کند. درست است مشکلات اقتصادی داریم. اما مشکل اساسی و اصلی روز کشور اقتصادی نیست. مشکل حقیقی ما فرهنگ و تغییرات فرهنگی نسل جوان ایرانی است. پس باید همه‌جانبه در امور فرهنگی جدی کار و تلاش کنیم تا در این جنگ هم دشمن را شکست دهیم.

بازیگر سریال به یادماندنی حضرت یوسف در پاسخ به یکی از خبرنگاران در خصوص شعاری بودن نمایش «غریبه شام» گفت: همیشه کلیشه و شعار بد نیست. حتی سیمای هالیوود ار این کلیشه‌ها و شعارها بهره می‌برد. پس شعار همیشه بد نیست و در بسیاری از مواقع کارساز است. همچنان که رهبری شعار سال را انتخاب می‌کند و به نوعی رهنمون جامعه است که به حرکت ما در مسیر درست کمک می‌کند. پس شعار به خودی خود بد نیست مگر اینکه نادرست و به غلط و ناکارآمد استفاده شود. در تئاتر نیز نمی‌توانیم شعائر دینی و عاشورایی را نادیده بگیریم. اما باید به‌جا و با کاربردی سازنده استفاده شود.

زارعی افزود: ما در تئاتر آیینی مؤلف هستیم. چرا که صاحب سبک و تفکر مشخص و پویا هستیم.

وی در ادامه گفت: نمایش«غریبه شام» در 75 دقیقه و با 35 نفر بازیگر از فردا ساعت 18:30 در تماشاخانه سنگلج اجراهای خود را آغاز می‌کند. این نمایش به نوعی زنانه است. چرا که نقش‌های اصلی آن را بازیگران زن ایفا می‌کنند.

***معظمی: دو نقش کاملا متضاد در نمایش «غریبه شام» دارم

انوش معظمی که بسیاری از علاقه‌مندان به تئاتر و تلویزیون وی را با کارگردانی نمایش‌های کودک و نوجوان و یا بازیگری خاطره‌انگیز نقش حرمله در سریال مختارنامه می‌شناسند در این نشست گفت: پیش از پیشنهاد آقای زارعی برای حضور در نمایش «غریبه شام» برای محرم امسال برنامه‌ریزی کرده بودم و می‌خواستم با دو نمایش کودک و نوجوان من هم سهمی در فعالیت‌های فرهنگی عاشورایی داشته باشم. اما به هر حال این خواسته من مقبول نشد و خیلی دل‌شکسته و ناراحت شدم. تا اینکه برای بازیگری در این نمایش طلبیده شدم که بی‌شک دلم گرم شد.

معظمی در مورد نقش خود در این نمایش گفت: دو نقش کاملا متضاد را در نمایش «غریبه شام» بازی می‌کنم. چرا که یکی از آنها شبیه حضرت ابولفضل العباس و دیگری نقش شمر بن ذی الجوشن است. این نقش‌ها هم به دلایل فیزیک بدنی تنومند لازم برای نقش‌های گفته‌ شده به بنده داده شده است.

***نظری: فرهنگ و هنر باید اولویت کشور باشد

کاظم نظری بازیگر تئاتر نیز در این نشست گفت: نقش خولی را در نمایش «غریبه شام» ایفا می‌کنم و خوشحالم که محرم امسال میزبان علاقه‌مندان تئاترهای عاشورایی هستیم.

نظری در ادامه با تاکید بر اهمیت فرهنگ و هنر در توسعه و رشد همه‌جانبه هر کشوری گفت: اگر کشوری همچون امروزه رشد و پیشرفتی فزاینده در همه امور دارد ناشی از فعالیت‌های اساسی آن در حوزه فرهنگ و هنر خود است. ژاپن به شدت در تامین خوراک فرهنگی مردم خود حساس و اسرار دارد. همین موضوع موجب حل ریشه‌ای بسیاری از مشکلاتی که شاید ما امروزه در ایران با آن مواجه هستیم شده است. در نتیجه فرهنگ هنر را باید اولویت هرگونه اقدامی در کشور قرار دهیم.

وی در پایان با تاکید بر اهمیت باور مخاطب در تئاتر‌های آیینی گفت: از همه اقشار جامعه و مسئولین دعوت می‌کنم برای تماشای نمایش «غریبه شام» بیایند.

گفتنی است، نمایش « غریبه شام» به نویسندگی حسین فدایی‌حسین و کارگردانی کوروش زارعی از 12شهریورماه هرشب ساعت 18:30 در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه می‌رود.

 در این نمایش پربازیگر که به زندگی و شهادت حضرت رقیه(س) می‌پردازد بازیگرانی چون کاظم نظری، انوش معظمی، وفا طرفه، حسن اردستانی، سیدحمید لاجوردی، محمدجواد پیروزی، لیلاالسادات موسوی، مریم السادات صدرپور، فائزه السادات حسینی، سنا زارعی، نگین السادات رسولی، فائقه حاجی مهدی، سوگند مقدم، حدیت تقی زاده و... ایفای نقش می‌کنند  و محمدرضا خویی نیز مدیر تولید پروژه است.

*«همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین» با چند زبان زنده دنیا برپا می‌شود

در ادامه این نشست کوروش زارعی در مورد برپایی «همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین» در ایام اربعین سال جاری گفت: این همایش که کار خود را از سال 95 با حمایت‌های فاضل نظری در دوران معاونت هنری خود در حوزه هنری آغاز کرد هر ساله روند رو به رشد خود را ادامه داده است.

زارعی در ادامه افزود: «همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین» سال گذشته به فضای بین‌المللی خود نزدیک‌تر شد. چرا که آثار اجرا شده علاوه بر زبان‌ فارسی به زبان‌های عربی و انگلیسی هم در مسیر پیاده‌روی اربعین نیز ارائه شد.

وی افزود: در تازه‌ترین برپایی «همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین» نیز در نظر داریم تا علاوه بر زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و ترکی آثاری هم به زبان اردو برای زائرین اردو زبان پاکستانی و هندی اجرا کنیم.

زارعی ادامه داد: با توجه به کثرت زائران عرب زبان در مسیر پیاده‌روی اربعین مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در نظر دارد تا روی تولید آثار به زبان عربی تمرکز داشته باشد.

زارعی ادامه داد: این کار یک نذر فرهنگی است که هنرمندان عاشق و دلداده برای حضور در آن اعلام آمادگی‌ می‌کنند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به همکاری‌های گسترده با کمیته ستاد فرهنگی اربعین گفت: حجت الاسلام والمسلمین احمدی مسئول کمیته ستاد فرهنگی اربعین برای برپایی این همایش بسیار با ما همکاری و اقدامات لازم برای تسهیل کار را کرده است. بر اساس توافقات صورت گرفته میان مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و ستاد فرهنگی اربعین هرگونه اجرا تئاتر در مسیر پیاده روی اربعین باید از کانال حوزه هنری عبور کند. به این ترتیب گروه‌های علاقه‌مند به اجرای تئاتر و هنرهای نمایشی از جمله نقالی، پرده‌خوانی، تعزیه و نمایش‌های خیابانی در مسیر پیاده‌وری اربعین باید به مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری معرفی شوند.

زارعی افزود: مدت زمان نمایش‌های تولیدی برای اجرا در مسیر پیاده‌روی اربعین باید کمتر از 25 دقیقه باشد. چرا که زائران در مسیر پیاده‌روی فرصت زیادی برای توقف‌های طولانی ندارند بی‌شک برای تماشای بین‌الحرمین لحظه شماری می‌کنند.

زارعی در پایان با اشاره به مشارکت دادن هرچه بیشتر مراکز استانی حوزه هنری در برپایی رویدادهای مهم مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از جمله جشنواره‌ها و همایش‌های بین‌المللی گفت: برخی استان‌هایی که توان و ظرفیت بالایی در عملیاتی کردن برنامه‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری دارند بیشتر در امور برپایی رویدادهای مهم شرکت داده می‌شوند. به عنوان مثال برپایی چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین را به حوزه هنری استان خوزستان سپرده‌ایم و مرکز نقش نظارتی را در برپایی بر عهده دارد. به این ترتیب آرش ساربان، مسئول واحد نمایش حوزه هنری استان خوزستان به عنوان دبیر اجرایی و سیدشهاب‌الدین طباطبایی، رئیس حوزه هنری استان خوزستان به سمت دبیر هنری چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین منصوب شدند.

گفتنی است، در پایان این نشست از پوستر نمایش «غریبه شام» و پوستر «چهارمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده‌روی اربعین» رونمایی شد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال