سه شنبه 21 مرداد 1399
با حضور حناچی شهردار تهران و جمعی از نیروهای اطلاعات عملیات هشت سال دفاع مقدس؛

۳۰۵‌اُمین شب خاطره با بازخوانی کتاب «بمو» برپا می‌شود

۳۰۵‌امین شب خاطره
    -     کد خبر: 8963
    -     تاريخ انتشار : 1398/6/4|12:23
دو تن از نیروهای اطلاعات و عملیات آگاه از عملیات لغو شده «بمو» در تازه‌ترین شب خاطره حوزه هنری خاطره‌گویی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، تازه‌ترین شب خاطره حوزه هنری به بازخوانی کتاب«بمو» و خاطره‌‌گویی دو تن از نیروهای اطلاعات و عملیات اختصاص دارد. این برنامه پنج‌شنبه 7شهریورماه ساعت 17:30 با حضور دکتر پیروز حناچی شهردار تهران، در تالار سوره حوزه هنری برپا می‌شود.

کتاب «بمو» حاصل پژوهش اصغر کاظمی خاطرات شناسایی منطقه قصرشیرین و ‌ذهاب است که پس از 18 سال با تغییر جلد به چاپ دوم رسید. این اثر درباره جزئیات مقطعی از تاریخ جنگ تحمیلی عراق علیه ایران (اسفند ۱۳۶۱ تا آبان ۱۳۶۲)، به‌ روایت ۱۰ تن از فرماندهان و رزمندگان‌ ایرانی از جمله شهید صیاد شیرازی است که سوره مهر آن را روانه بازار کتاب کرده است. این کتاب در پنج فصل تدوین شده و دربردارنده تعداد قابل توجهی ‌عکس و کروکی و نقشه‌رنگی مختلف از عملیات‌ها و مناطق عملیاتی ‌است.

احمد استادباقر، حسین الله‌کرم، محمد جوانبخت، احمد کوچکی، مصطفی موسوی، محرم قاسمی، جعفر جعفرولی‌زاد، حسین دمیرچی، علی‌ صیادشیرازی و مهدیقلی رضایی کسانی هستند که این خاطرات را در این کتاب روایت کرده‌اند.

در مورد عملیات منطقه «بمو» که نام یکی از بلندی‌های منطقه قصرشیرین است باید گفت؛ با محاسبات ظاهری و با مطالعاتی که صورت گرفته بود، توان گرفتن سد دربندیخان عراق وجود داشت و با تسلط بر این مکان بزرگ می‌توانستیم حضور خود را تا بعقوبه بغداد پیش ببریم و میان لشکرهای کارآمد ارتش بعث عراق فاصله بیندازیم و توان نظامی دشمن را کاهش دهیم، اما با همه این تفاسیر با وجود آنکه همه چیز برای آغاز این عملیات آماده بود و پد‌های لازم برای هلی‌بُرن شناسایی و مواد منفجره لازم برای انهدام سد در صورت نیاز تدارک دیده شده بود و نیروها توجیه شده و آمادگی کامل داشتند این عملیات لغو شد.

گفتنی است، 305‌اُمین شب خاطره هنری با بازخوانی کتاب«بمو» و خاطره‌‌گویی دو تن از نیروهای اطلاعات و عملیات منطقه «بمو»کرمانشاه پنج‌شنبه 7شهریورماه ساعت 17:30 در تالار سوره حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ برپا می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال