دوشنبه 16 تیر 1399
برگزیدگان جایزه ادبی شهید اندرزگو معرفی شدند

ابراهیم حسن‌بیگی: ۳۰ سال دیر به فکر جایزه شهید اندرزگو افتادیم

جایزه شهید اندرزگو
    -     کد خبر: 8960
    -     تاريخ انتشار : 1398/6/4|09:57
طی مراسمی با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و جمعی از نویسندگان، برگزیدگان نخستین جایزه ادبی شهید سید علی اندرزگو معرفی شدند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری،‌ آیین معرفی و تجلیل از نویسندگان انقلاب اسلامی تحت عنوان جایزه شهید سیدعلی اندرزگو عصر روز ۳شهریورماه در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد. 

این مراسم با حضور حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، علیرضا مختارپور، خانواده شهید اندرزگو، صادق کرمیار، محسن پرویز، حجت‌الاسلام سعید فخرزاده،‌ محسن کاظمی، قادر آشنا، احمد شاکری، محمدرضا شرفی خبوشان، علی‌محمد مودب، مصطفی جمشیدی، میثم نیلی و علی‌اکبر اشعری برپا شد.

سیدصادق رضایی، دبیر دوره اول جایزه ادبی شهید اندرزگو، در این مراسم گفت: پس از سه سال کار کارشناسی امسال نخستین دوره را برگزار می‌کنیم و شاهد رخداد بزرگی در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی هستیم. امروز دشمن برنامه‌ریزی دقیقی دارد تا  حقایق تاریخ معاصر را غیر واقعی جلوه دهند و جای خائن و خادم را عوض کنند و خائن‌های پهلوی را حاکمان خوشبخت و ناجی ملت ایران معرفی کنند. لذا از سال ۹۵ تا ۹۷ دو همایش برای مقابله با تحریف تاریخ معاصر و مقابله با تطهیر پهلوی برگزار شده است. با تشکیل شورای سیاست‌گذاری در سال ۹۷ و اعلام فراخوان و تشکیل دبیرخانه، آثار برای دبیرخانه ارسال و با انتخاب داوران بررسی آثار آغاز شد. به مصداق عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد و به مدد الهی حاصل تلاش مقابله با جریان شیطانی تحریف تاریخ معاصر، مجموعه‌ کتاب‌هایی است که در بخش تاریخ شفاهی و مستندنگاری و تحلیل تاریخ تألیف شده است. چنانچه پس از پیروزی انقلاب ادبیات انقلاب و دفاع مقدس شکل گرفت، همان مجموعه امروز دست به تألیفاتی در مقابل تحریف تاریخ معاصر زده است.

در ادامه مراسم حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی درباره روشنگری در حوزه تاریخ انقلاب و نشان دادن چهره واقعی رژیم پهلوی گفت: امروز جنگ، جنگ روایت‌ها است. این مسئله را در جایی مطرح کردم، اما فردی به من معترض شد که معنی این حرف چیست. معنی روایت، احادیث اهل بیت نیست؛‌ ما مردم عزیز دارای عزت، دارای شرافت، کرامت، سابقه و ریشه ایران را شاید کمتر با تصویری دقیق‌تر از آنچه در سابقه نه چندان دور بر سر ملت ایران آمده آشنا کرده‌ایم. در حفظ تمامیت ارضی خیلی دوران تباه و سیاهی را در دوران ملعونه پهلوی داشتیم. آن‌ها خاک را هم حفظ نکردند. حالا تصویری می‌سازند شاید با داعیه نقد و روایت مستند مثل مستند ۵۷، و سعی می‌کنند دروغ به خورد جامعه بدهند. در برابر همین تحریف‌‌ها بود که رهبر انقلاب فرمودند در شناساندن آن خباثت در جهت دین‌زدایی همه وارد میدان شوند؛ از شاعران و هنرمندان گرفته تا نویسندگان. اینکه ایشان می‌فرمایند همه وارد میدان شوند نشان می‌دهد به حدی خیر و برکت دارد تا نویسندگان ما باید نذر کنند تا توفیق نوشتن از این حقیقت را حاصل کنند. نمی‌توان از شهید اندرزگو سخن گفت اما از خباثت‌های پهلوی‌ها چیزی نگفت. از آنچه در خیانت بر فرهنگ جامعه و خاک و استقلال جامعه شده باید نوشت.

وی ادامه داد: یادمان نمی‌رود روزگاری را که تنها یک شانزدهم پول نفت خودمان را به خودمان می‌دادند. برای بیان این خباثت‌ها اگر هنر به مدد نیاید و از خباثت‌ها نوشته نشود و روایت‌ها ناگفته بماند اثر ماندگار نخواهیم داشت. این دعوت همگانی که رهبری داشتند یک تکلیف تاریخی است. این امر هم روی زمین نخواهد ماند و آغاز اتفاقات مهمی خواهد بود. ان‌شاءالله یک نهضت بزرگ و همگانی رقم بخورد و روایتی زلال از آنچه بر این ملت کریم رفته عرضه شود. در این مسیر کوتاهی نخواهیم کرد. ما به عنوان سازمان تبلیغات بنا داریم بیش از پیش به ترویج کتاب بکوشیم و در این مسیر کوتاهی نمی‌کنیم. در دوره‌ای قرار داریم که نشر مظلوم است و باید کتاب آن‌گونه که بایسته و شایسته است جدی گرفته شود.

سپس علیرضا مختارپور، دبیر نهاد کتابخانه های کشور، نیز در این مراسم گفت: طی ۴ دهه اخیر دیدگاهای معارضی درباره انقلاب اسلامی صحبت کرده‌اند و با اهمال برخی مسئولان فرهنگی متاسفانه هنوز جای آثار تاریخی که در شأن انقلاب اسلامی باشد برای جوانان خالی است. این جایزه بنام شهید سیدعلی اندرزگو نام‌گذاری شده است و این مهم‌ترین ویژگی این جایزه ادبی است. زیرا به نام کسی نام‌گذاری شده که ثابت کرد که می‌توان قناعت پیشه کرد اما به مبارزه با طاغوت پراخت.

حجت‌الاسلام محمود اندرزگو، فرزند شهید اندرزگو، نیز با بیان نکاتی درباره شخصیت این شهید گفت: نقاط عطفی در زندگی شهید اندرزگو وجود دارد و همچنین کرامت‌های زیادی از ایشان نقل شده است اما از نظر من مهم‌ترین کرامت ایشان این بود که افراد بی‌ایمان و اوباش را به اسلام حذب می‌کرد. او تحولات روحی بسیاری در افراد و اطرافیان خود ایجاد می‌کرد و بی‌وضو هرگز اسلحه به دست نمی‌گرفت. توصیه من به نویسندگان این است که بی‌وضو قلم به دست نگیرند تا بتوانند اعتقادات خود را در آثارشان نمایان کنند.

ابراهیم حسن‌بیگی، نویسنده کتاب «دو روایت از یک عکس» و برگزیده جایزه ادبی شهید اندرزگو، نیز درباره این مراسم و اهمیت پرداختن به تاریخ انقلاب گفت: این جایزه سی سال دیر برگزار شد. شاید اگر بوی تعفن تطهیر ژریم پهلوی به مشام نمی‌رسید این جشنواره برگزار نمی‌شد. اگر ما چهره واقعی پهلوی را بر اساس مستندات و مدارک اثبات نکنیم، دشمن با بیان جعلیات دست به تحریف تاریخ می‌زند. 

در ادامه این آیین، داوران بخش داستان کودک و نوجوان کتاب‌های «باغ خرمالو» نوشته هادی حکیمیان از انتشارات شهرستان ادب و کتاب «دو روایت از یک عکس» نوشته ابراهیم حسن‌بیگی از انتشارات سوره مهر را به عنوان آثار برگزیده این بخش معرفی کردند. حسن احمدی سرداور این بخش گفت: متاسفانه در حوزه ادبیات انقلاب در گروه کودک و نوجوان اتفاق بدیعی رخ نداده است و آثار منتشر شده برای مخاطبان راضی کننده نبود. وی پیشنهاد کرد که از دوره بعدی بخش‌های کودک و نوجوان این جایزه از یکدیگر تفکیک شوند تا بتوان به صورت عادلانه‌تری آثار را داوری کرد.

در بخش روایت تاریخ و تاریخ شفاهی، داوران جلد ششم یادداشت‌های یک روزنامه‌نگار نوشته موسی حقانی از انتشارات مطالعات تاریخ معاصر را به عنوان اثر برتر معرفی کردند. حجت‌الاسلام سعید فخرزاده، نماینده هیئت داوران بخش تاریخ شفاهی، تلاش‌های تاریخ‌نگاری برای رسیدن به نقطه مطلوب را ناکافی دانست و گفت: امیدواریم جایزه شهید سیدعلی اندرزگو ما را در رسیدن به اهدافمان یاری کند.

در ادامه داوران در بخش رمان و داستان بزرگسال، کتاب‌های «عاشقی به سبک ونگوک» نوشته محمدرضا شرفی خبوشان از انتشارات شهرستان ادب و کتاب «اوسنه گوهرشاد» نوشته سعید تشکری از انتشارات به‌نشر را به عنوان آثار برتر این بخش معرفی کردند. ساسان ناطق سرداور این بخش گفت: داستان انقلاب وقتی خودش را نشان می‌دهد که در راستای داستان ایرانی حرکت کند و روایت انقلاب باید روایت انسان ایرانی و امیدآفرین باشد.

به برگزیدگان جایزه ادبی شهید سیدعلی اندرزگو علاوه بر لوح تقدیر، تندیس جایزه، سفر به عتبات عالیات به اتفاق همسر و خرید ۲ هزار نسخه از آثارشان توسط نهادهای فرهنگی، ۱۰ میلیون تومان جایزه نقدی نیز تعلق گرفت.

انتهای پیام/

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال